Film: Upalne brazylijskie lato (À Deriva)

Rodzina, w której skład wchodzą pisarz (Vincent Cassel), jego żona (Debora Bloch) oraz trójka dzieci, spędzają wakacje w niewielkiej miejscowości położonej nad brazylijskim oceanem. Głowa rodziny pracuje właśnie nad nową powieścią, a w wolnych chwilach razem z żoną i, czasami, z najstarszą – 14 letnią – córką Filipą (Laura Neiva), spotykają się ze znajomymi by przyjemnie spędzić czas na rozmowach przy szklance whiskey.

Równoległy wątek poświęcony jest najstarszej córce, którą obserwujemy w grupie rówieśników, która jak to na wakacjach, zawiera nowe znajomości oraz spędza długie godziny na plaży.

Ta sielankowa atmosfera komplikuje się w momencie gdy Filipa przypadkowo odkrywa romans między jej ojcem, a piękną amerykanką (Camilla Belle) przebywającą w położonym na uboczu miejscowości, malowniczym domku.

Relacje między rodzicami Filipy, są dosyć napięte, szczególnie podczas nieobecności ich dzieci. Z fragmentów rozmów możemy wyczuć (podobnie jak młoda bohaterka), że ich małżeństwo się sypie. Równocześnie, Filipa poznaje swojego pierwszego chłopaka, mamy więc okazję obserwować jak młoda, atrakcyjna jeszcze nie kobieta, a już nie dziecko, zaczyna dojrzewać, poznawać mężczyzn oraz skomplikowanie relacje i uczucia (jak choćby zazdrość o swojego chłopaka, który zaczyna interesować się inną dziewczyną) między ludźmi o odmiennej płci.

Tą dwutorową historię przenikają inne wątki, jak opowieść jej koleżanki o tym jak matka zdradza jej ojca, pewnym starszym chłopaku, próbującym wykorzystać jej niewinność czy zbrodni, która zostaje popełniona w afekcie przez zazdrosnego męża.

Jesteśmy świadkami jak młoda bohaterka staje przed trudnymi decyzjami i sprzecznymi uczuciami. Jej ukochany ojciec oszukuje swoją żonę. Czy w takiej sytuacji być lojalną wobec matki, jednocześnie zdając sobie sprawę z konsekwencji jakie wywoła informacja o zdradzie na całą rodzinę.

Ta z opisu nie najoryginalniejsza historia nie jest jednak tak oczywista jak można by wnioskować na pierwszy rzut oka.

Dobrze nakręcony i zagrany, interesujący, z ładnymi zdjęciami i urokliwymi plenerami, ciekawą muzyką, nie wpadający w banał film opisujący wkraczanie w dorosłość oraz różna oblicza związków i fascynacji między ludzkich.

Warto obejrzeć.

Moja subiektywna ocena: 7+/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Jedna myśl na temat “Film: Upalne brazylijskie lato (À Deriva)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s