Film: Uczniowska balanga (Dazed and Confused)

Reżysera tego filmu Richarda Linklatera poznałem dopiero na ubiegłorocznej Nowych Horyzontach dzięki świetnemu filmowi Taśma. Skłoniło mnie to do bliższego zapoznania się z twórczością tego amerykańskiego niezależnego twórcy. Uczniowska balanga jakoś nie przemawiała ani tytułem, ani okładką, a tym bardziej streszczeniem fabuły. W końcu nadszedł jednak czas gdy postanowiłem spróbować zmierzyć się z tą produkcją. Z jednej strony nie oczekiwałem zbyt wiele z drugiej postać reżysera oraz oceny na filmwebie nieco intrygowały.

Film opowiada o ostatnim dniu szkoły roku 1976 w jednym z amerykańskich liceów. Jeżeli obawiacie się, że będzie to jeszcze jeden Beverly Hills 90210 lub jeszcze mnie ambitne przedsięwzięcie to tylko częściowo ….
Otóż jest to bardziej film obyczajowy niż komedia… choć kilka zabawnych scen na pewno się w niej znajdzie. Nie chodzi tutaj o opowiadanie historii, a raczej o pokazanie klimatu amerykańskiej szkoły średniej w połowie lat 70.

Jeżeli ta epoka kojarzą Wam się z estetyką disco… to możecie się nieco zawieść bo wygląda na to, że era disco nastała nieco później. W tle przygrywa nam świetny soundtrack z kultowymi kapelami rockowymi. I trzeba przyznać, że muzycznie lata 70 były zdecydowanie lepsze niż współcześnie.
Wśród wielu młodych aktorów, którzy się przewijają w trakcie seansu, być może niektóre twarze wydadzą się Wam znajome. I rzeczywiście, bowiem zobaczycie tam m.in młodego Bena Afflecka, Adama Godlberga, Matthew McConaugeya czy Mille Jovovich, choć nie wszystkich pewnie od razu rozpoznacie.
Interesująca wycieczka w czasie do połowy lat 70-tych.

Komu powinien się spodobać:

  • film kulturoznawczy
  • klimat lat 70 już post-hippisowski a jeszcze przed erą disco, z trawką, i muzyką rockową jeszcze

Kto powinien unikać:

  • opowiadana historia nie jest w tym filmie najważniejsza, stanowi jedynie tło dla przedstawienia klimatu tamtych czasów
  • nie jest to komedia sensu stricto

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej informacji o filmie na:  FilmwebieIMDB

Jedna myśl na temat “Film: Uczniowska balanga (Dazed and Confused)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s