Film: Zamieszkajmy razem (Et si on vivait tous ensemble?)

Po zobaczeniu tytułu zapewne większość z Was pomyśli, że będzie o komedii romantycznej. Nic z tych rzeczy. Nie będzie nawet o młodych ludziach, a wręcz przeciwnie, o naszych dziadkach. Film opisuje historię 5-ciu zaprzyjaźnionych od wielu lat staruszków, którzy choć spotykają się ze sobą dosyć często, zastanawiają się nad wspólnym zamieszkaniem w jednym domu.

Pierwsza część filmu to dosyć długie wprowadzenie podczas którego poznajemy nieco bliżej naszych starszych bohaterów. Są niezależni, pełni wigoru i niechętni do zmiany swojego stylu życia. Niestety wiek, a także związane z nim przypadłości, ostatecznie przesądzają o tym, że rozsądniej będzie zamieszkać razem niż dać się wysłać do domu spokojnej starości.

Druga część filmu to perypetie bohaterów, gdy już zamieszkują razem. Okazuje się bowiem, że wspólna przeszłość ma swoje mroczniejsze tajemnice, które dopiero teraz ujawniają się i doprowadzają do konfliktów.

Wśród całej tej starszej ferajny pojawia się młody student etnografii, który nie mogąc wyjechać do Australii aby pracować nad swoją pracą dyplomową postanawia zmienić jej temat na obserwowanie życia starszych ludzi w Europie. Początkowo zatrudniony jako pomoc dla jednego ze staruszków, stopniowo staje się powiernikiem każdego z bohaterów a jednocześnie obserwatorem ich życia i częścią tej ekipy.

Film dofinansowany był m.in przez UE co w kilku momentach przejawia się delikatnym product placementem (albo bardziej właściwym określeniem byłoby nutą kampanii społecznej) dotyczącym starzenia się społeczeństwa europejskiego, sytuacji oraz problemów tej grupy społecznej. Na szczęście oprócz kilku “smaczków”, fakt ten nie wpływa negatywnie na jego odbiór (nie jest to zbyt rażąca tuba marketingowa tej instytucji).

Jeszcze kilka słów o aktorach. Zobaczymy tam bowiem m.in. Jane Fonde, Geraldine Chaplin, a także Daniela Brühla. Obsada więc zacna i przyjemna do oglądania.

Dosyć ciekawa komedia obyczajowa, przedstawiająca starzenie się i związane z tym problemy oraz dylematy, przed którymi prędzej czy później stanie każdy z nas. Do obejrzenie, acz niekoniecznie w kinie.

Moja subiektywna ocena: 6/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej informacji o filmie na: Filmwebie, IMDB

Jedna myśl na temat “Film: Zamieszkajmy razem (Et si on vivait tous ensemble?)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s