Film: Teoria wszystkiego (Zero Theory)

teoria wszystkiegoOglądając najnowszy film Terrego Gilliama co chwilę czułem się jakbym motywy którymi karmi nas twórca, skądś znał…. Matrix, Pi, Kosiarz Umysłów, Blade Runner, 1984, Vanilla Sky a nawet Sens życia wg Monty Pythona ducha tych filmów czuć w tej produkcji.

Zapożyczanie czy też czerpanie inspiracji samo w sobie nie jest niczym złym… Matrix (patrząc z perspektywy czas) w sumie też miał wiele zapożyczeń ale potrafił z tych skrawków stworzyć nową, oryginalną i wartościową całość… Gilliam nie potrafił… być może po prostu nie miał nic ciekawego do powiedzenia od siebie.

Szalona scenografia to znak rozpoznawczy tego reżysera i jego fani na pewno nie będą zawiedzeni. Zaskakujące i kontrastowe zestawienia elementów tworzy dosyć intrygującą… choć momentami nieco tandetną całość… Z jednej strony połączenie cyberpunku z lat 80-tych, z drugiej gotyckie wnętrze domu głównego bohatera a wszystko to z kontrastującymi neonowymi kostiumami z początku ostatniego dziesięciolecia XX w. Niewysoki budżet produkcji zapewne również nie pomógł. Oczywiście wyobraźni reżyserowi odmówić nie sposób.

Aktorsko jest w porządku (przede wszystkim Waltz, Damon, Thawlis, Thierry) i jedynie młody Bob (Lucas Hedges) nie potrafił mnie do siebie przekonać.

Problemem filmu jest chaos (o którym notabene ten film opowiada). Różnorodne motywy są sygnalizowane ale w sumie żaden ostatecznie nie otrzymuje rozwiązania… przelatują one przez ekran nie zostawiając poczucia, że film ten był o czymś konkretnym… że coś z niego wynieśliśmy lub skłonił nas do jakiś głębszych przemyśleń.

Ostatecznie można obejrzeć dla scenografii, kilku zwariowanych pomysłów i groteskowych momentów. Jeżeli to Wam wystarczy… to ok – możecie obejrzeć. Niestety poza tym produkcja ta nie wiele wnosi do kina sci-fi… i raczej nie zapadnie w Waszej pamięci na długo.

Moja subiektywna ocena: 6/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Jedna myśl na temat “Film: Teoria wszystkiego (Zero Theory)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s