Film: Yuma

yumaKolejny świetny polski film, którego akcja dzieje się zaraz po upadku komunizmu w biednym, dzikim ale pełnym możliwości kraju. To trochę Młode wilki w nieco mniej sensacyjnym, a bardziej socjologicznym, a zarazem klimatycznym ujęciu, choć miłośnicy akcji też znajdą coś dla siebie.

Historia rozpoczyna się pod koniec lat 80-tych, jeszcze za czasów PRL, kiedy to poznajemy głównych bohaterów i ma miejsce kilka istotnych, dla dalszej części filmu, zdarzeń. Otóż nastoletni Zyga, mieszkający w niewielkim miasteczku przy granicy polsko-niemieckiej znajduje uchodźcę ze wschodnich Niemiec. Postanawia pomóc mu dostać się ambasady RFN. Angażuje do tego swoich przyjaciół Rysia oraz Majkę, która ukrywa u siebie przez noc Ernesta. Akcja udaje się ale w drodze powrotnej moją miejsce pewne wydarzenia, które istotnie odcisną się na przyjaźni Zygi i Rysia.

W tym momencie opowiadana historia przenosi się kilka lat później. Początek lat 90-tych czyli konfrontacja polskiej post-socjalistycznej biedy z aspiracjami i możliwościami jakie daje upadek komunizmu i początek wolnorynkowej Polski. Szybko, nasi nieco już starsi, bohaterowie mają dosyć gnusinięcia w szarej rzeczywistości. Dzięki pomocy obrotnej ciotki (Katarzyna Figura), Zyga postanawia spróbować swoich sił w przygranicznym handlu, który polega na przemycie papierosów za zachodnią granicę. Łatwe pieniądze pozwalające na realizację marzeń młodych ludzi (np. kupno pierwszych oryginalnych adidasów) szybko uzależniają i doprowadzają do handlu i przemytu na coraz większą skalę. Zyga wkręca w cały ten biznes swoich najbliższych przyjaciół: podkochującą się w nim Bajaderę, Młota, Kulę czy Nike.

Wspominałem już we wstępie o stronie socjologicznej tego obrazu. Interesujące jest obserwowanie zmiany stosunku lokalnej ludności do całego tego proceder, która zdaje sobie sprawę w jaki sposób młody chłopak nagle się bogaci i że nie do końca jest to legalne. Ale chętnie korzysta z prezentów oraz przysług, które Zyga daje lokalnej społeczności.

Wszystko byłoby świetne gdyby nie pojawianie się rosyjskiej mafii oraz coraz większe zadufanie w sobie młodych wilczków.

Film nie tylko wyróżnia się ciekawym, wielowątkowym scenariuszem (dobrze odzwierciedlającym początek lat 90-tych w naszym kraju oraz tym jak Polacy zdobywali dziki zachód europy 😉 ale też świetnym klimatem po prl-owskiej Polski. Począwszy od ubrań (kultowe sofixy), przez muzykę, która nam towarzyszy w tle (Vanilla Ice, 2 Unlimited, Dr Ablan) po sposoby radzenia sobie naszych “przedsiębiorczych” rodaków.

Każdy kto pamięta ten okres, zapewne z nostalgią, odnajdzie wiele elementów z własnego podwórka. Z drugiej strony jest to ciekawy obraz, który po części tłumaczy skąd się wzięły stereotypy Polaków w Niemczech.

Dlaczego Yuma? W filmie padają trzy możliwe interpretacje tego tytułu jednak skojarzenia ze słynnym westernem są jak najbardziej na miejscu gdyż młody bohater jest zafascynowany tego typu filmami (jego pierwszy zachodni zakup to kowbojki) i w kilku momentach mamy znajdziemy odniesienia do tego gatunku.

Całość została sprawnie zrealizowana, młodzi aktorzy dali radę (Gierszał, Skonieczny, Kamieński, Sujecka, Mazur, Chapko) a Ci bardziej znani też nie zawiedli (Katarzyna Figura). Wszystko ładnie sfilmowane z muzyką z “epoki”. Chyba tylko jedyną rzeczą do której mógłbym się przyczepić są sceny bójek, które przypominają polskie filmy z lat 80-tych. (Są mało widowiskowe / wiarygodne).

Jest to pozycja obowiązkowa dla pokolenia, które na początku lat 90-tych była w wieku licealnym ze względu na sentyment i świetnie oddany “realizm” tamtych czasów, który zapewne wzbudzi wiele nostalgii.

Reszta oprócz dobrego filmu będzie miała ciekawy materiał do przemyśleń na temat stosunków polski-niemieckich oraz tego jak daleko nasza dzisiejsza rzeczywistość różni się od tej sprzed zaledwie 20 lat.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej informacji o filmie na:  FilmwebieIMDB

2 myśli na temat “Film: Yuma

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s