Strona główna > Film > Film: Biała wstążka (Weisse Band – Eine deutsche Kindergeschichte)

Film: Biała wstążka (Weisse Band – Eine deutsche Kindergeschichte)

Biała WstążkaZdobywca Złotej Palmy w Cannes w 2009, w reżyseri Michaela Haneke’a zdobywcy tegorocznego Oscara za film Miłość. Produkcja do której przymierzałem się od dłuższego czasu, w wielu publikacjach określana była jako “studium narodziny faszyzmu”. Już na początku zastrzegam aby nie sugerować się za mocno tym sloganem, gdyż narzuca on od razu sposób patrzenia na ten obraz. Choć jego odbiór pod tym kątem jest jak najbardziej możliwy to zawęża on interpretację tego zdecydowanie bardziej uniwersalnego dzieła.

Akcja filmu dzieję się na przestrzeni roku przed wybuchem pierwszej wojny światowej, w małej niemieckiej wiosce, w której, jak to bywało w ówczesnym świecie, najważniejszymi osobami był lokalny arystokrata – Baron, pastor oraz lekarz. Cała historia opowiadana jest zaś z perspektywy młodego nauczyciela.

Mamy więc wielkie gospodarstwo, którego właścicielem jest Baron, na którym pracuje wielu najemnych chłopów z okolicy i nie tylko. Obserwujemy życie poszczególnych mieszkańców wioski zarówno tych z “wyższych sfer” jak i przeciętnych wyrobników.

W trakcie opowieści od czasu do czasu okolicę nawiedzają dosyć tajemnicze i niewyjaśnione wypadki. Najpierw lekarz ulega wypadkowi konnemu, gdyż jego koń wpada na rozciągniętą cienką linkę. Jedna z robotnic ginie przy żniwach. Dziecko zarządcy w dosyć tajemniczy sposób ciężko rozchorowuje się. W końcu jedno z dzieci z okolicy zostaje brutalnie okaleczone. Te wszystkie wypadki pozostają przez długi czas niewyjaśnione, a tylko nieznaczne poszlaki pozwalają wysnuwać pewne wnioski.

Opowieść przedstawia pełny obraz tamtejszej społeczności. Oprócz prezentacji różnych warstw mamy też pełny przegląd wiekowy oraz płci. Najwięcej czasu poświęcono dorosłym, którzy choć starający się żyć wg zasad moralnych mają swoje ciemne sprawki na sumieniu.

Nie mniej ważną rolę w całej historii odgrywają kobiety i dzieci. Te pierwsze będące wykorzystywane na różne sposoby są narzędziami w rękach mężczyzn. I praktycznie nie mają szans na obronę.

Dzieci natomiast, poddane surowej dyscyplinie, dostrzegają fałsz i ułudę otaczającego go świata. Nierzadko są wręcz podmiotem niecnych uczynków dorosłych – często ich rodziców. Z drugiej strony pewne wpojone im wzorce i zasady dostosowują do swoich reguł, które ich zdaniem, powinny rządzić światem. I choć Ci najmłodsi bohaterowie mogą wydawać się tłem dla rozgrywanej historii nie są jednak tak niewinni jak wydaje się niektórym dorosłym.

Niezależnie jednak od stanu posiadania, płci czy wieku wszystkich natomiast dotyczy wszechobecne zło, przemocy, fałsz i obłuda.

Film jest czarno-biały, praktycznie pozbawiony ścieżki dźwiękowej. Surowe analityczne kadry oraz rzeczowa narracja prezentująca jedynie fakty bez żadnej analizy czy komentarzy sprawiają, że produkcję ogląda się bardziej jak film naukowy niż fabularny.

Bezpośrednio po zakończeniu seansu bliższy byłem wystawić mu ocenę siedem. Film choć należy doceniać pod względem formalnym (zdjęcia, aktorstwo może nie wybitne ale na równym, wysokim poziomie) to mnie osobiście nie porywał.

Jednak przez dłuższy czas po projekcji nadal nie dawał mi spokoju i skłaniały do dalszych przemyśleń i przeczytaniu kilku bardziej dogłębnych recenzji na jego temat. Stąd choć obraz jest bardzo analityczny i nie oddziaływuje, aż tak mocno na emocje, ostatecznie pozostawia sporo pytań, daje dużo materiału do analizy i skłania do zastanowienia nad wieloma aspektami życia ludzkiego, społeczności i wpływie środowiska na człowieka.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej informacji o filmie na: Filmwebie, IMDB

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: