E3 2012: Podsumowanie

W ubiegłym tygodniu zakończyły się E3. Najsłynniejsze targi poświęcone elektronicznej rozrywce odbywające się w Los Angeles. Choć w tym roku nie były zbyt ekscytujące i nie pojawiło się tam wiele niespodzianek, to znalazłem tam kilka interesujących mnie produkcji.

Tekst ten dedykuje w szczególności tym, którzy nie specjalnie interesują się grami wideo, po to aby zobaczyli jak daleko ta branża już zaszła i jak wyglądają dzisiejsze gry.

Tomb Raider

Zacznę od serii kojarzonej nie tylko przez fanów gier komputerowych. Postać Lary Croft zapisała się już w historii popkultury. Niestety, ostatnie jej growe odsłony nie wzbudzały już takiej ekscytacji jak kiedyś. Wszystko jednak wskazuje na to, że z restartem serii, Lara znowu wróci na szczyty popularności. Mocno odświeżona rozgrywka, inspirowana bardzo filmową serią Uncharted, a także nowa odmłodzona bohaterka, która ma być mniej plastikowa, a bardziej ludzka. Jej przygody tym razem będą naznaczone bólem i cierpienie charakterystyczne dla zwykłych ludzi postawionych w ekstremalnej sytuacji. Zapowiada się mrocznie, dojrzale i filmowo.

 

Jak wspominałem mechanika czerpie garściami z produkcji Naughty Dog, a także wykorzystuje QTE (Quick Time Events – szybkie wybieranie odpowiedniego klawisza w zależności od kontekstu stytuacyjnego). Na szczęście nie zabraknie fragmentów gdzie będziemy odkrywać otwarty świat oraz oraz walki o przetrwanie.

 

 

Last of Us

Twórcy serii Ucharted z nową produkcją. Tym razem, podobnie jak w przypadku nowego Tomb Raidera, z bardziej realistyczną, dojrzalszą i pełną przemocy wizją postapokalitycznego świata, gdzie musimy po prostu przeżyć. Wcielimy się w parę bohaterów: mężczyznę w średnim wieku i towarzyszącą mu młodą dziewczyna, którzy wspólnie będą walczyć o przetrwanie. Ponownie produkcja dla dorosłych graczy, pełna przemocy i brutalności.

 

W trakcie targów zaprezentowano pierwsze fragmenty rozgrywki. Choć niewątpliwie widowiskowy, a na pewno naturalistycznie przedstawiające walkę o przetrwanie, wzbudziły pewien dysonans wśród, co niektórych, obserwatorów. Z zamieszczonego fragmentu wynika bowiem, że to nasi bohaterowie rozpoczynają walkę, co nieco burzy mit tego, że oni jedynie walczą o przetrwanie.

Na szczęście, dziennikarze zaproszeni na zamknięte pokazy relacjonują, że powyższy fragment można rozegrać w inny sposób. Czy oznacza to, że nie trzeba zabijać, a jedynie przemknąć się niepostrzerzenie pośród adwersarzy? Tego niestety nie ujawnili. Miejmy jednak nadzieję, że nie będzie to jedynie kopia Uncharted w nieco bardziej brutalnej i post-apokaliptycznej wersji i mechanika pozwoli na większą dowolność, a nie tylko uśmiercanie wszystkich przeciwników.

Beyond (Two Souls)

Pora na jedną z nielicznych nowości na targach czyli kolejną grę studia Quantic Dream. Przy okazji poprzednich targów pisałem o ich intrygującym demie technologicznym zatytułowanym Kara. Tym razem możemy zapoznać się z ich najnowszą produkcją, w której, uwaga, “występuje” jedna z moich ulubionych młodych aktorek Ellen Page (Hard Candy, Tracey  Fragments, Juno, Incepcja). David Cage czyli twórca Heavy Raina i Ellen Page to musi brzmieć intrygująco. Zapowiada się, że otrzymamy połączenie Stephena Kinga (Firestarter), Archiwum X ze Ściganym.

Mechanika gry została zaczerpnięta z Heavy Raina (szybkie wybieranie odpowiednich sekwencji klawiszy w zależności od kontekstu w jakim się znajdujemy czyli QTE), co nie dla wszystkich jest dobrą wiadomością ale w końcu, to nie musi być gra dla wszystkich. Ten rodzaj interakcji, moim zdaniem, sprawdziła się w poprzedniej produkcji, biorąc pod uwagę ilość emocji, które wywoływał u mnie Heavy Rain.

 

Choć na pewno nową produkcję QD kupię w ciemno, to nie zapowiada się ona, aż tak ekscytująco jak Heavy Rain. Dlaczego? Po pierwsze elementy paranormalne, których nie jestem wielkim fanem. Po drugie, wygląda na to, że będzie więcej strzelania i walki. Co nie do końca mi odpowiada. Liczę jednak, że nie zabranie w niej jednak dylematów moralnych i prawdziwie ludzkich emocji.

Oczywiście technologicznie widać postęp (otwarte przestrzenie), jeszcze lepsza animacja i mimika. Pomimo pewnych obaw czekam na grę z niecierpliwością. Tylko na PlayStation.

 

Watch Dogs

Chyba największa niespodzianka targów (brak jakichkowiek przecieków przed ich rozpoczęciem), która wywołała prawdziwą euforię w prasie branżowej i wśród graczy. Gra, której akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości, gdzie wszystko podłączone jest do sieci. Nasz bohater będzie miał możliwość włamania się do niej i kontrolowania wszelkich urządzeń od sygnalizacji świetlnej, przez różne systemy po możliwość podsłuchiwania rozmów. Rozgrywka z perspektywy trzecie osoby z otwartym światem. Połączenie Deus Exa z GTA, z klimatem Blade Runnera i Maxa Payna? Zobaczcie sami.

 

Wprowadzenie

i fragmenty z rozgrywki.

Unfinished Swan

Na zakończenie jedna mniejsza produkcja. Gra, która działa na wyobraźnie. Naszym zadaniem jest pomalować świat. A właściwie odkrywać go poprzez “rzucanie” farbą. Z punktu widzenia doświadczenie porównywana jest do Flowera. Eksperymentalna, intrygująca, artystyczna i nietuzinkowa czyli produkcja taka jakie lubię.

Teaser

wprowadzenie w fabułę i gameplay.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s