Film: Nowojorska ulica w obiektywie (Everybody street)

everybody streetEverybody street (taki ma oryginalny tytuł ta produkcja) był pokazywany przedpremierowo na tegorocznym festiwalu Nowe Horyzonty. Wówczas nie udało mi się go obejrzeć (w ostatniej chwili nie było szans dostać biletów) musiałem więc poczekać na kolejną okazję, gdy będą wyświetlać go w kinie. Znajomi, którzy widzieli go w trakcie NH zachwalali go jako bardzo dobry film z fantastycznymi zdjęciami oraz dobrym soundtrackiem.

Na festiwalu była obecna również jego reżyserka Cheryl Dunn, która stwierdziła, że to co widzowie mogli zobaczyć, była wersją, która w takiej formie, prawdopodobnie nie będzie wyświetlana w kinach. Miała ona bowiem problem z uzyskaniem zgody autorów do wykorzystania części zdjęć i muzyki. Stąd też produkcja mogła być wyświetlana wyłącznie na festiwalach filmowych. Wyglądało więc na to, że nieprędko dotrze on do komercyjnej dystrybucji.

Okazało się jednak, że nie trwało to tak długo. Na początku grudnia w naszym kraju został bowiem wydany pakiet filmów dokumentalnych Oblicza fotografii, w którego to skład wchodzi między innymi Everybody street, w polskiej wersji występujący pod tytułem Nowojorska ulica w obiektywie. Dystrybutor postanowił rozreklamować to wydawnictwo poprzez cykl seansów w największych miastach Polski. Po Warszawie i Krakowie przyszedł czas na Wrocław.

Projekcję poprzedziło krótkie wprowadzenie jednego z wykładowców szkoły fotografii AFA, która była zaangażowana we wrocławski pokaz (m.in przed seansem studenci z tej szkoły, za darmo, wykonywali zdjęcia portretowe).

Sam film traktuje o fotografii ulicznej, a konkretnie fotografii ulicznej wykonywanej głównie w Nowy Jorku. Kilkunastu fotografów opowiada o swojej pasji, od swoich początków, przez tematykę, w jaki sposób to robią i jakie mają motywacje.

Choć zdecydowana większość z nich wykonuje zdjęcia w Nowym Jorku mamy możliwość zobaczyć jakim szerokim pojęciem jest street photo. Każdy z nich posiada swój własny styl i preferowany sposób fotografowania. Od bezinwazyjnego pytania o pozwolenie przed wykonaniem zdjęcia, po wyskakiwanie z lampą błyskową tuż przed oczami przechodnia. Różnorodną tematykę od miejsc (graffiti, slumsy, konkretne dzielnice) po różne subkultury i grupy społeczne (gangsterów, policjantów, bezdomnych, prostytutki, narkomanów, przez gwiazdy muzyki, słynnych artystów aż po zwykłych, przypadkowych przechodniów).

W filmie oprócz historii konkretnych twórców mamy dwóch innych głównych bohaterów fotografie uliczną oraz fantastycznie różnorodny Nowy Jork.

Film nie jest bynajmniej pokazem slajdów z offowym komentarzem. Autorka chwyciła bowiem za kamerę i postanowiła uwiecznić prace znajomych fotografów idąc wraz z nimi w “plener”. Często więc widzimy fotografa w akcji, a potem zdjęcie, które w wyniku tego powstało. Autorka wykorzystuje także materiały archiwalne do przedstawienia niektórych ważnych historycznych wydarzeń. Wszystko to sprawnie zmontowane przeplatane wypowiedziami zarówno autorów fotografii, jak i krytyków i oczywiście samymi zdjęciami.

To niewątpliwie ciekawa produkcja i to zarówno dla osób interesujących się fotografią jako taką ale też tych, których fascynuje drugi główny bohater tej opowieści czyli Nowy Jork. W filmie oprócz sporej ilości intrygujących zdjęć usłyszymy ciekawą i różnorodną ścieżkę dźwiękową.

Jedyne co mógłbym zarzucić filmowi to fakt, że nie działa tak mocno na widza, że po seansie odczuwa się nie odpartą potrzebę sięgnięcia po aparat i ruszenie “na miasto”… a tak często jest w przypadku wybitnych filmów. Stąd, nie aż tak wysoka, ocena końcowa. Mimo wszystko polecam sprawdzić.

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmweb, IMDB

2 myśli na temat “Film: Nowojorska ulica w obiektywie (Everybody street)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s