O użytkownikach internetu i ich (wątpliwej) inteligencji…

Kilka dni temu na jednym z “portali technologicznych” pojawił się wpis zatytułowany “Kiedy polskie startupy wezmą się za sensowane projekty”. Tekst traktował o niskim miejscu Polski w rankingach innowacyjności. Autor zarzucał polskim startupowcom zajmowanie się rzeczami mało ważnymi i średnio perspektywicznymi, a za kontr przykład pokazał irańskich naukowców którzy skonstruowali cytuję:

Irański naukowiec i biznesmen Ali Razeghi poinformował kilka dni temu, że stworzył wehikuł czasu zdolny do przewidywania przyszłości (sprawdzalność uzyskanych danych wynosi ponoć 98%). Mechanizm nie jest podobno skomplikowany, a każdy człowiek może poznać ciekawe informacje dotyczące nawet 8 kolejnych lat jego życia.

Na stworzenie tego cudu techniki młody Irańczyk poświęcił 10 lat. Sprzęt może być wykorzystywany nie tylko przez osoby indywidualne, ale też instytucje, a nawet państwa (dzięki temu Iran będzie mógł np. dowiedzieć się, czy Amerykanie wypowiedzą im wojnę o pokój). Twórca wehikułu zamierza wykorzystywać swój wynalazek komercyjnie, ale nie będzie go powielał (zdaje sobie sprawę z tego, że np. Chińczycy mogliby skopiować ten pomysł w jedną noc i sprzedawać go za grosze).

I to jest prawdziwa innowacyjność. Dlaczego Polacy nie zbudowali wehikułu czasu?

 

Uśmiechnąłem się pod nosem i w sumie o sprawie bym zapomniał gdybym dwa dni później nie zajrzał tam ponownie i nie zobaczył kolejnego wpisu tego autora, który tym razem opisał jak to został „wychłostany za swój tekst. W sieci pojawiła się bowiem odpowiedź na jego wcześniejszy artykuł… odpowiedź, dodajmy śmiertelnie poważną, jednego z polskich startupowców.

Zdradzę Wam coś, co jak się okazało, było ogromnym zaskoczenie dla wielu czytelników. Otóż pierwotny tekst był luźnym weekendowym tekstem w humorystyczny sposób nawiązujący do technologii, ironią, która jak się okazało była nie do ogarnięcia przez liczną grupę czytających ten portal.

Ja naprawdę rozumiem, że „wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii”, ale jeżeli ktoś pisze o wynalezieniu wehikułu czasu i tak opisuje jego wdrożenia, to czerwona lampka w głowie każdego średnio rozgarniętego człowieka powinna się jednak zapalić.

Zdaję sobie sprawę, że ironia jest dosyć zaawansowanym środkiem artystycznym, który nie zawsze wszyscy muszą wychwycić. (Pozostawiam tutaj na boku sprawą umiejętności autora, który stara się nią posłużyć). Jednak w oryginalnym tekście, na końcu, znajduje się czerwony link z tajemniczym skrótem SKaT. Uważny czytelnik zaintrygowany nieznanym mu pojęciem powinien kliknąć i dowiedziałby się, że to tekst określany przez autorów portalu jako Sekcja Kabaretu Technologicznego… i wszystko stałoby się jasne.

4 myśli na temat “O użytkownikach internetu i ich (wątpliwej) inteligencji…

  1. Użytkownicy interneta nie są zbyt rozgarnięci powiadasz….no, żadna to nowość niestety. Już po owym fragmencie, nie wgłębiając się w żadne niuanse, zawiewa ironią na kilometr. Ale niektórzy wolą chwycić za widły. Ot tak, na wszelki wypadek.

    1. Rzeczywiscie w sumie nic odkrywczego… ale akurat zakladalem ze „portale technologiczne” czytaja jednak w miare rozgarnieci ludzie… w koncu jakos te komorki czy inne tablety nauczyli sie obslugiwac… 😉

      1. Taaaaa, tak samo jak na Filmwebie komentujący wielbią kulturę, a o grach wideo wypowiadają się jedynie jednostki inteligentne (w końcu te 2-3 przyciski potrafią naciskać naraz i to naprzemiennie!).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s