Film: Gia

Do tego, że Angelina Jolie jest utalentowaną aktorką nie trzeba mnie przekonywać, giaa wszystko to dzięki obejrzanemu dawno temu filmowi pod tytułem “Przerwana lekcja muzyki”,  który była jak mi się wydawało najlepszym i pierwszym obrazem gdzie pokazała pełnię swoich możliwości aktorskich. Jak się okazało nie była to prawda bo rok wcześniej powstała “Gia”. Film zrealizowany na potrzeby telewizji HBO opowiadający historię jednej z pierwszych prawdziwych supermodelek.

Gia Marie Carangi zwana w środowisku jako Gia. Film pod takim tytułem to dramat biograficzny przypominający fabularyzowany dokument powstały na podstawie rozmów z jej znajomymi oraz pamiętników przez nią pisanych.

Carnagi została odkryta przez lokalnych poszukiwaczy modeli w Filadelfii w wieku 17 lat. Jej niepokorne i nieco szalone usposobienie odstawało od standardowego wizerunku blondwłosych, ułożonych modelek charakterystycznych dla tamtego okresu, stąd jak stwierdzono w filmie “jej rodzinne miasto nie było na Gię gotowe… ale Nowy Jork był”.

W 1977 roku przybywa więc do Big Apple gdzie dostrzeżono jej potencjał i oryginalność. Szybko stała się ulubioną modelką wielu znanych fotografów. Biorąc pod uwagę swój temperament była stałą bywalczynią klubów takich jak Studio 54 czy Mudd Club gdzie zaczęła zażywać narkotyków.

W 1978 bierze udział w sesji słynnego fotografa Chrisa von Wangenheima, który fotografuje ją nagą wraz z jej asystentką od makijażu Sandy Linter (w filmie występuje pod imieniem Linda).

Carangi natychmiast zauroczyła się Linter i zaczęła się z nią spotykać, chociaż ich związek nigdy nie został ustabilizowany (Linter miała chłopaka).

W 1980 roku ginie jej agentka i mentorka Wilhelmina Cooper co wpływa niszcząco na karierę stosunkowo młodej jeszcze modelki. Uzależnia się od heroiny i przestaje kontrolować swojego uzależnienia. Często pojawia się na sesjach pod wpływem narkotyków. Zaczyna tracić zlecenia a agencje nie chcą z nią współpracować.

Pomimo kilku prób rzucenia nałogu i powrotu do pracy jej kariera była już u schyłku. W 1986 roku zdiagnozowano u niej AIDS. Była jedną z pierwszych sławnych kobiet, która umarła na tę chorobę.

Choć film jest głównie popisem aktorskim Angeliny Jolie (za rolę tą otrzymała Złotego Globa) to sama reżyseria również jest interesująca. Odpowiada za nią Michael Cristofer, znany z takich produkcji jak Czarownice z Eastwick czy Grzeszna miłość.  Film choć jest produkcją telewizyjną mimo wszystko został nakręcony z dosyć artystycznym zacięciem.

Znajdziemy w nim sporo zdjęć czarno-białych, sekwencje fabularne przeplatają się z wypowiedziami aktorów do kamery sugerujące wywiady oraz zdjęciami stylizowanymi na archiwalne. Specyficznego klimatu dodaje w większości jazzowa ścieżka dźwiękowa. Oprócz Angeliny w filmie zobaczymy  Faye Dunaway oraz, w epizodycznej roli, młodą Mile Kunis.

Gię warto obejrzeć nie tylko ze względu na roznegliżowaną i aktorsko fantastyczną Angelinę ale i interesującą historię życia i upadku jednej z pierwszych supermodelek, która jak głosi slogan na okładce była “Zbyt piękna by umrzeć. Zbyt dzika by żyć”.

Moja subiektywna ocena: 7+/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

2 myśli na temat “Film: Gia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s