Film: Ali G Indahouse

Pewnego wtorkowego dnia moja żona zadała mi niewinne pytanie. Co robimy jutrzejszego wieczoru? Gdy stwierdziłem, że nie mamy konkretnych planów… wspomniała, żeali g indahouse miała problem z otworzeniem szuflady w lodówce bo była zbyt ciężka… uppps pomyślałem sobie czeka mnie fascynujący wieczór z rozmrażaniem lodówki… gdy podzieliłem się swoimi spostrzeżeniami, ta popatrzyła na mnie jak na wariata i stwierdziła, że chodziło jej o… piwo i film.

Okazało się, że powodem problemu z wyciągnięciem szuflady nie była zbyt duża ilość lodu w zamrażalniku ale fakt, że była ona pełna browaru, który pozostał po ostatniej imprezie (goście preferowali bardziej szlachetne trunki).

Uspokojony takim obrotem sprawy zacząłem się zastanawiać nad repertuarem na takie okoliczności przyrody. Przejrzawszy listę swoich filmów okazało się, że większość “lekki” produkcji (których swoją drogą, aż tak dużo nie mam) ze swojej kolekcji już widziałem… aż mój wzrok padł na jeszcze nierozpakowane pudełko DVD na którym widniał Ali G.

Ali G czyli Sacha Baron Cohen lepiej znany w Polsce jako Borat z Kazachstanu. Zasłynął właśnie postacią gangstera z przedmieść w programie The Eleven O’Clock Show w brytyjskiej telewizji. Prowadził tam program do którego zapraszał znanych ludzi (często polityków). Gościom wydawało się, że będą z nimi przeprowadzane standardowe wywiady. Ali G pojawiał się obok elegancko ubranego prezentera, który dla zaproszonego gościa wydawał się właściwym gospodarzem programu. Ali nosił sprzęty i wydawał się nieznaczącym członkiem ekipy realizatorskiej. Siadał on wówczas na miejscu prowadzącego i zaczynał zadawać wstępne, bardzo dziwne, pytania. Dopiero tuż przed najazdem kamery gość orientował się, że to będzie główny prowadzący, co powodowało jego olbrzymie zaskoczenie.

W szczycie popularności swojego programu Ali G postanowił nakręcić film do niego nawiązujący. Zaczyna się on sceną gdzie to gangster z amerykańskich przedmieść wjeżdża swoją wypasioną furą do dzielnicy latynoskiej i bohatersko broni dwie gorące kotki (bynajmniej nie futrzate ;).

Po chwili okazuje się, że jest to tylko sen brytyjskiego gangsta z przedmieść Londynu. Gdzie nie tylko gangsterzy są podróbką ich amerykańskich odpowiedników ale też ich fury.

Ali G na codzień oprócz obrony swojego “terytorium wpływów – Westside” udziela się w pobliskiej szkole, gdzie prowadzi warsztaty dla dzieci na temat jak przetrwać w getcie. Niestety dowiaduje się, że radni postanowili obciąć fundusze na ten cel. W ramach protestu postanawia przeprowadzić głodówkę, która co prawda nie do końca się udaje ale przez przypadek zostaje pokazana w telewizji. Program oglądają decydenci z aktualnie rządzącej ale tracąca popularność partii i właśnie są na etapie szukała jakiegoś człowieka rozumiejącego lokalne problemy.

Ali nieświadomie daje się wplątać w intrygę polityczną, w wyniku której staje się kandydatem do parlamentu. Jego niekonwencjonalne metody oraz przypadkowe zdemaskowanie kandydata opozycji powoduje wzrost poparcia elektoratu. Ostatecznie dostaje się tam i mocna przewartościowuje tą bardzo tradycyjną i konserwatywną instytucję.

Co do samego filmu, jest to mieszanka komedii i pastiszu z niezbyt wyszukanym humorem. Mamy więc sporo instrumentalnie traktowanych gorących lasek, mało wyrafinowanych gagów dotyczących seksualności, wyluzowanych kolesi i “czarną” muzę. W skrócie ostre, choć niekoniecznie najwyższych lotów, nabijanie się z jednej strony z obrazu czarnoskórych gangsta-raperów oraz lansowanych w młodzieżowych telewizjach ich obrazów, z drugiej z polityków i instytucji rządowych.

Jeżeli już zdecydujecie się na seans, przed jego rozpoczęciem, sugeruję zażycie wszystkich dostępnych w Waszych domach używek, inaczej może być trudno “załapać klimat”.

Moja subiektywna ocena: 5/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej informacji o filmie na: Filmwebie, IMDB

2 myśli na temat “Film: Ali G Indahouse

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s