Monachium: Centrum część II (Marienplatz i okolice)

W poprzedniej notce rozpocząłem opisywanie naszej całodniowej wycieczki po centrum Monachium ale dopiero w drugiej części dnia dotarliśmy do samego serca miasta czyli Marienplatz. Jest to centralny plac miejski na którym znajduje się najbardziej spektakularna budowla w Monachium, a mianowicie Nowy Ratusz czyli  Neues Rathaus.

Plac oryginalnie znany jako Schrannen został przezwany na Marienplatz (plac św. Marii) jako prośba do Dziewicy Maryi o ochronę miasta przed epidemią cholery.

Nowy ratusz to monumentalny 79 metrowy budynek zbudowany pomiędzy 1867 a 1909 przez Geroga Jospeha Hauberrissera, jako zastępstwo dla starego ratusza który stał się za mały dla mocno rozwijającego się miasta.

Jednym z najsłynniejszych elementów Nowego Ratusza jest Glockenspiel, 4 po względem wielkości w Europie zegar. Codziennie o 11, w południe i o 17 figury, o rozmiarze bliskim oryginalnym postaciom, przedstawiają jedną z dwóch scenek: reinscenizacja ślubu z 1568 roku księcia Williama V i Renaty lotaryńskiej lub odwzorowanie tańca zwanego Schäfferltanz, po raz pierwszy został on wykonany z okazji zakończenia zarazy w 1517 roku.

W nocy natomiast można zobaczyć strażnika dmuchającego w róg i anioła stróża Monachium udzielającego  błogosławieństwa miastu.

Na środku placu znajduje się kolumna św. Marii (Mariensaule), została ona postawiona na cześć zakończenia szwedzkiego najazdu w 1638r.

Oprócz Nowego Ratusza nadal istnieje Stary Ratusz. Oryginalny Altes Rathaus został całkowicie zniszczony podczas pożaru w 1460 roku. Pomiędzy 1470-80 został on odbudowany w stylu gotyckim przez Jörg von Halsbach (odpowiedzialnego też za Frauenkirche). Budynek został ponownie zniszczony podczas drugiej wojny światowej i odbudowany bazując na oryginalnych planach z XV wieku.

Za starym Ratuszem znajduję się Alter Hof będący pierwszą rezydencją rodziny Wittelsbachów, którzy rządzili Bawarią od 1198 do końca pierwszej wojny światowej w 1918. Tylko niewielka część dzisiejszego kompleksu przypomina oryginalną XIII w. konstrukcję.

 

Jednym z bardziej charakterystycznych elementów tej budowli jest wykusz wystający ze skrzydła Burgstock. Nosi on nazwę Wieży Małpy. Osobliwe imię jest wynikiem legendarnej opowieści według której, niemowlak, późniejszy cesarzem Ludwik IV, został porwany przez nadworną małpę. Małpa wspięła się na szczyt wieży i pozostawała tam przez długi czas, zanim udało się ją przekonać do zejścia, wraz z dzieckiem, które wyszło z całej przygody bez szwanku.

Promenadeplatz czyli Memorial Jacksona i Bubbles

Po zwiedzenie Marienplatz było jeszcze dosyć widno i nadal mieliśmy siły,  postanowiliśmy więc poszwendać się po okolicy. Tak oto trafiliśmy na Promenadeplatz na którym znaleźliśmy bardzo oryginalną statuę, która z daleka wywoływała ciekawe złudzenie optyczne.

W tym samym miejscu ale nieco dalej znajdowało się też kilka pomników. Nie byłoby w nich nic ciekawego gdyby nie fakt, że jeden z nich został wykorzystany jako miejsce poświęcone pomięci Michaela Jacksona. Znajdziemy tam listy, plakaty i zdjęcia dotyczące tego artysty stworzone przez jego fanów.

Co ciekawe kilka metrów dalej na kolejnym pomniku powstał podobny memoriał ale poświęcony szympansowi Bubbles.

Bubbles był pupilem Jacksona, którego wykupił w 1980 roku z zakładu badawczego w Texasie. Był on częstym towarzyszem podróży piosenkarza, którego przywiązanie do zwierzęcia, doprowadziło do drwiny mediów i, między innymi, do publicznej percepcji Jacksona jako ekscentryka. Np. podczas trasy promującej album Bad, Jackson zabrał swojego ulubieńca do Japonii, gdzie oboje pili herbatę z burmistrzem Osaki. Więcej o intrygującej postaci Bubbles znajdziecie na anglojęzycznej wersji wikipedii.

Czytając znajdujące się na pomniku poświęconym Bubbles teksty oraz oglądając rysunki i zdjęcia można odnieść wrażenie, że jest to parodia memoriału artysty.

Tak oto minął pierwszy maja w Monachium. W trakcie którego zwiedziliśmy niemal całą interesującą i niemuzealną część miasta. Nie udało się nam trafić na żadną manifestację (a kilka pochodów miało się odbyć) ani zobaczyć  ustawiania “majowych drzewek”. Jest to stara tradycja bawarska polegająca na wystawianiu w centralnym miejscu dzielnicy wysokich drzewek, które pierwotnie były symbolem płodności wiosny.

W następnym odcinku nie lada gratka dla miłośników samochodów czyli BMW Welt i Muzeum BMW.

PS. Wszystkie wpisy poświęcone wycieczce do Monachium oznaczone są tagiem Monachium

Jedna myśl na temat “Monachium: Centrum część II (Marienplatz i okolice)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s