AFF 2012: Na własne ryzyko (Safety Not Guaranteed)

Czy kiedykolwiek mieliście ochoty cofnąć się w czasie, aby zmienić coś w swoim życiu? A co, gdyby nadażyła się taka okazja? Czy chcielibyście skorzystać i czy naprawdę macie ku temu ważny powód?

Pierwsze sekwencje film wskazywać by mogły na typową komedię romantyczną. Prezentują nam bowiem młodą dziewczynę, Darius (Aubrey Plaza), która próbuje dostać dodatkową pracę. Na co dzień jest ona stażystką w pewnym magazynie, gdzie otrzymuje bardzo poważne zadania  w stylu… parzenia kawy. Na jednym z kolejnych spotkań redakcyjnych, podczas którego dyskutowano pomysły na artykuły do kolejnych numerów, jeden ze starszych redaktorów, Jeff (Jake Johnson), rzuca pewne intrygujące ogłoszenie, które może być takim dobrym tematem. Ogłoszenie brzmiało mniej więcej tak.

“Poszukuję współtowarzysza do podróży w czasie. To nie żart. Zapłata po powrocie. Niezbędna własna broń. Na własne ryzyko. Już raz tam byłem.”

Redaktor naczelny wyraża zgodę na przeprowadzenie śledztwa dziennikarskiego, a pomysłodawca projektu, wybiera sobie dwójkę starzystów do pomocy. Naszą bohaterkę i młodego praktykanta, Arnau, hinduskiego pochodzenia będącego książkowym nerdem.

Zebranie niezbędnych materiałów wymaga wyjazdu na kilka dni do położonej nad oceanem niewielkiej miejscowości. Jak się okazuje, Jeff średnio jest zainteresowany pracą, a wycieczkę traktuje jako dobry pretekst do spotkania się z jego byłą dziewczyną ze szkoły średniej. Dla Arnau jest to okazja aby zdobyć doświadczenie zawodowe. A Darius… intryguje sam pomysł i postać jego autor.

Śledztwo dotyczące tajemniczego podróżnika wskazuje, że ogłoszenia opublikował Kenneth (Mark Duplass), pracownik hipermarketu, uważany przez okolicznych za lekkiego dziwaka. Próby wkupenia się Jeffa w jego plan spełzają na niczym. Dlatego postanawia użyć jako przynęty młodej stażystki.

Darius jest odrobinę tajemnicza i ma pewne problemy z przeszłości, które motywuje ją do podróży w czasie. Przechodzi wstępny test na podróżnika, a następnie poddana zostaje, przez Kennetha, odpowiedniemu treningowi fizycznemu.

Coraz dłuższe obcowanie z tajemniczym autorem ogłoszenia skutkuje nawiązanie się bliższych relacji między nimi oraz nici porozumienia. Darius zaczyna coraz bardziej wierzyć w to, że jest on w stanie zbudować wehikuł czasu. W pewnym momencie poznaje jednak pewne fakty, które zmieniają rzeczywistość… czy Kenneth to wizjoner, czy po prostu “lekko stuknięty” samotny człowiek?

To film o podróżach w czasie, może nie do końca tych dosłownych ale o tym co kiedyś zrobiliśmy, lub czego nie zrobiliśmy, a później tego żałujemy. O podróżach nie tylko do przeszłości ale i przyszłości poprzez możliwość kształtowania taraźniejszości, która ma wpływ na naszą późniejsze życie.

Produkcja charakteryzuje się duża ilością ironii, a momentami nawet ociera się o parodię. Znajdziemy tutaj elementy kina akcji, wątek szpiegowski, sporo żartów oraz gagów, a także odrobinę fantastyki. Dopełnieniem są dobre kreację aktorskie.

Ciepła, zabawna, pomysłowa, komedia romantyczna, z elementami science fiction, o życiu i miłości. Polecam nie tylko miłośników filmów niezależnych ale też tym multipleksowym i zapewniam, że dopisek “na własne ryzyko” nie jest tutaj konieczny.


P.S. Film zdobył nagrodę publiczności na tegorocznym American Film Festival (całkiem zasłużenie)

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

3 myśli na temat “AFF 2012: Na własne ryzyko (Safety Not Guaranteed)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s