Copyright by Tomiga 2010

Całkiem niepostrzeżenie mamy już roku 2011 ;). Wypadało by więc zrobić jakieś podsumowanie ubiegłego roku. Pewnie nie uda mi się tego zrobić dla wszystkich ważnych dziedzin życia dlatego też dzisiaj skupię się może na moich dokonaniach hobbystyczno-programistycznych. Cóż więc udało mi się zrobić w tamtym roku. Patrząc z perspektywy czasu całkiem dużo…

Biznes Filmowy
Początek 2010 roku rozpoczął się od bardzo intensywnych prac nad, w sumie, reaktywacją mojej gry ekonomicznej Biznes Filmowy 2. Przez kilka lat leżała ona w hibernacji (niestety było kilka ważnych rzeczy nad którymi należało się skupić) i brakowało czasu na jej dalszy rozwój. Ponieważ na początku roku znalazło się nieco więcej czas, a okres zimowy nie sprzyja wychodzeniu z domu tak wiec po kilku miesiącach ukazał się efekt mojej pracy czyli wersja 0.6.0 BF2. Dłuższa przerwa wpłynęła na to, że mogłem z większym dystansem podejść do całego projektu. Dzięki temu, oraz nowym ogólnoświatowym trendom w grach, BF doczekał się kilku przełomowych rozwiązań. Pierwszym i kluczowym, na którym opiera się większość nowych pomysłów, to profile. Każdy gracz ma swoje konto, gdzie gromadzi statystyki z rozegranych gier. Są one później wykorzystywane do innych, nowych elementów wprowadzonych do świata BFa. Jednym z ciekawszych są trofea (zwane – achievements), które otrzymuje gracz za różne osiągnięcia w grze.  BF doczekał się także nowych trybów  gry , które były odpowiedzią na narzekania graczy na zbyt małą różnorodność oraz brak jakichś wyzwań prowadzących do monotonii rozgrywki. Podział na różne tryby gry pozwala na dopasowanie rozgrywki do osobistych preferencji gracza. Z innych ważnych elementów wprowadzono kategorie wiekowe dla filmów, podgatunki, nowy festiwal, filmografie twórców (również z filmów wyprodukowanych w grze), rozszerzono zestaw twórców (do ponad 1000 rzeczywistych aktorów, reżyserów…, a także celebrytów i… postaci z gier komputerowych). Rozbudowano też znacznie recenzje opisowe generowane dla każdego wyprodukowanego filmu. Jak widać sporo zmian i nowości które dosyć ciepło zostały przyjęte przez fanów.

Oficjalna strona projektu: www.biznesfilmowy.prv.pl

BFStats
Dzięki nowym opcjom w BF oraz profilom, a także ogólnej tendencji w grach do gromadzenia społeczności internetowych postanowiłem stworzyć portal, gdzie gracze mogliby w jakichś sposób ze sobą rywalizować. Pierwszym krokiem do tego jest możliwość porównywania swoje wyniki i osiągnięcia z innymi graczami. Pomysł ten oprócz wprowadzenie Biznesu filmowego na nowy, społeczny poziom, był też niezłym pretekst do nauczenia się PHP (którego jakoś nigdy nie miałem okazji ani potrzeby używać) oraz przypomnienia sobie nieco o projektowaniu i programowaniu baz danych.  Do jego realizacji wymagane było posiadanie serwera, co skończyło się tym, że zakupiłem w końcu konto hostingowe na serwerze z PHP oraz MySql-em. Projekt udało mi się dosyć sprawnie zaimplementować i uruchomić. Dostał nazwę BFStats i kilka zdań już o nim pisałem na tym blogu. Zainteresowanie graczy z początku było poniżej moich oczekiwań ale z biegiem czasu sytuacja się poprawiała i coraz więcej osób przekonuje się do idei dzielenia się swoimi wynikami oraz posiada potrzebę rywalizacji.
Oprócz samego serwisu wymagana była integracja z grą, która sama w sobie była interesująca. Tworzenie profili z gry i uaktualnianie danych między aplikacją i serwerem wydawała się dosyć sporym wyzwaniem. Na szczęście wszystko poszło  sprawnie i wygląda nawet że działa :). W celu większego zainteresowania graczami nowym serwisem należało pomyśleć nad stroną marketingową całego przedsięwzięcia. Efektem tego jest pojawienie się w wersji 0.6.7 BFa statystyk, które dynamicznie są pobierane z serwisu. Rozwiązanie dosyć proste ale  widać  dużo wnoszące (większe zainteresowanie portalem).

Oficjalna strona projektu: www.bfstats.prv.pl

Teoroid
Kolejny projekt związany jest z aplikacjami mobilnymi. Po długich wahaniach i przedłużających się decyzjach, w końcu zmieniłem swój pięcioletni Sony Ericsson K750 na bardziej nowoczesny telefon. Wybór padł na smartphona z androidem HTC Desire (moje wrażenia z użytkowania znajdziecie tutaj). Skoro mam już nowoczesny telefon z bardzo modnym systemem operacyjnym Android to grzech nie spróbować coś na niego napisać. Tak też powstał port gry którą kiedyś napisałem na PC pt. Teoroid. Prosta gra logiczna w sam raz jak wprawka programistyczna i zapoznanie się z nowym środowiskiem. O tym programiku też już więcej pisałem więc zapraszam tutaj (co prawda zamieszczona w tamtym wpisie to pierwsza wersja testowa ale na swoim Desire posiadam już bardziej zaawansowaną, obsługującą między innymi D-Pada oraz cofanie ostatniego ruchu.. no i 99 plansz).

Oficjalna strona projektu: www.tomiga.android.prv.pl

a co w 2011 roku?
Plany znowu są dosyć ambitne. Na pewno pojawi się nowa wersje BFa, nad którą już usilnie pracuję. Wypadało by w końcu doszlifować Teoroida i wypuścić w obieg… a później wziąć się za kolejne mini gierki na Androida (jeszcze ze 2 pomysły mam). Kilka nowych funkcji do BFStats też są  już w głowie. A być może znajdzie się jeszcze czas na kilka niespodzianek… Miejmy nadzieję że 2011 będzie nie mniej owocny niż ubiegły rok.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s