WordPress i „Read more”

czyli jak stracić 3 godziny z życiorysu.

Pewnie co wnikliwsi czytelnicy zauważyli, że główna strona mojego bloga prezentuje się nieco inaczej. Otóż zamiast pełnych artykułów, znajdują się tam „zajawki” wraz z linkiem do pełnego wpisu. I te drobne usprawnienie zajęło mi pół piątkowego wieczoru! Zacznijmy więc od początku. Wpisy dotyczące IFy były dosyć obszerne, przez co strona startowa bloga znacznie się rozrosła. Stwierdziłem, że może to być niewygodne dla czytelników. Postanowiłem więc poszukać rozwiązania jak wstawić na stronie głównej „zajawki” pełnego tekstu.

Korzystając z ogólnie znanej wyszukiwarki bez problemów znalazłem opcję w edytorze wordpressa oraz odpowiednie polecenie <!--more-->, które odpowiada za ten efekt. Sprawdziłem – wszystko działa, z jednym małym wyjątkiem. Link do dalszej części wpisu brzmi „Read more”. No świetnie pomyślałem, zgodnie z moimi założeniami, blog miał służyć również do tego abym miał okazję posługiwać się językiem polskim. (Nie wspominając już, że „Read more” nie będzie zrozumiałe dla nie znających języka angielskiego). Rozpocząłem kolejne poszukiwanie i niestety wyniki, które otrzymałem były podobno do tych jakie miałem przy ostatniej akcji ujarzmiania wordpressa, czyli da się, modyfikując szablon… Nieco poirytowany (ja nadal nie mam własnego serwera i żadnych szablonów nie mogę modyfikować – choć jak tak dalej pójdzie, to zacznę się nad nim zastanawiać) zacząłem kombinować…

Jak to ktoś kiedyś mądrze stwierdził:

„Przy pomocy komputera można rozwiązać problem 5 razy szybciej, którego gdyby nie komputer, wcale by nie było”.

Kombinowanie rozpocząłem od zabawy z warstwami w HTML korzystając z CSSa. Ok, mam już napis „Czytaj dalej” i nie mam „Read more”. Niestety, po kliknięciu na link do pełnej wersji wpisu, ten „Czytaj dalej” wciąż tam jest (choć już nie jest potrzebny)! W takim razie przydał by się mały fragment kodu w JavaScript. Kodzik powstał, uruchamiam edytor html na stronie wordpressa i tu zonk… WordPress filtruje znaczniki skryptowe… wiec javascriptu nie da się umieścić w treści posta 😦 Oczywiście da się wywołać uprzednio zdefiniowaną funkcję ale… trzeba mieć własny – zgadnijcie co? Tak – serwer (żeby podlinkować plik ze skryptem)… Grrr irytacja rośnie… Zdesperowany zacząłem szukać jakiejś możliwości skonstruowania wyrażenia warunkowego „jeśli warunek to zrob to” w czystym HTML i CSS… wyniki? – zgodnie z oczekiwaniem – nie da się (tzn. da się ale działa tylko pod IE – więc rozwiązanie odpada).

Szukając, w sumie już nie bardzo wiadomo czego, w pewnym momencie trafiłem na stronę, gdzie…. przedstawione było banalne rozwiązanie mojego problemu. Co ciekawe, ta anglojęzyczna strona znajduję się gdzieś w… pomocy WordPressa! (Dla usprawiedliwienie podam, że to była jakaś inna strona pomocy, niż ta od której zacząłem – tam było tylko o modyfikacji skryptów.)

Rozwiązanie problemu wygląda więc tak:

<!--more Czytaj dalej -->

Prawda, że proste 😉

Wnioski z tej historii:

 • zapytania techniczne w wyszukiwarkach zadawaj po angielsku (zacząłem od sformułowania po polsku i to był błąd) – nie wszystkie strony pomocy są przetłumaczone, a na forach ludzie głównie wymieniają się problemami związanymi z własnymi instalacjami wordpressa
 • ignorancja czasami jest błogosławieństwem (gdybym nie znał technologii internetowych – pewnie bym problem zbagatelizował i być może wcześniej dogrzebałbym się do tej informacji)
 • można nie znać języków programowania i technologii… ale języka angielski trzeba znać (anglojęzyczna pomoc wyjaśniła sprawę – fakt, że jakaś jej dziwnie ukryta wersja)

P.S
Swoją drogą problem wcale nie jest taki banalny na jaki wygląda. Przeglądając, z ciekawości, inne polskie blogi korzystające z serwisu WordPress.com, bardzo często widzę napis „Read more„. Mam więc nadzieje, że ten wpis oszczędzi komuś kilka cennych godzin z życia.

28 myśli na temat “WordPress i „Read more”

 1. Zaoszczędziło niewątpliwie, bowiem na pewno kombinował był właśnie w ten sam sposób jak i Ty. Dziękuję bardzo.

 2. jak narazie mam -1h z życiorysu 🙂 Niestety u mnie ta prosta opcja nie działa, a jestem już po przejrzeniu wszystkich plików tematu 😦

  1. W tej chwili na wordpress.com (czyli tutaj gdzie jestesmy) juz to dziala bez zadnych specjalnych mykow. Po prostu samo more (wstawione z ikonki) pokazuje sie juz po polsku jako Czytaj dalej. Nic specjalnego nie trzeba robic.

 3. Dobrze rozumiem, że teoretycznie powinno wystarczyć wpisanie tego w tekstowym podglądzie notki? Bo jeśli tak, to u mnie nie działa. Nadal mam „continue reading”. I znalazłam w kodzie ten przycisk, mogę mu edytować wielkość czcionki, kolory itd., ale samej treści – nigdzie nie ma.

  1. Tak to działało jakiś czas temu wordpress 3.x… w tej chwili mam już to z automatu (nie muszę edytować ręcznie po prostu jak daje more i tekst jest już po polsku) być może zależy to od wersji wordpressa jakiego masz (np. nie masz spolszczenia) lub motywu jakiego używasz (czy wspiera wersję polską czy tylko anglojęzyczną) czy pozwala na używanie wielu języków. Na wordpress.com to działało w każdym razie.

 4. A co w przypadku, gdy na stronie statycznej na stronie głównej, gdy klikam w czytaj więcej przekierowuje mnie na stronę główną zamiast na stronę wpisu?

   1. http://doradztwo-liberte.pl – to moja strona. Sam robię, a jestem prawnikiem, więc wygląda jak wygląda : ) na stronie głównej na dole są wpisy – > nawet najeżdzając na czytaj więcej widać link do strony głównej nie do wpisu. Klikajac na tytuł wpisu przekierowuje na stronę wpisu 🙂 Komedia 🙂

    1. Niestety nie mam pojęcia z czym jest problem. Może z konfiguracją motywu który używasz. Sugeruje poszukac pomocy na forum WordPressa lub twórców motywu. Pozdrawiam

     1. no dość dziwna sytuacja, szukałem w różnych plikach page.php, single.php – żadnych ciekawostek nie odkryłem 🙂 No nic, dzięki chociażby za zainteresowanie moim problemem. Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s