AFF 2012: Wonder Women! Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek

Pierwszym seansem od którego rozpocząłem tegoroczny American Film Festival pochodził z sekcji American Docs. Jest to więc film dokumentalny, którego punktem wyjściem jest postaci komiksowej superbohaterki Wonder Woman.

Pewnie nie wielu z Was ją kojarzy, gdyż w naszym kraju nie jest zbyt rozpoznawalna (nawet w Ameryce jej popularność, ostatnimi czasy, mocno zmalała) dlatego w skrócie opiszę jej komiksową genezę powstania, bazująca na tym co zaprezentowano w filmie.

Postać Wonder Women wychowała się na rajskiej wyspie zamieszkanej wyłącznie przez kobiety, jako księżniczka Diana. Jej matka była królową amazonek. (Brzmi znajomo… trochę jak seksmisja). Pewnego razu ulega tam katastrofie samolot wojskowy wraz z pilotem. Mieszkanki wyspy odnajdują go i postanawiają mu pomóc. Królowa, nie pozwala Dianie jednak na opuszczenie wyspy w celu odprowadzenie pilota do jego świata. Urządza za to turniej, którego zwyciężczyni będzie mogła to uczynić. Oczywiście turniej wygrywa jej córka w przebraniu.

Wonder Woman posiada super moce, a jej charakterystyczne atrybuty to czerwone kozaki, niewidzialny samolot, niezniszczalne opaski na rękach, które odbijają kule oraz lasso prawdy (złapani nią złoczyńcy muszą mówić prawdę). Ten ostatni gadżet ma swoje drugie dno. Pomysłodawcą tej postaci był bowiem lekarzem, który przyczynił się do wynalezienie wykrywacza kłamstw.

W dalszej części filmu, oprócz analizy sytuacji geopolitycznej i społecznej w jakiej pojawiła się ta superbohaterka (lata 40 XX. wieku czyli okres II wojny światowej), śledzimy jej przeobrażenia wynikające ze zmiany czasów (dobrowolna cenzura komiksów w latach 50-tych, przez ich wydawców, na fali książki o szkodliwym wpływie tej formy wydawniczej na młodych ludzi… dzisiaj zdarzają się podobne nagonki na gry video). W dalszej części pojawia się wątek powstania feminizmu oraz utożsamianie się członkiń tego ruchu z postacią w komiksie.

W końcu poznajemy inne superheroiny pojawiające się w pop kulturze, bazujące na archetypie super kobiety. Począwszy od Bionic Woman, przez Aniołki Charliego, po Ripley z Obcego, Thelme i Louise, Sarah Connor z Terminatora, aż po Xenę, Space Girls, i w końcu Buffy Pogromczynię Wampirów.

Za tą ostatnią postać, film ma ode mnie dużego plusa.Poświęcono jej bowiem kilku minut, i pokazano jako przykładu odrodzenia superheroiny w nowej formie. (Niestety nie obyło się bez za mega spojlerów – co kiepsko się złożyło, bo właśnie oglądamy z żoną piątą serię).

Film jest dobrze zrealizowany, znalazło się w nim sporo wywiadów z wieloma, różnymi ludźmi: od twórców komiksów, pisarzy, scenarzystów, feministek, ludzi zainspirowanych postacią Wonder Woman, po zwykłych fanów. Produkcję dynamizują ilustracje rodem z komiksów wizualizujących narrację. Całość pod względem treści mocno akcentująca wątki feministyczne jest jednak nieco przewidywalna i mało odkrywcza. W tym aspekcie brakuje jej jakiejś świeżości.

Ogólnie niezła produkcja choć skierowana głównie do fascynatów popkulturą i feministek.

Moja subiektywna ocena: 6+/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Jedna myśl na temat “AFF 2012: Wonder Women! Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s