Film: Drogówka

drogowkaWojciech Smarzowski w ostatnich latach stał się jednym najciekawszych polskich reżyserów. Braki w znajomości jego filmografii postanowiłem zacząć nadrabiać od obejrzenie jego przedostatniej produkcji – świętującej w ubiegłym roku triumfy – Drogówki.


Musze przyznać, że reżyser bardzo zgrabnie połączył dotarcie do masowej publiczności oraz przypodobanie się krytykom. Ci pierwsi otrzymują bowiem mnóstwo scen będących inscenizacji znanych anegdot z życia policji. Dzięki czemu na poziomie pojedynczej sekwencji film jest zabawny i przyswajalny dla każdego.

Krytycy natomiast mogą docenić interesującą formę. Film nakręcony został przy użyciu dużej liczby różnych środków sugerujący jego paradokumentalny charakter. Począwszy od nagrań telefonami komórkowymi, przez zdjęcia z fotoradarów, czy kamer policyjnych. Całość dodatkowo została wyprana z barw i przypominająca momentami Bogów ulicy.

Kolejnym dużym plusem produkcji Smarzowskiego jest fakt, że opowiadana historia (bo oprócz pojedynczych inscenizacji skeczy – cała fabuła składa się w interesującą historię kryminalną z elementami obyczajowymi w tle) wymaga nieco skupienia i bacznego obserwowania tego co dzieje się na ekranie. Sporo bowiem faktów przemycanych jest gdzieś poprzez drobne sceny, fragmenty wypowiedzi bądź podteksty ukryte między dialogami głównych bohaterów. Stąd też oglądanie całości może być też ciekawą zabawą umysłową – co jest mile widziane przy produkcjach kryminalnych.

Całość dopełniają dobre role aktorskie w wykonaniu standardowej, dla tego reżysera, grupki aktorów (Topa, Jakubik, Kijowska, Lubos, Dorociński, Braciak, Dziędziel)

Bardzo dobre, ciekawie zrealizowane, zmuszające do myślenia w trakcie seansu, a z drugiej strony zabawne i na pewnym poziomie przystępne kino… może zabrzmi to nieco przewrotnie ale w sumie to kino dla każdego (choć należy to rozumieć jako „każdy znajdzie w tym filmie coś innego, co może przypaść mu do gustu”). Pogodzenia tak różnych grup docelowych i mimo wszystko otrzymanie w efekcie bardzo dobrego filmu to wyczyn godny szacunku.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmweb, IMDB

3 myśli na temat “Film: Drogówka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s