Wyspy Kanaryjskie i Teneryfa

Lato dobiegło już końca, wieczory coraz dłuższe, pogoda nie zachęca do wystawiania nosa za drzwi. To dobry moment aby nieco powspominać gorące wakacje. Tym razem były one nieco bardziej specjalne, ponieważ połączone z naszą podróżą poślubną. Celem tegorocznych wojaży była Teneryfa, czyli największa z Wysp Kanaryjskich. Zanim jednak przystąpię do kilku odcinkowego opisu miejsc, które tam zwiedziliśmy, krótkie wprowadzenie dotyczące tego interesującego miejsca na pograniczu Europy.

Widok z wulkanu Teide


Wyspy Kanaryjskie – informacje ogólne

O ile nie było się tam na wakacjach lub się tam nie wybiera, to o samych wyspach ma się bardzo mgliste pojęcie. Dlatego też w skrócie kilka podstawowych informacji o tym miejscu.

Jest to archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położony na Ocenie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki. Znajduje się on 100 km na zachód między wybrzeżem Maroka a zachodnią Saharą. Wyspy należą do Hiszpanii tak więc wchodzą w skład Unii Europejskiej aczkowlwiek posiadają pewną autonomię. W skład archipelagu wchodzi siedem wysp głównych: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera oraz sześć mniejszych wysp, nie zamieszkanych lub okresowo zamieszkanych.

Mapa poglądowa czyli gdzie są te wysyp? (odśwież stronę jeżeli nie wyświetliła się poprawnie)

Wyspy podzielone są na dwie prowincje. Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria. Co ciekawe obie z nich są oficjalne stolicami zmieniamy co dwa lata.

Klimat tego miejsca jest subtropikalny i charakteryzuje się długim ciepłym latem oraz średnio ciepłą zimą. Dzięki swojemu położeniu ponad strefą inwersji temperatury, Teneryfa, nadaje się idealnie na obserwatoria astrologiczne.

La Gomera


Dlaczego Teneryfa

Wybierając miejsce naszej podróży poślubnej w grę wchodziło kilka lokalizacji. Niestety z części z nich musieliśmy zrezygnować ze względu na termin (we wrześniu w niektórych częściach świata jest zima lub okres huraganów). Ostatecznie więc obraliśmy bezpieczny kierunek “kanaryjski”. Niestety, nie była to ostatnia decyzja, którą trzeba było podjąć. Należało jeszcze zdecydować się na konkretną wyspę, co też nie było prostym zadaniem.

Przykład różnorodności plaż na Teneryfie

Nasz sposób spędzania urlopów nie ogranicza się do siedzenia przy hotelowym basenie czy plaży i sączenia drinków all inclusive. Preferujemy bardziej aktywny wypoczynek, dlatego też szukaliśmy miejsca gdzie jest “co robić” i “co zwiedzać”.

Las laurowy na La Gomerze

Po długich analizach zdecydowaliśmy się na Teneryfę, największą wyspę archipelagu, właśnie ze względu na jej różnorodność. Oprócz oceanu, niemal zapewnionej słonecznej pogody, znajdziemy tam wulkany i góry, wąwozy, jaskinie, lasy, obszary niemal pustynne, parki narodowe a także… parki rozrywki i kurorty z odpowiednia infrastrukturą dla turystów.

Plaże obok hotelów dla „standardowych” turystów

Teneryfa często nazywa na jest kontynentem w miniaturce. Na niewielkim obszarze możemy tu zaobserwować bardzo różne oblicza natury. Wynika to z panujących tu różnych mikroklimatów. Flora na wyspie liczy około 1400 gatunków, w tym 200 gatunków endemicznych Wysp Kanaryjskich, z czego 140 występuje tylko i wyłącznie na Teneryfie.

Znajdziemy tutaj kaktusy, jałowce, draceny, palmy, wawrzyny (laury), a także hebany, mahonie, lipy, paprocie, wrzośce, a także lasy składające się w większości z sosny kanaryjskiej.

„Draco” najstarsza dracena na świecie

W wodach przybrzeżnych żyje około 400 gatunków ryb oraz kilka gatunków żółwi morskich, wielorybów i delfinów. W parku naturalnym dziko żyją sprowadzone z innych krajów zwierzęta, m.in. papugi czy goryle.

Strelicja królewska (Rajski ptak) – można spotkać na „ulicy”

Krajobraz na wyspie jest niesłychanie różnorodny, urwiste zbocza górskie przeplatają się z ogrodami kwiatowymi i wypielęgnowanymi parkami, lasami iglastymi i laurowymi, a także z obszarami niemal pustynnymi. Dominują powierzchnie górzyste, pocięta licznym wąwozami i dolinami. Mamy tu do czynienia z mocno urozmaiconą linią brzegową z plażami kamienistymi i piaskowymi w szerokiej gamie kolorów.

Typowy krajobraz dla południowej części Teneryfy

Oprócz ciekawostek przyrodniczych znajdziemy tam też konkretne miejsca warte zwiedzenia. Aż dwa obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO: wulkan Teide (będący najwyższą górą Hiszpanii 3718 m. n.p.m), który jest parkiem narodowym, oraz zabytkowe miasto La Laguna.

Na Teide

Wyspa jest na tyle duża aby, codziennie, w czasie dwu tygodniowego pobyty, znaleźć sobie coś ciekawego do zobaczenia, a z drugiej strony na tyle mała, że w ciągu jednego dnia można dotrzeć i wrócić do najdalszego jej zakątka, niezależnie od miejsca pobytu.

Garachico słynne z naturalnych, powulkanicznych basenów

Oferuje ona mnóstwo różnorodnych atrakcji. Oprócz niecodziennych plaż do opalania, miłośnicy wody mogą skorzystać z różnych sportów wodnych, nurkowania, wypraw katamaranem na bezkrwawe łowy, a nawet podróż łodzią podwodną. Dla młodszych podróżników do dyspozycji są parki z różnymi atrakcjami:  największy park wodny na świecie czy też Loro Park, gdzie można podziwiać tresowane delfiny lub orki, różnokolorowe papugi, a nawet pingwiny. Zwolennicy spacerów mogą się wybrać na kilkunastokilometrową promenadę wzdłuż plaży, a dla tych lubiących bardziej ekstremalne wycieczki znajdzie się kilku wąwozów bądź jaskiń do trekkingu. Ci zaś, którzy preferują górskie wspinaczki oprócz malowniczego Teide moją do dyspozycji kilka innych szczytów do zdobycia.

W LoroPark znajdziecie mnóstwo kolorowych papug.

Teneryfa posiada dobrą infrastrukturę, nie ma problemu z porozumiewaniem się po angielsku. Można też ją zwiedzać we własnym zakresie wypożyczając samochód lub poruszając się dobrze zorganizowanym transportem publicznym. My korzystaliśmy z tej drugiej opcji i dostarczymy Wam kilku ciekawostek dotyczących tej formy podróżowania.


Tu byliśmy 😉

Tyle tytułem wstępu. W trakcie kilku następnych wpisów przybliżę ciekawsze miejsca, które przyszło nam zwiedzić podczas naszej wyprawy (nie tylko na samej Teneryfie) oraz opiszę nieco ciekawostek, z których, części, na pewno nie znajdziecie w standardowych przewodnikach. Oczywiście wszystko zostanie uzupełnione sporą ilością zdjęć (niektóre, nie skromnie muszę przyznać, wyszły naprawdę fajnie).

U stóp Los Gigantes

Tak więc do następnego odcinka…. kimkolwiek jesteście, gdziekolwiek jesteście…

P.S. Na dobry początek jeszcze kilka zdjęć

4 myśli na temat “Wyspy Kanaryjskie i Teneryfa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s