Wystawa: (Not) Only a game? (Muzeum Współczesne Wrocław)

Muzea sztuki współczesnej to przybytki kultury, które staram się odwiedzać będąc w każdym cywilizowanym miejscu je posiadającym. Jakiś czas temu pojawiło się ono we Wrocławiu. Stary bunkier przy placu strzegomskim postanowiono zaadaptować jako Muzeum Współczesne we Wrocławiu. Dzisiaj więc będzie o piłce nożnej, architekturze i twórczości młodych artystów.

Okazją do mojej pierwszej wizyty w starym bunkrze była wystawa towarzysząca EURO2012 “Only a game?”

“Ekspozycja „Only a game?” obejmie ponad sto przedmiotów związanych z futbolem. W tym między innymi udostępnione przez Narodowe Muzeum Piłki Nożnej w Manchesterze oryginalne przedmioty należące do takich legend piłki jak: Wayne Rooney, „Cesc” Fàbregas (Arsenal FC), Sir Bobby Charlton (Manchester United), „Kaká” (AC Milan),  Steven Gerrard (Liverpool FC), Iker Casillas…

Wystawa „Only a game?” jest jedyną oficjalną wystawą UEFA towarzyszącą Euro 2012 i obejmuje zarówno szereg pamiątek i eksponatów, jak również historycznych nagrań wideo i prezentacji. Całość przedstawiana jest w nowoczesnej, multimedialnej formie, atrakcyjnej zarówno dla dorosłych widzów jak i dzieci.”

Przy okazji natrafiłem na dwie inne wystawy… ale o tym w dalszej części wpisu.

Może jeszcze kilka słów o samym miejscu. Wnętrze budynku jest dosyć surowe, nawet jak tego typu obiekty, gdzie najczęściej króluje minimalizm oraz bardzo proste i nie wykończone wnętrza. Znajduje się w nim kilka kondygnacji gdzie prezentowane są ekspozycja i mała kawiarnia na najwyższym piętrze.

Pora więc na kilka zdjęć z Only a game?

Można było nawet pośpiewać najsłynniejsze hymny stadionowe
Z serii piłki z dziwnych materiałów

Piłka (do) z metalu
Nieco akcesoriów słynnych piłkarzy
Odrobinę sentymentu… jeśli wiesz co chcę powiedzieć
Kolekcja oficjalnych piłek Euro

Niestety wystawy tej już nie odwiedzicie gdyż trwała do pierwszego lipca. Wybaczcie ale nie miałem za bardzo czasu aby wcześniej przygotować tę relację.

(Not) only a game?

Nie była to jedyna wystawa trwająca  w tym czasie. Drugą z nich było Pierwsze Uczniowskie Biennale Sztuki Użytkowej. Prezentujące około 100 prac dzieci i młodzieży wrocławskich przedszkoli, szkół podstawowych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Niektóre prace były naprawdę interesujące.

Martwa natura

Wrocławski Manhattan

Ostatnią (choć znajdującą się przy samym wejściu) wystawą były prace Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak jest to architekt odpowiedzialany za powstanie wrocławskiego Manhattanu lub zwanego inaczej “sedesowca” czyli dosyć charakterystycznego budynku znajdującego się w pobliżu placu grunwaldzkiego.

Sam projekt jest bardzo nowatorski jak na lata swoje powstania i zdobył nawet nagrody architektoniczne (o ile pamiętam w Paryżu.) Dopiero wówczas zyskał zainteresowanie władz i został wcielony w życie. Niestety w PRL-owskiej rzeczywistości wizja została nieco okrojona (głównie ze względu na koszty) ale warto popatrzyć na makiety i zdjęcia projektu gdyż naprawdę prezentowały się bardzo obiecująco.

Budynki trafiły na listę dóbr kultury współczesnej, która zawiera obiekty z lat 1945-1989. „Sedesowce” znalazły się w rejestrze zabytków i trafiły pod pieczę konserwatora.

Zdjęcie makiety wrocławskiego manhattanu

… i zdjęcia efektu końcowego

Warto też popatrzeć na inne projekty tej pani architekt.

Wszystkie zdjęcia z tej wizyty znajdziecie tutaj.

Gdybyście byli zainteresowani aktualnymi wystawami w Muzeum Współczesnym Wrocławia to zajrzyjcie na jego oficjalną stronę: http://muzeumwspolczesne.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s