Tomiga Best Photo 2013

Ostatnia część z serii podsumowania 2013 roku. Po Tomiga Film Awards (zestawieniu filmów obejrzanych w ubiegłym roku) i Copyright by Tomiga (czyli podsumowanie zabawy w programowanie) przyszła pora na moje najciekawsze zdjęcia wykonanych w ubiegłym roku.

Na wstępie mała anegdota. Jak mawiał jeden z moich znajomych kiedyś robił jedno dobre zdjęcie na kilka rolek filmu, teraz robi jedno na kilka… płyt DVD.

Moja zabawa z fotografią rozpoczęła się dopiero od jej cyfrowego wcielenia jednak mi też udaje się czasami zrobić jakąś (przynajmniej w moim mniemaniu) ciekawą fotografię. A ponieważ w ostatnim roku tych fotografii powstało kilkanaście tysięcy stwierdziłem, że da się z nich wybrać kilka najciekawszych i stworzyć drukowany album w postaci foto-książki.

Po wstępnej selekcji wybrałem ponad 400 zdjęć. Pomysł zrobienia z tego foto-książki wymaga zmieszczenia się w rozsądnej liczbie stron co wprowadziło dodatkowe ograniczenia. Usuwając podobne kadry do ostatecznego wydania miało trafić nieco ponad 200 fotografii.


Decyzja o stworzeniu drukowanego albumu wymusiła nieco zmianę koncepcji całego pomysłu. Główne tego powody były dwa.

Umieszczenia zdjęcia na fizycznej stronie najczęściej wiąże się z jego wykadrowaniem (jeżeli chcemy maksymalnie wykorzystać powierzchnię strony), a nawet drobne przycinanie potrafi zmienić charakter fotografii.

Z drugiej strony wybór i dobieranie zdjęć na rozkładówkę (sąsiadujące strony) potrafiło być ciekawym wyzwaniem i czasami prowadzić do interesujących zestawień. Stąd ostatecznie powstało wydawnictwo zawierające większości najlepszych zdjęć… oraz tych odrobinę słabszych ale pasujących do koncepcji.

Jeszcze parę słów do strony technicznej. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane bezlusterkowcem Sony NEX 5N z kilkoma obiektywami z tego systemu (E-mount). Były to dwa „zoomy” SEL 1855 i SEL 55210 oraz dwie “stałki” SEL 35F18 i SEL 50F18. Zdjęcia pochodzą prosto z aparatu i jedyna manipulacja przeprowadzona na niektórych z nich, to wykadrowane aby pasowały do powierzchni strony.

Całość została “wydana” jako CEWE foto-książka.

Poniżej więc kilkanaście rozkładówek z około 50, które znalazły się w ostatecznej wersji foto-książki.

Większa galeria do wglądu tutaj.

Dla wszystkich znajomych, którzy chcieliby zobaczyć ją w całości wraz z pozostałymi „ekskluzywnymi” stronami… pozostaje wybrać się do mnie w odwiedziny osobiście… 😉

3 myśli na temat “Tomiga Best Photo 2013

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s