Film: Poznasz przystojnego bruneta (You Will Meet a Tall Dark Stranger)

Na najnowszą produkcję Woodiego Allena wybierałem się niezbyt chętnie. Ten sceptycyzm spowodowała przypadkowa lektura pewnego bloga prowadzonego przez kinomankę, a zarazem fankę reżysera, która stwierdziła, że nie jest on w najwyższej formie. Przyznać trzeba, że ostatnio różnie z tym bywało, więc wizytę w kinie nie uznałem za obowiązkową. Ostatecznie przekonała mnie jednak wizja zacnego towarzystwa, z jakim miałem się wybrać na ten seans.

Jak się okazało, nie było tak źle jak można by wywnioskować czytając opinie w internecie, a pogłoski o słabszej formie reżysera są zdecydowanie przesadzone. Inna sprawa, że film przez dłuższy czas nie afiszuje się swoim „allenowskim” pochodzeniem. Dialogi nie są specjalnie cięte czy błyskotliwe, a sama historia, choć kilku wątkowa, przypomina sprawnie nakręcony film obyczajowy.

Tematyka już jest bliższa ostatnim obrazom reżysera dotyka bowiem takich spraw jak, nie do końca idealne związki i poszukiwania nowych wrażeń, romansów, niemocy twórczej, starzenia się czy znalezienia własnego sposobu na życie, które ostatecznie często pokazuje swoje przewrotne oblicze. Ironiczny styl Allena objawia się gdzieś dopiero w 3/4 filmu, z tym, że jest wyraźnie łagodniejszy, niż ten, który znamy i lubimy z początków jego kariery. Zostaje on jakby stłamszony i po seansie może nieco brakować mocnej puenty.

Rozumiem więc, że fani reżysera mogą czuć pewien niedosyt ale wcale nie uważam, że wyszło to filmowi na złe. Otrzymujemy co prawda mniej „Woodiego w Woodim” ale to nadal dobra produkcja, a tego zasługą może być właśnie fakt, że jest troszkę inna niż zwykle.

Przyjemny, momentami lekko zabawny film obyczajowy z wyborową obsadą aktorską. W sumie ciekawa propozycja na wiosenne popołudnie lub wczesny wieczór.

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej informacji o filmie:  Poznasz przystojnego bruneta na Filmwebie,  You Will Meet a Tall Dark Stranger na IMDB

2 myśli na temat “Film: Poznasz przystojnego bruneta (You Will Meet a Tall Dark Stranger)

 1. Trudno się zgodzić z opinią, jakoby ten film był „mniej allenowski”. Pojawia się w nim grono paradygmatycznych dla filmów Allena elementów, więc nie można powiedzieć, że mniej „Woody’ego w Woodym”. Wcale nie jest inny niż zwykle. I wcale nie przypomina jego ostatnich dzieł bardziej niż tych starszych. Wszystkie filmy Allena tworzą potężną syntagmę składającą się z podobnych rozwiązań fabularnych, wśród których jest między innymi brak idealnego związku, jak zostało określone w recenzji. To jest film dobry, jeśli chodzi o stan światowej kinematografii w ogóle, ale jest słabszy w dorobku samego reżysera. Jednak nie sądzę, żeby przejawiało się to w tym, że jest „mniej allenowski”.

  1. Widzisz z recenzjami (szczególnie filmowym) jest tak, że są bardzo subiektywne. Moim zdaniem ciężko u Allena w ostatnich 10 latach znaleźć film wyraźnie lepszy (z cała stanowczością mogę powiedzieć, że lepszym był Vicky Cristina Barcelona, Scoop był na podobnym poziomie, wyłączam z tego „Wszystko gra” bo go chyba nie widziałem).
   Dlaczego moim zdaniem mniej przypomina jego ostatnie produkcje? Jest mniej ironiczny i bardziej składnia się ku obyczajowi niż komedii. No i jest troszke ugładzony w stosunku do tego co Allen kiedyś prezentował (ale o tym też już, przy okazji innej recenzji, pisałem). I wcale nie uważam, że to jest słaby film jak na Allena, zdecydowanie słabszymi był np. „Sen Kasandry” czy „Klątwa skorpiona”.
   Mnie się podobał i nie rozumiem tak niskiej oceny na filmwebie. Domyślam się, że większości fanów Allena jednak nie przypadł on do gustu… a to ze względu na to, że jest mniej allenowski 😉
   Mnie bardziej się on podobał niż poprzedni „Co nas kręci co nas podnieca”, który jak stwierdziła moja dziewczyna była właśnie taki jak sobie ona wyobraża filmy Woodiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s