Gra: Beyond Good and Evil HD

Niedawno ukończyłem zremasterowane wersję jednej z bardziej cenionych gier z poprzedniej generacji konsol Beyond Good & Evil. Po premierze wzbudziła ona bardzo ciepłe przyjęcie wśród krytyków, a jednocześnie nie odniosła zbyt dużego sukcesu komercyjnego. Choć oczywiście ma swoich wiernych fanów wśród osób lubiących nieco bardziej ambitne produkcje. Pomimo faktu, że gra mi się bardzo podobała i jest jak najbardziej godny polecenia, to mimo wszystko czegoś mi w niej zabrakło…

Fabuła

Tytułem wstępu może troszkę o historii, w której przyjdzie nam uczestniczyć. Otóż wcielamy się w młodą zielonoustą dziennikarkę Jade. Już sam wybór bohaterki jest intrygujący, ponieważ jednym z głównych akcesoriów, który będziemy wykorzystywać będzie.. aparat fotograficzny. Nasza żurnalistka zostaje wplątana w rozwikłanie spisku politycznego. Mamy więc oficjalną organizację chroniącą mieszkańców jej planety przed atakującymi co pewien czas obcymi, ruch oporu sprzeciwiający się aktualnej władzy, zwykłych i prawych mieszkańców, żyjących na granicy prawa handlarzy oferujących na czarnym rynku różne akcesoria i i usługi żądając za nie zapłaty w nielegalnej walucie (perły).

W trakcie przygody najczęściej jest przy nas jakiś współtowarzysz, z którym kooperujemy, a wraz z rozwojem historii spotykamy kilka postaci o niejasnych intencjach.

Wszystko to układa się w całkiem zgrabną i interesująca historię z kilkoma ważnymi tematami w tle.

Mechanika

To co budzi mój największy podziw w tej produkcji to różnorodność z jaką mamy do czynienia w trakcie rozgrywki. Przyznam, że nie kojarzę gry, która łączyła by tak wiele elementów z różnych gatunków. Mam więc tutaj i skradankę, i typową platformówkę, nieco zagadek logicznych zarówno zwykłych jak i przestrzennych, grę zręcznościową z elementami walki (zarówno przy użyciu broni białej jak i wymagającej strzelania), wyścigi (na wodzie i w powietrzu), bitwy powietrzne i kosmiczne, a także kilka mini gierek. A wszystko to połączone z elementami RPG, przygodówką i trybem prostej współpracy.

Jeżeli ktoś lubi myszkować po wirtualnym świecie może sobie pozbierać perły, lub poszukać i sfotografować zwierzęta zamieszkujące uniwersum (za co zdobywamy oficjalną gotówkę).

Dodatkowo w trakcie całej gry kilka razy zmienia nam się perspektywa z jakiej widzimy akcję.

Całość jest świetnie zaprojektowana. W miarę rozwoju fabuły, w logiczny sposób, otrzymujemy dostęp do kolejnych obszary do eksploracji, a także nowe możliwości (upgrady sprzętu).

Technikalia

Wersja w którą grałem była zremasterowana czyli podbita do rozdzielczości “HD”. Oczywiście nie wygląda tak dobrze jak aktualne produkcje, ale jej oprawa ani nie przeszkadzała ani odstraszała. Jedyne do czego można się przyczepić, to w niektórych momentach, praca kamery, która nieco utrudniała rozgrywkę. Na szczęście, nie zdarzało się to, aż tak często aby totalnie zabić przyjemność płynącą z gry (choć kilka razy dało się we znaki). Aha, z innych problemów dwa razy moja bohaterka spadła w “ciemną nicość”… wówczas nie pozostało nic innego jak zrestartować grę.


Emocje

Jedynym z elementów podkreślanych przy recenzjach BG&E była fabuła, poruszane w niej tematy oraz emocje. I choć są to niewątpliwie mocne elementy tej produkcji to mimo wszystko czegoś mi w nich brakowało.

Jeżeli chodzi o emocje, która ona wywołuje to faktycznie były ze 2 momenty dosyć wzruszające i jeden poruszający… problem w tym, że dzisiejsze gry są mocno do przodu w tym aspekcie i w porównaniu do np. Heavy Raina jest tego stosunkowo mało i mimo wszystko nie o takiej sile oddziaływania.

Jeżeli chodzi o samą grywalność to grało mi się dosyć przyjemnie ale nie miałem też efektu, że nie mogłem się od niej oderwać.

Imersja, zaangażowanie, narracja czy wywoływanie wyższych emocji to elementy, w których gry dzisiaj zaszły zdecydowanie dalej.  Przypadek ten pokazuje więc, aby z ostrożnością podchodzić do takich deklaracji jak “stare gry były lepsze…” być może w niektórych elementach ale inne wyewoluowały na niedostępne kiedyś poziomy.

Podsumowując BG&E to naprawdę bardzo dobra produkcja, świetnie zaprojektowana, z interesującą tematyką i fabułą oraz różnorodną mechaniką. Warto ją znać i mieć nadzieję, że pojawi się kiedyś jej kontynuacja, gdyż z chęcią zobaczyłbym jak taka gra wyglądała by zaadaptowana do dzisiejszych standardów.

Jedna myśl na temat “Gra: Beyond Good and Evil HD

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s