Co nowego w wersji 0.7.5 Biznesu Filmowego 2

Prace nad kolejną wersją BFa są już na ostatniej prostej. Główny nacisk, przy jej tworzeniu, położony został na współpracę z MovieStats, czyli nową odsłoną serwisu ze statystykami online. (Więcej o MovieStats możecie przeczytać tutaj). Mimo wszystko, w samej grze również znajdziecie klika nowości oraz zmian. Czas więc na ich podsumowanie.

Twórcy i kraje ich pochodzenia
Rozpocznę od elementu, o który prosili sami gracze czyli wprowadzenie narodowości twórców. Każda z dostępnych postaci doczekała się kraju swojego pochodzenia. Ma to ułatwić tworzenie filmów wyłącznie z twórcami z wybranego kraju. Oczywiście, otrzymaliście możliwość łatwego filtrowania tego parametru w trakcie wyboru obsady.

O trofeach
Choć zdobywanie trofeów, samo w sobie, sprawia sporo frajdy, teraz oprócz samej satysfakcji, otrzymacie dodatkowe, bardziej namacalne, korzyści. Część trofeów, pozwoli na odblokowanie nowych twórców (dotyczy to wszystkich trofeów ukrytych i niektórych zwykłych). Starałem się, aby odblokowywani twórcy byli różnorodni oraz „z podtekstami”. W grze pojawi się też kilku nowych trofeów. W niektóre przypadkach stare, zmienią swoją nazwę, a część warunków ich zdobycia zostanie zmodyfikowane (aby były nieco trudniejsze).

Facebook
Jak wynika z sondy, która dostępna jest na oficjalnej stronie gry, najpopularniejszym serwisem społecznościowych wśród graczy BF jest Facebook. Moja ciekawość odnośnie funkcjonowania API (interfejsu programistycznego) udostępnionych przez ten portal, spowodowała chęć małych z nimi eksperymentów. Stąd też kolejną nowością będzie możliwość zintegrowania swojego profilu z gry, z kontem facebookowym. Dzięki temu, po zdobyciu trofeum, na Waszej tablicy, pojawi się stosowna informacja. Będziecie więc mogli informować swoich znajomych o zdobytych osiągnięciach w grze. Ponadto, w przypadku pojawienia się Waszych filmów w BoxOffice Online (MovieStats), również taka informacja może pojawić się na Waszym boardzie.

O asystentach
Część z Was marudziła, że do niedawna asystenci nie byli w pełni wykorzystani. Wraz z najbliższą wersją idea asystentów powoli nabiera swojej ostatecznej formy. Ponownie otrzymają oni kilka nowych obowiązków.
Po pierwsze nabędą podstawowe umiejętności negocjacyjne, przydatne przy przekonaniu twórcy do udziału  w naszej produkcji. Dodatkowo każdy z nich, będzie posiadał co najmniej jedną z poniższych specjalizacji:

  • Bankowość – pozwala na zwiększenie dostępnego kredytu dla gracza,
  • Charyzma – dodatkowe (oprócz standardowych) umiejętności negocjacyjne,
  • Negocjacje finansowe – zmniejszenie wynegocjowanej gaży twórcy,
  • Ulga odsetkowa – zmniejszenie % odsetek od kredytu.

Jak więc widzicie, wybór asystenta może teraz być decyzją strategiczną i zależeć w dużej mierze od preferowanego stylu gry.

Negocjacje
Z poprzednich wersji programu mogliście się już domyśleć, że taka możliwość pojawi się w BFie (widzieliście taką opcję wraz z komunikatem, że jest ona niedostępna). W nowej odsłonie negocjacje będą już ukończone. Polegać będą one na tym, że w przypadku gdy, któryś z twórca nie będzie chciał z Wami współpracować (np. ze względu na zbyt mały prestiż producenta), w niektórych przypadkach będziecie mogli go przekonać do współpracy, oferując mu wyższą gażę za udział w Waszym filmie. Chęć do takich negocjacji, będzie zależała nie tylko, od Waszego prestiżu ale również od np. gatunku, scenariusza, targetu produkcji, a także umiejętności negocjacyjnych asystentów. Kolejny warty odnotowania fakt, to to, że parametr ten (chęć do negocjacji) będzie dynamiczny i zależał będzie od długości gry (ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, że w trakcie krótszych rozgrywek nie będzie można zatrudnić najlepszych twórców, bo po prostu nie będziemy w stanie zdobyć odpowiedniej ilości punktów prestiżu).

Bonusy dla Darczyńców
Gry z serii Biznes Filmowy są grami darmowymi, o czym na pewno wiecie, i póki co nic w tej kwestii się nie zmieni. Jeżeli jednak program bardzo Wam się podoba, spędziliście z grą wiele godzina i chcecie docenić mój czas i wysiłek na jej tworzenie, możecie przekazać darowiznę  na ‚wsparcie moralne’ projektu (choć nie tylko moralne, np. dzięki darowiznom mogłem wykupić komercyjny hosting i na nim umieścić MovieStats). Na taki gest, jak do tej pory, nie zdecydowało się zbyt wielu graczy. Chcąc wiec wyrazić swój szczególny szacunek dla takich osób (mają darmową grę i nie musząc nic robić, mimo wszystko zdecydowali się jednak przelać jakąś kwotę na rzecz projektu), postanowiłem odwdzięczyć się im w następujący sposób. Otóż w nowej wersji, pojawią się tak zwane kody specjalne. Otrzyma go każdy, kto do tej pory przekazał darowiznę lub zrobi to w przyszłości. Po jego wpisaniu w grze odblokują się następujące bonusy:

  • specjalne platynowe trofeum ‚Darczyńca’
  • odblokowany zostanie dodatkowego asystent,
  • w trybie gry imprezowej, będzie możliwość rozpoczęcia rozgrywki 5 lat wcześniej niż normalnie i zakończenie 5 lat później (co pozwala na wydłużenie gry o dodatkowe 120 rund)
  • gracz otrzyma dostęp do dodatkowych twórców tzw. „Legendy”, czyli największe gwiazdy kina takie jak np: Marilyn Monroe, Zbigniew Cybulski, James Dean, Humphrey Bogart, John Wayne, Bruce Lee… i wiele innych

Cechą charakterystyczną „Legend” jest fakt, że nie podlegają oni starzeniu przez cały okres gry (zarówno parametrycznemu jak i wizualnemu).

Inne ważniejsze zmiany
W grze uległy też niewielkim zmianom wybrane algorytmy. Po pierwsze, zmieniono parametry niektórych gatunków (m.in film-noire), pojawił się też nowy pod gatunek (thriller polityczny). Druga, znacznie istotniejsza modyfikacja, to sposób oceny poziomu scenariusza. Do tej pory zdarzały się przypadki, że scenariusz np. filmu familijnego, pomimo, że zawierał duża ilość przemocy lub seksu, mógł otrzymać poziom B. W tej chwili, algorytmy uwzględniają jak bardzo dany parametr różni się, od wartości optymalnych dla danego gatunku. Od teraz, im większa rozbieżność, tym szybciej spada poziom scenariusza (skala wykładnicza zamiast liniowej).
Ostatnia z istotnych zmian to pojawienie się u operatorów i kompozytorów, oprócz talentu i popularności, także parametrów odpowiedzialny za dramat i akcje (do tej pory nie były one wykorzystywane przez te zawody). Dlatego też, bardziej uważnie trzeba będzie dobierać tego rodzaju twórców do Waszych produkcji.
Dodatkowy smaczek, który pojawi się w grze, to możliwość zdefiniowania cytatu w tworzonym przez siebie scenariuszu. W przyszłości będzie on mógł zostać wykorzystany w recenzjach, a póki co będzie widoczny w MovieStats.

Parę kontrowersji
Choć nowa odsłona w założeniach ma przynosić nowe, ciekawe opcje pojawiają się też takie, które mogą wzbudzić pewne kontrowersje i nie wszystkim się spodobać. Pierwsza z nich, to informacja, że będziecie musieli stworzyć nowy profil (stare nie będą działały). Spowodowane jest to serwisem ze statystykami MovieStats. Wymagał on bowiem dodatkowych informacji w profilu (niezbędne było jego rozszerzenie). Drugi element to zmiana algorytmów i trofeów. Wyniki osiągnięte w starszych wersjach gry będą więc nieporównywalne z nowymi. Wyzerowanie profili spowoduje, że każdy będzie miał równe szanse w statystykach.
Innym elementem, który nie wszystkim może przypaść do gustu, są dywidendy. Otóż postanowiłem uwiarygodnić fabularnie początek gry. Wiem, być może nie jest to jakieś strasznie istotne, ale coraz częściej przy grach wspomina się o ich realizmie. Dlatego też, od teraz gracz nie dostaje początkowych pieniędzy w spadku lub w inny magiczny sposób, a po prostu dofinansowuje go fundusz inwestycyjny. Oznacza to, że pojawią się roczne raporty finansowe. W przypadku stwierdzenie, że w danym roku gracz odnotował zyski, będzie on musiał oddać pewien ich procent jako dywidendy. Z jednej strony ma to nieco przyhamować zbyt szybkie bogacenie się, z drugiej zaś, zachęcić graczy do inwestowania (gotówka zainwestowana nie liczy się jako zysk).

Czego nie udało się dokończyć
Zestaw z twórcami nadal się rozwija. W nowej releasie pojawi się ponad 100 nowych twórców. Jednak nie wszyscy z nich będą posiadać pełen komplet zdjęć (przedstawiających starzenie się). Wyszukiwanie, selekcja oraz przystawanie zdjęć na potrzeby gry jest zajęciem czasochłonnym i zajmie mi pewnie jeszcze kilka tygodni. Z drugiej strony wiem, że już dosyć długo czekacie na kolejną wersję (swoją drogą myślałem, że uda mi się ją skończyć w listopadzie, jednak kilka nowych pomysłów oraz niespodzianek, które w między czasie się pojawiły, wydłużyły nieco proces tworzenia).

Postanowiłem więc, że na razie udostępnię to w takiej formie jaka jest. Nie jest to szczególnie duży problem, gdyż przypominam, że aktualnie będziemy mieli MovieStats i możliwość automatycznej aktualizacji zestawu. Oznacza to, że na bieżąco będę uzupełniał brakujące zdjęcia i będą one udostępnianie właśnie w formie takiej aktualizacji (tylko zestawu, a nie całej gry).

Przedstawione powyżej zmiany to te najważniejsze, które ujrzą światło dzienne już wkrótce. Oczywiście jest jeszcze kilka drobiazgów o których nie wspomniałem (jak zmiany w interfejsie czy poprawa kilku błędów). Mam nadzieję, że jeżeli znajdziecie trochę wolnego czasu w najbliższe święta, to sięgnięcie po nowego BFa (tak premiera planowana jest przed świętami :).

5 myśli na temat “Co nowego w wersji 0.7.5 Biznesu Filmowego 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s