Lanet (Internetia) „Szybki internet za 1 zł/mies.” – zadanie z matematyki

Dzisiejszy wpis wymaga odrobinę skupienia. Z okazji mojego „dnia płacenia rachunków”, historia o konstruowaniu oraz czytaniu umów, wraz z propozycją zadania maturalnego z matematyki. Na początku krótka wstęp. Ze względu na zbyt częste awarie, zrezygnowałem z mojego dotychczasowego dostawcy internetowego. Nowym okazała się Lanet (wykupiony obecnie przez Internetię). Oczywiście sprawdziłem dokładnie ofertę od strony technicznej (parametry, dostępność, cenę i ewentualne haczyki). I umówiłem się na instalację okablowania. Poszło w miarę sprawnie i bez większych problemów. Pozostała jedynie wizyta informatyka, który miał podpiąć już wszystko „do gniazdka” i spisać formalną umowę. Informatyk przyszedł, posprawdzał i podłączył co trzeba. Przeszliśmy do umowy. W pewnym momencie padło magiczne sformułowanie, że do każdej instalacji dołącza się usługę Bezpieczny Internet. Nie do końca wiedziałem co to jest ale domyśliłem się, że pewnie jakaś dodatkowa ochrona antywirusowa. I rzeczywiście tak było. Pan informatyk  jednak szybko dodał, że jak by co, to wystarczy e-mail, nawet następnego dnia, i zostanie ona wyłączą. Stwierdziłem, skoro dorzucają to trudno – jutro wyłączę  Jak powiedziałem tak też zrobiłem. I wszystko poszło zgodnie z planem, tzn. usługa po kilku dniach została zdezaktywowana, aż do momentu sprawdzenia pierwszej faktury. Uprzedzając fakty, pierwszym moim zaskoczenie była opłata za aktywację usługi Bezpieczny Internet (tutaj przyznaję – nie doczytałem), którą następnego dnia dezaktywowałem – najdroższy e-mail jaki w życiu musiałem wysłać. Dodatkowo nigdzie w umowie nie znalazłem, że ta usługa jest obowiązkowa. Już miałem pisać notkę o sprzedawcach w przebraniu informatyków, gdy zadzwoniłem do Biura Obsługi Klienta, aby dostać wsparcie przy interpretacji otrzymanej faktury.

I tutaj czas na obiecane zadanie, oto jego treść:

Chcesz założyć internet w firmie Lanet (dawniej Internetia). O prędkości 8MB/s w umowie na 24 miesiące. Umowę podpisałeś w dniu 13-10-2009. Ile zapłacisz za pierwszą fakturę (wystawianą na koniec miesiąca)? Dodatkowe zalecenie – minimalizuj koszty. Zadanie rozszerzone (na ocenę celującą) rozważ dwa przypadki.
a) z usługą Bezpieczny Internet
b) bez tej usługi

Dane do zadania znajdziecie tutaj (wystarczy przeczytać punkty od 1 do 2.3 włącznie z tabelką – niezbyt długi).

Jak ja podszedłem do rozwiązania tego, na pierwszy rzut oka banalnego, zadania?

Podstawowe dane:

  • Cena za okres rozliczeniowy w promocji: 1 PLN
  • Cena za okresy po zakończeniu promocji: 59 PLN
  • Cena za aktywację z usługą bezpieczny internet: 19,90 PLN
  • Koszt miesięczny usługi Bezpieczny Internet 9,89 PLN (0,01 przez pierwsze 3 miesiące)

Moje odpowiedzi: a) 1 PLN; b) 20,90 PLN
A Wam co wyszło?

Teraz możecie sprawdzić Wasze wyliczenia z fakturą (z opcją Bezpieczny Internet).

Jeżeli Wasz wynik zgadza się z tym co jest na fakturze szczerze gratuluje!

A tutaj poprawne rozwiązanie z interpretacją:

Wariant A) (z usługą Bezpieczny Internet)
Pierwszy składnik: cena w promocji obejmuje całe okresy rozliczeniowe czyli rachunek 1 PLN dostaniemy na koniec października. We wrześniu rachunek będzie wyglądał następująco:
59 (cena normalnego abonamentu za 8MB poza promocją) / ( 30 (liczba dni we wrześniu) – 13 (dzień w którym podpisałem umowę) ) = 35,50 (po zaokrągleniach)

Drugi składnik: usługa Bezpieczny Internet w promocji i przy założeniu, że wybrało się opcję Elektroniczny Obraz Faktury = 19,90
Suma do zapłaty: 35,50 + 19,90 = 54,40

A teraz dla przypomnienia popatrzcie sobie jeszcze raz na otrzymaną fakturę… Profesura z matematyki to zdecydowanie za mało żeby dojść skąd się wzięły tamte liczby. Choć kwota do zapłaty niby się zgadza.

Wariant B) (bez usługi Bezpieczny Internet)
Otóż haczyk jest taki, że bez usługi Bezpieczny Internet nie można skorzystać z tej promocji (szczerze, ja tego nie wyczytałem w szczegółowych warunkach promocji – dowiedziałem się dopiero jak rozszyfrowywałem fakturę razem z pracownikiem BOK). Tak więc pełna kwota pierwszej faktury wyglądała by następująco:

Pierwszy składnik jak w wariancie A.

Drugi składnik: opłata aktywacyjna 297,81
Suma do zapłaty: 35,50 + 297,81 = 331,31

Sugerowałbym dawanie takich zadań na maturze… ale wtedy pewnie bym ją oblał.

P.S. Teraz te 19,90 za aktywacje Bezpiecznego Internetu nie wygląda tak źle… no ale mimo wszystko nieprzyjemne wrażenie pozostało.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s