Berlin: Christopher Street Day 2014

Dzisiaj fotorelacja tęczowej parady po ulicach Berlina z okazji Christopher Street Day… jeżeli kojarzy się to Wam z świętem św. Patryka to uprzedzam…., że to jednak nieco inny typ imprezy. Głównie dlatego, że jest to święto społeczności LGBT…

Po szczegóły zapraszam do dalszej części wpisu ale… robicie to na własną odpowiedzialność!

Tak się złożyło, że na długi czerwcowy weekend wyjechaliśmy do Berlina, a tam 21 czerwca odbywała się parada z okazji Christopher Street Day… nie kojarzycie… to już Wam przybliżam. Jest to święto obchodzone corocznie przez społeczność LGBT będące wspomnieniem po zamieszkach, które zostały wywołane dyskryminacją mniejszości seksualnych. Miały ono miejsce w 1969 roku w nowojorskim klubie Stonewall Inn. Nazwa święta pochodzi od ulicy przy której znajdował się ten pub dla gejów. Interesujące tło historyczne związane z tym wydarzeniem znajdziecie na wikipedii.

Paradę otwierała Conchita we własnej osobie (na pierwszej platformie)

Termin CSD jest używany głównie w Niemczech i Szwajcarii; w innych krajach do opisania podobnych parad osób LGBT używa się raczej terminu gay pride, akcentującego ich dumę z własnej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej.

Po raz pierwszy o tym wydarzeniu usłyszałem w 2003 roku kiedy to mieszkałem w Berlinie. Były to czasy gdy Love Parade było jeszcze dosyć popularne, a impreza w podobnym klimacie (parada po ulicach miasta z platformami, muzyką i kolorowo poprzebieranymi ludźmi) była wydarzeniem, które przyciągało setki tysięcy obserwatorów. Dopiero gdy zapytałem lokalsów w pracy, o zbliżającą się imprezę „na mieście”… to znajomy Grek z ironicznym uśmiechem stwierdzili, że on się tam nie wybiera… i dopiero wówczas dowiedziałem się w szczegółach o co chodzi.

Wtedy na samą paradę się nie wybrałem (nie znając tamtejszych zwyczajów 😉 jednak nie sposób było nie spotkać na ulicach kolorowo i niecodziennie poubieranych ludzi, którzy sprawiali wrażenie świetnie się bawiących.

Berlin to bardzo różnorodne, kolorowe i tolerancyjne miasto więc nie ma potrzeby obawiać się, że będzie to odpowiednik naszej lokalnej parada równości, która jest pretekstem dla zadymiarzy. To bardziej coś w stylu… specyficznego… karnawału… a, że na mundial do Rio daleko warto zobaczyć jak to się robi w Berlinie.

Oto więc nieco fotek z tego wydarzenia… osoby o słabszych nerwach mogą je sobie odpuścić 😉

Jak widać impreza dla wszystkich niezależnie od wieku…

Ci panowie byli kompletnie nadzy… oszczędzę Wam jednak szczegółów

 

Wspominałem coś o karnawale… publiczność też dobrze się bawiła

 

Tęczowe elementy w strojach dominowały

 

Kolejna wesoła platforma

Służby mundurowe również miały swoją reprezentację
I to z różnych krajów

Jak wyróżnić się z tłumu

Niektóre przebrania były bardziej stylowe

Na platformach wolność i swoboda…

Z serii inspiracje dla fryzjerów

Hmm ten pan wyglądał trochę jak z innej bajki (Mortal Kombat?) ale to też dobra okazja do zaprezentowania swojego cosplayu 😉

Rozszerzona galeria do wglądu tutaj

Wszystkie wpisy na Tomiga Blog opisujące różne atrakcje i wydarzenia które można zobaczyć w stolicy Niemiec oznaczone są tagiem Berlin

Jedna myśl na temat “Berlin: Christopher Street Day 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s