Film: Drive

Obraz ten dla wielu widzów był sporym objawieniem i zaskoczeniem zarazem. Bardzo dobre oceny oraz liczne nominacje do grona najlepszych filmów ubiegłego roku sprawiły, że postanowiłem nadrobić zaległości i sprawdzić o co było tyle hałasu.

Oto więc mamy historię pewnego mechanika (wyróżniająca się rola Goslinga), który w wolnym czasie dorabia jako kaskader samochodowy w filmach akcji. Wieczorami przyjmuje natomiast zlecenia na kierowce… przy napadach rabunkowych. Wiodąc takie spokojne i beztroskie życie, bohater nasz, z początku pomaga, a ostatecznie, zaprzyjaźnia się z sąsiadką oraz jej kilkuletnim synem.

Sielanka jednak nie trwa długo, gdyż zwiedziony szlachetnymi pobudkami wplątuje się on w napad, który dotyczy pieniędzy niewłaściwych osób. Niestety wywraca to jego życie do góry nogami…

Liczne pochwały, które spłynęły na film, w głównej mierze zawdzięcza stylowi reżyserii, który nie przypomina hollywoodzkich produkcji, a bardziej kino tzw. środka. Charakteryzuje się ono mniejszym naciskiem na akcję, kamera dłużej skupia się na bohaterach, w filmie pada mnie słów, a kompozycja kadrów i zdjęcia są najwyższej klasy. Dodatkowo kilka ciekawych utworów pojawia się na ścieżce dźwiękowej. Czy w takim razie mamy film niemal idealny?

Niestety, coś w nim nie zagrało. Pomimo powyższych atutów nie mamy do czynienie z arcydziełem, a wszystkiemu winny jest dosyć sztampowy i przewidywany scenariusz. Owszem, ma kilka “momentów”, jednak historia nie angażuje, aż tak mocno jak powinna i mimo bardzo dobrej formy, filmowy brakuje ciekawej treści.

Jaka jest więc ta “jazda”? To ciekawe kino pod względem formalnym, jednak cały kunszt twórców przekreśliła bardzo przeciętna historia. Mam jednak nadzieję, że dzięki temu, że film trafił do szerokiej dystrybucji, spowoduje, że kilka osób bliżej zainteresuje się “kinem środka”.

Okazją do tego może być np. American Film Festival, który od dwóch lat gości we Wrocławiu. (Moje, kilku częściowe, relacje z tej imprezy z poprzednich lat znajdziecie m.in tutaj i tutaj). Jeżeli sposób kręcenie Drive przypadł Wam do gustu odwiedźcie tę imprezę. Znajdziecie tam pewnie więcej podobnych perełek (choć często z ciekawszą historią).

Jeżeli jednak nie jesteście z Wrocławia i nie będziecie mieli okazji zajrzeć na AFF, to następnym razem zamiast multipleksu, polecam wybrać się na film do jakiegoś kina studyjnego.

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej informacji o filmie na:  FilmwebieIMDB

3 myśli na temat “Film: Drive

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s