Kreta: Heraklion (Iraklion)

Heraklion największe miasto oraz główny ośrodek administracyjny Krety. Położony jest w północnej części wyspy w odległości ok 6 km od słynnego Knossos. Nasza samodzielna wyprawa do Heraklionu (pomimo wykupienia dodatkowo wycieczki fakultatywnej do Knossos) spowodowana była tym, że było to drugie, obok Chani, miasto do którego bezproblemowo można dostać się komunikacją publiczną z Rethymno, autobusy jeżdżą tam prawie co godzinę.


Zaraz po przyjeździe i udaniu się do centrum miasta przywitały nas… demonstracja. Była ona związana ze strajkami spowodowanymi reformami oraz cięciami socjalnymi wprowadzonymi przez rząd grecki. Nie chciałbym tutaj wchodzić w tematy polityczne ale z punktu widzenia przeciętnego Polaka benefity w stylu dodatkowa premia za nie spóźnianie się do pracy to mocno abstrakcyjne przywileje.

Po wstępnym rozeznaniu terenu skierowaliśmy się do grobu największego współczesnego pisarza greckiego Nikosa Kazantzakisa. Autora Greka Zorby oraz Ostatniego Kuszenia Chrystusa (na podstawie którego nakręcił swój film Martin Scorsese) za które został on ekskomunikowany przez Grecki Kościół Prawosławny. Z ciekawostek data urodzenia pisarza to 30 lutego 1983, a wynika ona z faktu przejścia Grecji z kalendarza gregoriańskiego na juliański dopiero w 1923 roku.

Mogiła znajduje się na specjalnym wzgórzu a na nagrobku można znaleźć słynny cytat.

“Nie oczekuję niczego. Nie obawiam się niczego. Jestem wolny!”

 
Ze wzgórza ruszyliśmy w stronę portu. Po drodze przedzieramy się przez wąskie, zaniedbane uliczki obrazujące chaotyczną zabudową miasta. Ten bałagan architektoniczny spowodowany jest burzliwą historią tego miasta oraz wieloma okupacjami: od weneckiej przez turecką, po dotkliwe zniszczenia spowodowane bombardowaniami niemieckimi w czasie inwazji na Kretę w 1941. Wszystko to sprawia, że samo miasto jest mało interesujące z punktu widzenia zwiedzania jego architektury.

Właściwie jedynym powodem dla którego warto odwiedzić Heraklion jest Muzeum Archeologiczne. Oprócz słynnych artefaktów z pobliskiego Knossos znajdują się tam inne znaleziska z całej Krety.


Eksponaty są bardzo różnorodne, dobrze zachowane i nawet dla osób nie specjalnie interesujących się archeologią po prostu ciekawe. Jedne z najsłynniejszych artefaktów, które można tam zobaczyć to Dysk z Fajstos, statuetka Bogini z wężami czy freski z Knossos.


Po zwiedzaniu muzeum zostało nam sporo czasu, który mogliśmy przeznaczyć na dalsze szwendanie się po ulicach i nielicznych deptakach miasta. Kilka ciekawszych zdjęć poniżej. Jak widać nie ma tego zbyt wiele.


Ostatnim punktem wycieczki po Heraklionie była forteca znajdująca się tuż przy porcie miejskim. Niestety była ona zamknięta dla zwiedzających.

W pierwszym momencie żałowaliśmy, że źle trafiliśmy z terminem naszej wizyty. Później dowiedzieliśmy się, że jest ona zamknięta od… kilku lat. Podobnie jak wcześniej, przez podobny okres, zamknięte było muzeum archeologiczne ze względu na remonty. Nie przejmujcie się więc kiedy na Krecie traficie na tabliczkę “tymczasowo zamknięte” gdyż ta “tymczasowość” może mieć  typowo grecki, kilkuletni charakter.


Heraklion, podobnie jak duża liczba innych stolic, nie jest najatrakcyjniejszym miastem dla turystów. Mało ciekawa i chaotyczna zabudowa oraz brak jakichś charakterystycznych, bądź intrygujących miejsc powoduje, że jedynym obiektem, które warto tam zobaczyć jest muzeum archeologiczne, które ze swej strony polecam nawet osobom niespecjalnie zainteresowanym archeologią… zapewniam, że jest ono znacznie ciekawsze niż przereklamowane Knossos… ale o tym w jednym z kolejnych odcinków.

Pełna galeria do wglądu tutaj

Wszystkie wpisy poświęcone wycieczce na Kretę oznaczone zostały tagiem Kreta

2 myśli na temat “Kreta: Heraklion (Iraklion)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s