Wymiana dysku w PS3

Ostatnio coraz częściej 80GB dysk mojej PlayStation 3 stawał się zbyt ciasny. Ciągłe szukanie wolnego miejsca (poprzez kasowanie starych dem) zaczęło mi powoli przeszkadzać. Zapadła więc decyzja o wymianie dysku na większy. Temat jest dosyć szeroko poruszany w sieci, tak więc zbyt długo nie będę się rozpisywał, podam tylko kilka faktów i obalę kilka mitów.

Przygotowania

Jaki dysk
Póki co, nic nie wiadomo o ograniczeniu jeżeli chodzi o pojemność dysku (teoretycznie jej nie ma), jedyną rzecz, którą należy sprawdzić to jego fizyczna grubość. Do PS3 pasują dyski 9,5 mm. 12mm są za grube i mogą się po prostu fizycznie nie zmieścić w prowadnicy. Oczywiście musi to być dysk notebookowy czyli 2,5 calowy, korzystający z interfejsu SATA (lub SATA II). Ja wybrałem 640GB dysk Samsunga o symbolu HM641JI.

Zanim zaczniecie całą procedurę przygotujcie sobie najnowszy firmware pobrany z oficjalne strony i wrzućcie go na pendrive’a lub kartę pamięci (katalog: PS3/UPDATE/ ). Konsola po włożeniu nowego dysku będzie prosiła o najnowszy firmware.

Jak robić kopię zapasową (backup)
Najpierw zsynchronizujcie swoje trofea (z każdego z profili) z serwerem PSN (trofea są przechowywane na serwerach i lokalnie nie da się ich odzyskać).

Jeżeli chodzi o samo przenoszenie danych to są dwie opcje
1) zgranie tylko stanów gry (save’ów) – wiąże się to z faktem, że później będziecie musieli wszystkie ustawienia konsoli odtwarzać ręcznie
2) skorzystać z opcji systemowej tworzenia kopii zapasowej (tutaj teoretycznie wszystkie profile i ustawienia powinny zostać zapisane)

I tu powinniście wiedzieć o następujących kwestiach.

Ad. 1. zgranie wyłącznie stanów gry
a) dla każdego profilu trzeba mieć oddzielny nośnik (np. pendrive lub kartę pamięci – ewentualnie można po zgraniu jednego profilu przenieść je gdzieś na komputer) ponieważ save’y z danej gry ale różnych profili zapisują się pod taka samą nazwą (a nie ma możliwości wyboru katalogu – porażka)
b) nie ma (a przynajmniej ja nie znalazłem) opcji „Zgraj wszystkie stany gry” dlatego też, trzeba wchodzić do poszczególnych katalogów gier i zgrywać wszystko oddzielnie (ręcznie…)
c) nie wszystkie stany gry (czasami są to też np. ustawienia) da się w taki sposób przekopiować (np. Heavy Rain – wyświetla się komunikat, że zawartość jest chroniona)

Ad 2. skorzystać z opcji kopii zapasowej
a) trzeba mieć drugi dysk podłączany przez USB z partycją FAT32 z odpowiednią ilością wolnego miejsca (wg informacji z infolinii Sony Playstation dysk ten nie jest formatowany więc może być z innymi danymi)
b) trzeba mieć dużo wolnego czasu (u mnie zrobienie backupu zajeło ponad 2 godziny, a późniejsze odzyskanie też coś koło tego)

Na oficjalnej infolinii polecają pierwszą metodę. Ja sugeruje obydwie. Pierwszą ze względów bezpieczeństwa (podobno zdarza się, że backup zrobione są z błędami) druga jest mniej zajmująca (zostawiacie dysk) i teoretycznie nie powinniście się martwić o nic – bo wszystko robi się samo – (żadnych ustawień nie trzeba ręcznie odzyskiwać).

Instalacja dysku
Po wyciągnięciu zaślepki, gdzie znajduje się dysk, możecie się odrobinę zdziwić, jeżeli widzieliście filmiki z sieci, przedstawiający cały proces wymiany, takie jak np. ten. Wasz dysk może bowiem wyciągać się w nieco inny sposób niż pokazano na tych filmikach. Nie martwcie się jednak, wszystko jest dosyć proste.

Odzyskiwanie danych
Po włączeniu konsoli z nowym dyskiem poprosi ona o podłączenie pendrive’a z umieszczonym najnowszym firmwar’em. Po jego instalacji  można przystąpić do odzyskania danych z kopii zapasowej. Jak już wspomniałem trochę to trwa. Jeżeli tak zrobiliście, wszystkie ustawienia powinnście mieć dokładnie jak na starym dysku. Ale… pełne gry z PSNu mogą nie działać. Bez paniki. Należy wówczas wejść na konto z którego zostały pobrane i z listy download wybrać ponowne pobieranie … ale nie musicie ich pobierać w całości. Wystarczy, że po kliknięciu nastąpi ich aktywacja… i pobieranie można anulować. W przypadku gier z kluczem, wystarczy tylko ponownie aktywować klucz.
Aha, ponowna aktywacja nie zajmuje Wam slotu (no wiecie możliwość pobrania gry na 5 różnych konsol) – gry są przypisane do konsoli, nie do dysku.

I to chyba wszystko z ciekawostek. Póki co u mnie wszystko śmiga. Idę więc pobrać nowe dema…

2 myśli na temat “Wymiana dysku w PS3

  1. – najwiekszy jaki byl (w akceptowalnej cenie)
   – szybki
   – cichy
   – nie grzeje sie
   Poza tym ostatnio samsung sie wyrobil i robi porzadne sprzety (jakosciowo nie to co 10 lat temu)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s