Monachium: Oberschleissheim i Flugwerft Schlesissheim

Najczęściej w dzień powrotu z wakacji nic ciekawego się nie dzieje. Pakowanie się, wcześniejsze opuszczenie hotelu (ze względu na koniec doby hotelowej), a później transport na lotnisko to jedyne rzeczy, które się dzieją w ostatni dzień wakacji. W przypadku naszego wypadu do Monachium było nieco inaczej. Samolot mieliśmy w godzinach wieczornych, a po drodze z miasta na lotnisko mogliśmy sobie zrobić przerwę na zwiedzenie muzeum lotnictwa.

Przy okazji wpisu o Muzeum Techniki (Detusches Museum), wspominałem Wam, że ma ono 3 oddziały. Główny, który odwiedziliśmy, poświęcony samochodom oraz dedykowany lotnictwu. Ten ostatni znajduje się w pod monachijskiej miejscowości Oberschleissheim. Leży on na trasie dojazdowej kolejki szynowej S1 Freising/Airport do… lotniska. Jest to więc świetne do odwiedzenia miejsce gdy ma się trochę czasu przed odlotem i nie chce się go spędzić bezczynnie.

Muzeum znajduje się na dawnym lotnisku wybudowanym w latach 1912-1919. Na początku lat 90-tych odrestaurowano historyczny hangar i powiększono salę wystawową oraz warsztat gdzie przeprowadzane są renowacje starych samolotów.

Jak pokazują zdjęcia można tam zobaczyć cały przekrój historii lotnictwa. Od pierwszych konstrukcji latających, przez samoloty z czasów pierwszej i drugiej Wojny Światowej, po współczesne konstrukcje bojowe oraz cywilne. Znajdą się też eksponaty związane z aeronautyką.

Swojski akcent

Oprócz muzeum w Oberschleissheim znajduje się spory kompleks pałacowy (Schloss Schleißheim) będący letnią rezydencją władców Bawarii. W jego skład wchodzą trzy pałace położone w sporej wielkości barokowym parku. Niestety ze względu na duże walizki nie bardzo mieliśmy możliwość pospacerować po całym obszarze (ścieżki wysypane były bowiem kruszywem, kółka więc nie działały).

Z ciekawostek, miejsce to było planem zdjęciowych dla kilku znanych filmów (m.in Paths of Glory Stanleya Kubricka)

Na pałacowych dziedzińcach trafiliśmy na jeszcze jedną niespodziewaną atrakcję, a mianowicie lokalne targi rzemieślnicze poświęcone rękodziele w ogrodnictwie. Oprócz wiecznie żywych krasnali ogrodowych można było zobaczy przeróżne ozdoby i elementy dekoracyjne, które można umieścić na swoim wymarzonym zielonym skwerku.

Nie wszyscy wystawcy byli jednak zadowoleni z fotografowania ich asortymentu (zapewne bali się konkurencji i podpatrywania wzorów). Stąd też niewiele zdjęć z tego wydarzenia.

Oberschleissheim ma więc całkiem sporo atrakcji jak na tak nierzucającą się w oczy miejscowość i nie tylko fani awiacji znajdą tam coś dla siebie. A dodatkowo znajduje się po drodze na lotnisko. Na zabicie czasu przed odlotem – jak znalazł.

Pełna galeria zdjęć.

PS. Wszystkie wpisy poświęcone wycieczce do Monachium oznaczone są tagiem Monachium

Jedna myśl na temat “Monachium: Oberschleissheim i Flugwerft Schlesissheim

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s