Film: Dziewczynka w trampkach (Wadjda)

dziewczynka w trampkachFilm pierwszej reżyserki-kobiety z Arabii Saudyjskiej (Haifaa Al-Mansour), która opowiada o sytuacji kobiet w tym kraju, przy czym robi to bez większego patosu, a poprzez przedstawienie historii młodej dziewczyny, która chce kupić swój własny rower aby ścigać się z kolegą z podwórka (rzecz nie spotykana w tym kraju aby dziewczyna jeździła na rowerze).

Kupno własnego roweru jest dosyć sporym wydatkiem, więc nasza bohaterka próbuje znaleźć dodatkowe fundusze na ten cel. Okazją do tego staje się organizowany konkurs recytowania Koranu. Do tej pory nie specjalnie praktykująca Wadjda postanawia zapisać się do kółka religijnego i zdeterminowana wygrać konkurs.

Z obrazu przedstawionego w filmie, Arabia Saudyjska wydaje się dziwnym krajem, gdzie nowoczesność (w domu bohaterki jest bowiem PlayStation 3 na której gra jej ojciec) spotyka się z tradycją i pewnym zacofaniem (dziewczynka słucha muzyki z kaset magnetofonowych). Podobnie ma się sprawa z ubiorem. Wadjda chodzi w trampkach, które są tutaj symbolem nowoczesnego zachodu, a jednocześnie musi nosić tradycyjną chustę na głowie (do czego nie bardzo się stosuje). Podobnie staromodna jest pozycja kobiet w społeczeństwie. Jej matka musi mieć kierowcę, który będzie woził ją do pracy bo sama nie może kierować samochodu.

Przez konkretne, codzienne sceny poznajemy specyfikę kultury Arabii Saudyjskiej, a w szczególności sytuacji kobiet w tym kraju. Odbywa się to nie tylko na podstawie losów głównej bohaterki. W tle bowiem, mamy nieco bardziej poważne problemy, z którymi muszą borykać się dorosłe kobiety, jak jej matka czy nauczycielka.

Pomimo faktu, że momentami reżyserce brakuje nieco doświadczenia. I w kilku momentach można wyczuć pewne niedostatki realizatorskie, to udaje się jej przedstawić dosyć skomplikowane relacje w patriarchalnym społeczeństwie, w sposób lekki i przyjemny w odbiorze.

Mimo drobnych niedociągnięć jest to niewątpliwie ciekawy film obyczajowy prezentujący tak odległą i obcą kulturę z naciskiem na sytuację kobiety w państwach arabskich.

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmweb, IMDB

Reklamy

Jedna myśl na temat “Film: Dziewczynka w trampkach (Wadjda)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s