Polski Sound

W okolicach świąt, gdy spędzam 8 godzin w pociągu przemieszczając się z jednego, na drugi koniec Polski, mam trochę czasu do zagospodarowania w sposób, na który nie mogę znaleźć miejsca w trakcie standardowego tygodnia. Jest to czytanie prasy. A konkretniej czasopism opiniotwórczych (Polityka, Newsweek, Wprost). W tym roku wracając ze świąt Wielkanocnych trafił w moje ręce numer Newsweeka z artykułem zatytułowanym „Polski sound” autorstwa Dawida Karpiuka. Tekst traktował o ciekawych, a stosunkowo mało znanych wśród polskich słuchaczy grupach pop, które mają szanse odnieść sukces na międzynarodowej arenie.

Ich mała popularność w naszym kraju wynika z faktu, że nie są promowani w polskich, komercyjnych rozgłośniach radiowych, a szkoda bo brzmią naprawdę ciekawie i warto się nimi zainteresować.

Oczywiście sam artykuł był tylko inspiracją do zgłębienia tematu i posłuchania kawałków tych artystów i wyrobienia sobie opinii o ich muzyce. Zaskakująco, nie tylko ich piosenki brzmią ciekawie i nowocześnie ale na równie wysokim poziomie są teledyski je promujące.

Oto więc krótka prezentacja młodej i ambitnej polskiej sceny pop.


BOKKA

Jedyny, w tym zestawieniu, zespół który kojarzyłem przed przeczytaniem artykułu. Poznałem go dosyć przypadkiem przeglądając marcowe propozycje koncertowe we Wrocławiu. Sama grupa jest na tyle tajemnicza, że podobnie jak w przypadku Gorillaz czy Daft Punk artyści występują na scenie z zakrytymi twarzami i podobno nikt nie zna ich tożsamości. Na koncertach występuje w pięcioosobowym składzie (wokalistka, gitarzysta, basista, perkusista i klawiszowiec).

 

Oficjalny profil: https://www.facebook.com/bokkamusic

Fismoll

Tego artystę być może niektórzy z Was kojarzą a to za sprawą nominacji do tegorocznych Fryderyków w kategorii Najlepszy ubiegłoroczny debiut. Nie zdobył on co prawda głównej nagrody ale został zauważony. Arkadiusz Glensk urodzony w 1994 roku gra akustyczną i nieco liryczną muzykę przypominająca mi Sigur Rós. Fanką Fismolla jest Kasia Nosowska.

 

Oficjalny profil: https://pl-pl.facebook.com/pages/Fismoll

Rebeka

To wbrew pozorom duet, a nie tylko imię/pseudonim wokalistyki. Początkowo był to solowy projekt Iwony Skwarek do której dołączył później Bartosz Szczęsny. Tworzą coś między popem a minimalistyczną muzykę elektroniczną kojarzącą mi się z Royskoopem.

 

Oficjalny profil: https://www.facebook.com/RebekaDuo

Kamp!

Formacja pochodzi z Łodzi i gra coś z pogranicza synth-popu, housu i chill-wave’u. Trio, w skład którego wchodzą Radosław Krzyżanowski, Michał Słodowy i Tomasz Szpaderski, posiada własną wytwórnię Brennnessel.

 

Oficjalny profil: https://pl-pl.facebook.com/kampmusik

 

Znacie jakieś inne ciekawe polskie bandy którymi warto się zainteresować, a są pomijane przez mainstreamowe mass media? Dajcie znać w komentarzach.

Jedna myśl na temat “Polski Sound

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s