Gra: Machinarium

Ta staro-szkolna przygodówka, oprawiona bardzo klimatyczną nieco steampunkową grafiką oraz świetną ścieżką dźwiękową zyskiwała bardzo przychylne recenzje oraz nagrody w kategorii gier Indie (niezależnych). Tak się złożyło, że Machinarium posiadam na dwóch platformach. Kilka miesięcy temu kupiłem ją, w zestawie, wraz z innym grami czeskiego studia Amanita Design na PC. Ostatnio zaś trafiła ona do mnie za darmo na PS3 w ramach usługi PSN+.

W grze sterujemy postacią sympatycznego robota, który trafił na obcą planetę. Naszym celem jest odnalezienie naszej ukochanej uwięzionej przez czarne charaktery oraz ucieczka z tego miejsca. Nasz bohater oprócz przemieszczania się, potrafi wydłużać się i skracać aby dostać się w bardziej niedostępne miejsca.

Oprócz standardowego, dla tego gatunku, wyszukiwania i odgadywania w jaki sposób daną rzecz należy użyć (nie zawsze jest to oczywiste ze względu na oryginalność świata) okazjonalnie trafiamy na zagadki logiczne lub mini gry. Znajdzie się też wśród nich kilka momentów, gdzie przyjdzie się nam wykazać zręcznością, a to za sprawą minigierek wzorowanych na klasykach znanych z automatów lub komputerów 8 bitowych.

Gra nie jest zbyt długa i choć przejście całości zajęło mi ok 7 godzin, to wynikało to z faktu “utknięcia w kilku momentach” na dłuższą chwilę. Zagadki nie są może przesadnie trudne jednak wymagają pewnego wysiłku intelektualnego i nieco „abstrakcyjnego” myślenia.

Gra jednak nie jest idealna. Z punktu wiedzenia projektowania poziomów produkcja ta wydaje się dosyć nierówna. Zaczynamy od liniowych lokacji, później nieoczekiwanie trafiamy do bardziej rozbudowanego miasteczka, gdzie kilka rzeczy możemy wykonać równolegle by ponownie trafić do kilku bardzo oszczędnych w zagadki miejsc.

Dodatkowo odniosłem wrażenie, że końcówka została zrobiona troszkę na szybko, gdyż kilka ostatnich, kluczowych lokacji, jest dosyć ubogie i zdecydowanie mniej urozmaicone niż środek gry, gdzie możemy wykonać kilka czynności w różnej kolejności.

Warto wspomnieć o ciekawie skonstruowanym system podpowiedzi. Otóż zamiast wytężać nasze szare komórki możemy spróbować wykazać się zręcznością, w prostej grze arcade. Jeżeli uda się nam przebrnąć przez labirynt pełen pająków otrzymamy wskazówkę mocno upraszczającą rozwiązanie zagadki. Choć nie jest to podpowiedź podana na przysłowiowym „talerzu”.

Niewątpliwie jest to dosyć oryginalnie wykonana i bardzo sympatyczna produkcja, którą warto sprawdzić, jednak z punktu wiedzenia samej mechaniki czy pomysłu na rozgrywkę nie jest to żadna rewolucja. Dla estetów i koneserów gatunku rzecz obowiązkowa dla pozostałych  pomysłowo wykonana gra przygodowa z elementami zręcznościowymi.

Oficjalna strona Machinarium, znajdziecie tam też inne produkcje tego interesującego i utalentowanego studia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s