Film: Wyścig (Rush)

wyscigJeżeli obawiacie się wybrać na ten film ponieważ traktuje on o Formule 1, a nie jesteście pasjonatami tego sportu to nie przejmujcie się, bo choć produkcja ta dzieje się w światku kierowców wyścigowych to jest ona jednak tłem (istotnym ale tłem) dla opowiedzenia pasjonującej historii rywalizacji dwóch wielkich kierowców z lat 70-tych.

Podobno najlepsze scenariusze pisze życie i tutaj mamy tego przykład. Wyścig to filmu gdzie odgrywa on największą rolę i to dzięki niemu, a nie reżyserii (która jest dobra acz nie wybitna) czy efektom specjalnymi (zapewne nakręcono bardziej widowiskowe filmy o wyścigach), utrzymywane jest napięcie.

Fabuła opowiada o dwóch kierowcach Niki Laudzie i Jamesie Huncie, którzy po raz pierwszy spotkali się na torze Formuły 3. Kilka lat później stają się bohaterami pasjonującej rywalizacji, która wychodzi i budzi zainteresowanie daleko poza tory wyścigowe.

Obaj panowie to skrajne różne osobowości. James Hunt to Playboy i brawurowy ekstrowertyk łamiący wszelkie zasady. Lauda to z kolei pracowity acz dumny i zimny analityk, który ciężką pracą osiąga kolejne cele w swoim życiu.

Wbrew pozorom w filmie większości akcji dzieje się poza torem wyścigowym. Bezpośrednich konfrontacji obu bohaterów też nie jest tak dużo jak można by przypuszczać. Równie wiele czasu poświęcono bowiem ich życiu prywatnemu i pokazaniu ich jako ludzi i tego co ich motywowało do walki na torze i uczestnictwie w tym całym szaleństwie.

 Świetnie sprawdzają się aktorzy. Chris Hemswortha, w roli Hunta, choć może przypominać nieco postać Thora ma tutaj jednak więcej do zagrania i możliwość pokazania bardziej skomplikowanej postaci.

Jednak prawdziwą rewelacją jest Lauda w wykonaniu Daniela Brühla. Ciężko mi nawet użyć jakiś epitetów po prostu powinniście to zobaczyć. Jest to postać wymagająca użycia zupełnie innych elementów warsztatowych niż w poprzednich produkcjach, w których uczestniczył ten aktora (Good Bye Lenin, Edukatorzy czy Bękarty Wojny).

Zdjęcia w nieco instagramowej konwencji choć na początku wydawały mi się modną manierą ostatecznie jednak nadają klimatu lat 70-tych, który dopełniają charakteryzacja, fryzury i ubrania z tego okresu.

Wyścigi są ciekawie sfilmowane i dynamiczne choć może nie aż tak spektakularne jak niektórzy oczekują. Nie ma też ich aż tak dużo jak niektórzy mogli by się spodziewać. Bynajmniej nie jest to zarzut, gdyż jak już wspomniałem, ważniejsze rzeczy dzieją się poza torem i nadmiar efektów specjalnych nie był tu potrzebny.

Warto też wspomnieć o warstwie audio. Oprócz dźwięków potężnych silników emocji dodaje muzyka skomponowana przez Hansa Zimmera. Choć styl tego kompozytora jest wyczuwalny (niektórzy mogą być już nim zmęczeni) to jednak nieźle oddaje emocje i komponuje się z klimatem filmu.

Wyścig to świetna produkcja przedstawiająca dwa skrajnie odmienne charaktery, które fascynuje sport, ryzyko i rywalizacja. Do tego nie jest ona hollywoodzko płaska i sprawnie łączy różne gatunki. Znalazło się tutaj miejsca na humor, dramat, akcję, napięcie, wiarygodne i niejednoznaczne postacie na ciekawej i wciągającej fabule kończąc. Wszystko to w świetnym wykonaniu i ciekawej oprawie.

To film kompletny gdzie zagrało wszystko, a na pierwszy plan wybija się świetna historia.

Pozycja obowiązkowa, nie tylko dla fanów czterech kółek!

Moja subiektywna ocena: 9/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmweb, IMDB

Jedna myśl na temat “Film: Wyścig (Rush)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s