Film: Operacja Argo (Argo)

operacja argoW ramach nadrabiania oskarowych zaległości tym razem padło na zdobywcę tej nagrody w kategorii najlepszy film.

Opowieść bazuje na faktach. Mamy rok 1979, upadek dyktatorskiego reżimu, wspieranego potajemnie przez Amerykanów, w Iranie. Tłum ludzi wdziera się do ambasady USA i bierze pracujących tam ludzi jako zakładników. Szóstce tamtejszych pracowników udaje się jednak wymknąć i schronić w zaprzyjaźnionej ambasadzie kanadyjskiej. Sytuacja na ulicach jest niestabilna i niebezpieczna. W tym czasie wśród władz USA zapada decyzja o próbie wywiezienia zakładników z Iranu pod dosyć nieszablonową przykrywką – zatytułowaną operacja Argo.

To, za co należy pochwalić film to świetne oddanie ducha lat 70, stroje, dekoracje, charakteryzacja bohaterów i lokalizacje zostały bardzo dobrze odtworzone z archiwalnych zdjęć.

Co prawda można dostrzec kilka błędów (wspomnienie o redbullu, który powstał pod koniec lat 80 czy Smurfach, które w Ameryce stały się popularne dopiero po 1981) aczkolwiek nie jestem pewny czy są one w oryginale czy wynikają ze zbyt kreatywnego tłumaczenia polskiej wersji (w takiej oglądałem film).

Ostatecznie film dobrze się ogląda… aż i tylko tyle. Po obiecującym początku później mamy do czynienia z dosyć sztandarową produkcją amerykańską. Nie jest to obraz na miarę Oskara w stylu Hurt Lockera czy Helikoptera w ogniu, ot po prostu dobry film nawet nie szpiegowski, a bardziej sensacyjny. Więcej w nim bowiem elementów komediowych niż napięcia godnego thrillera szpiegowskiego. Na pewno warto go obejrzeć aczkolwiek nie spodziewajcie się wielkiego kina, przygotujcie się po prostu na dobrą rozrywkę.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

P.S. Zapewne niektórzy z Was zastanawiają się skąd taka wysoka ocena, skoro to tylko film, który “dobrze się ogląda”. Otóż gdyby nie cały ten szum związany z oskarami tyle bym mu wystawił, większości widzów pewnie informacja o Oskarach mocno zawyżyła oczekiwania i stąd rozczarowanie tą produkcją. Gdybyście mnie pytali o zdanie to nie, nie jest to film warty Oscara w kategorii najlepszy film.

Reklamy

4 myśli na temat “Film: Operacja Argo (Argo)

  1. Pewnie, że nie jest wart głównej nagrody. Dobrze się ogląda. Tylko tyle, jeżeli wiemy, że film jest laureatem, albo aż tyle, jeżeli podejdziemy do niego wprost z ulicy bez większej wiedzy o nim.

    Swoją drogą „Opowieść bazuje na faktach autentycznych”. Mam nadzieję, że pleonazm zamierzony;).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s