Film: Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides)

Nie ukrywam, że pierwszą część sagi o karaibskich piratach stawiam jako wzór filmu przygodowego (obok i pierwszej i trzeciej części Indiany Jonesa). Jest to przykład na to, że kino mainstreamowe może być dobrze zrobione nie tylko pod względem technicznym ale również scenariuszowo-aktorskim. Część druga to również rozrywka na najwyższym poziome, natomiast trzecia został już nieco przekombinowana.

Tworzenie kolejnej odsłony można uznać za biznesowe eksploatowanie tematu i jak pokazał przykład czwartej części Indiany Jonesa nie koniecznie dobrze musi wpłynąć na markę serii (gwoli sprawiedliwości ostatniej części przygód słynnego archeologa nie widziałem ale ogólne opinie na jej temat nie napawają mnie wielką chęcią do obejrzenia).

Jak w tym kontekście wygląda sprawa z piratami? Otóż przyznam, że przez pierwszą połowę filmu było tak sobie…  niby zabawnie, dynamicznie i widowiskowo… ale odczuwałem zmęczenie materiału.

Koniec końców z kina wyszedłem jednak usatysfakcjonowany. Złożyła się na to druga połowa filmu. Choć wnosi ona tylko odrobinę świeżości, to scenarzyści, dzięki kilku punktom kulminacyjnym, potrafili wzbudzić moje zainteresowanie losami bohaterów, a przy tym nadal mieli sporo dystansu do swojej produkcji (kilka scen i dialogów jest naprawdę rewelacyjnych).

Aktorsko jest różnie. Nie zawodzi Johnny Depp, który w sumie nie pokazuje nic nowego… ale nadal go kupujemy w roli kapitana Jacka Sparrowa. Podobnie Geoffrey Rush to klasa sama w sobie. Nieco gorzej jest z nowymi postaciami, ani hiszpański temperament Penelopy Cruz ani najczarniejszy z czarnych bohaterów Ian McShane nie porwali mnie specjalnie.

Podsumowując użyje określenia mojej znajomej: „Piraci trzymają poziom piratów”. Więcej jeżeli podobały Wam się poprzednie części nie powinniście wyjść z kina rozczarowani.

P.S. Jak będziecie mieć chwilę po seansie to zostańcie do końca napisów 🙂

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej informacji o filmie:  Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach na FilmwebiePirates of the Caribbean: On Stranger Tides na IMDB

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s