Helios Nowe Horyzonty

31 sierpnia miał swoje otwarcie projekt Helios Nowe Horyzonty. Słyszeliście pewnie o tym przedsięwzięciu, gdzie to dziewięcio-salowy multipleks, położony w samym centrum sporego miasta, zostaje przekształcony w największy, podobno nawet w Europie, art house (tłumacząc to na język nie hipsterski: kino studyjne). Helios, przy ulicy Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu, pod zarządzanie przejął Roman Gutek i jego stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Człowiek zasłużony dla szerzenia ambitnego kina w Polsce. To on jest odpowiedzialny za odbywające się we Wrocławiu T-Mobile Nowe Horyzonty oraz American Film Festival, a w przeszłości rozkręcał takie przedsięwzięcia jak Warszawski Festiwal Filmowy czy Filmowe Lato w Kazimierzu.

Założenia projektu są bardzo ambitne. We wszystkich salach ma być prezentowane kino artystyczne, autorskie i eksperymentalne. A z bardziej komercyjnych produkcji możemy liczyć co najwyżej na Allena lub Almodovara. Oprócz zwykłych seansów mają odbywać się w nim przeglądy, projekty edukacyjne, kolejne festiwale i specjalne wydarzenia promujące kulturę filmową. Kino chce się otworzyć też na dzieci oraz seniorów.

Zapełnienie 9 sal z takim repertuarem to będzie nie lada wyczyn. W sobotę, dzień po otwarciu, kiedy wybrałem się na swój pierwszy seans o 20:30, tłumów specjalnie nie było. Natomiast już od października „będzie się działo”. W tym bowiem miesiącu mają odbyć się Avant Art Festival, pierwsze transmisje opery na żywo w HD z legendarnego The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Tydzień Kina Niemieckiego, Święto Niemego Kina, Festiwal Filmów Koreańskich, Nowe Horyzonty Tournee, Festiwal Filmowy Pięć Smaków (kino azjatyckie). Przyznacie, że całkiem sporo atrakcji jak na 30 dni.

Specyfiką kina ma być dosyć długie granie danego tytułu, aby widz miał szansę go nie przegapić. Zachęcają też ceny, które są nieco niższe niż w innych multipleksach. W tanie poniedziałki, film można obejrzeć nawet za 11 PLN. Standardowa cena biletu normalnego to 17 PLN, a najdrożej jest w weekendowe wieczory, kiedy to bilet kosztuje 20 PLN.

Parę słów jeszcze o samych wnętrzach budynku, które przeszły małe “odświeżenie”. Niestety za projekt ponownie wziął się jakiś hipster. Co prawda po modernizacji, która mogła trwać tylko 7 dni (przez które kino było zamknięte) trudno oczekiwać cudów, to jednak efekt końcowy mocno rozczarowuje. Kino zatraciło swój dosyć niecodzienny, industrialny charakter, a powstało coś w stylu… baru mlecznego rodem z PRL. Jedyny oryginalny i ciekawy element to huśtawki (tak dobrze przeczytaliście: h u ś t a w k i), których liny zamocowane na samej górze budynku zwisają, aż do parteru.

Inną ważną informacją dla widzów jest całkowity brak popcornu, który nie współgra z miłośnikami ambitniejszego repertuaru. W zamian jednak barek oferuje całkiem oryginalne i zdrowe przekąski oraz sałatki. Po seansie udaliśmy się przetestować kinowe bistro. Zamówiliśmy quasidille. Polecam, smaczne i w rozsądniej cenie (6 PLN).

Cóż, wypada trzymać kciuki za ten projekt, które raczej przetrwa co najmniej do 2016 roku (czyli czasu kiedy Wrocław będzie Stolicą Kultury). Czy kino zapisze się na jednak na dłużej w krajobrazie Wrocławia? Trudno powiedzieć, czy znajdzie się, aż tylu chętnych, na mniej hollywodzkie produkcje, aby zapełnić wszystkie sale. Ja, w każdym razie nie ograniczę się jedynie do trzymania kciuków i już rozpocząłem aktywne jego wspieranie. Pierwszym seansem pod nowym szyldem, był film, który ominął mnie na tegorocznej edycji Nowych Horyzontów, “Siostra Twojej Siostry”… O samym filmie dowiecie się więcej w oddzielnym wpisie.

P.S. Na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość dla NSNowców, akceptują standardowe heliosowe, karnety!

7 myśli na temat “Helios Nowe Horyzonty

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s