Wrocław: Dni Fantastyki część II – O prelekcjach i Gala

W pierwszej część relacji mogliście podziwiać inwencję twórczą rodzimych cosplayowców. Teraz kilka słów o prelekcjach na które dotarliśmy oraz fotorelacja z gali w trakcie której rozdano nagrody i wyróżnienia dla uczestników kilku konkursów, które zostały zorganizowane w ramach całej imprezy.

Po konkursie cosplayu zdecydowaliśmy się wejść na zamek (pomimo całkiem wysokiej ceny biletu w sobotę). I wziąć udział w kilku prelekcjach. Ponieważ odbywało się ich po kilka równolegle w różnych salach postanowiliśmy się z KaTe rozdzielić.

Na ścianach prezentowano różne grafiki, komiksy, elementy dekoracji z produkcji fantastycznych

Cyberpunk 2014

Wbrew moim oczekiwaniom nie był to wykład poświęcony systemowi RPG na bazie którego powstaje nowa gra CD RED Cyberpunk 2077. Prelekcja dotyczyła bowiem tego jak w dniu dzisiejszym sprawdziły się wizje pisarzy, którzy wymyślili ten gatunek. Nie chodziło jednak o latające samochody z Blade Runnera a o postęp w szpiegowaniu ludzi, spiskach korporacji i rządów. Pojawiły się więc takie tematy jak system ECHELON i jemu podobne systemu do podsłuch telefonicznego, śledzenia ruchu i wszelkiego rodzaju dokumentów w internecie, czy zbierania prywatnych informacji o ludziach. Choć większość tych tematów obiła mi się już wcześniej o uszy to mimo wszystko całość była dosyć ciekawa.

Fragment wystawy poświęconej Grze o Tron

Magia i miecz – Legenda Powraca!

Prelekcja zorganizowana przez osoby odpowiedzialne za reaktywacje kultowego czasopisma Magia i Miecz. Projekt wystartował na polskim odpowiedniku kickstartera i był akcją, która osiągnęła największy sukces tego typu w Polsce. Autorzy opowiadali o ich wizji reaktywacji, a także zawartości pierwszego numeru.

W podziemiach zamku można było sobie pograć w gry planszowe

W tym czasie KaTe z kolei wybrała się na pokaz zatytułowany “Co oglądały dinozaury czyli przegląd starych anime”. Przez blisko dwie godziny prezentowane były mniej lub bardziej znane starsze seriale z tego gatunku. Od kojarzonych tylko przez największych fanów, po tak popularne przeboje jak Pszczółka Maja. Oprócz krótkiej informacji o danej serii dla części z nich prezentowane były również czołówki.

 

Gala

Punktem kulminacyjnym wieczoru była uroczysta gala w trakcie której rozdano kilka nagród i wyróżnień w konkursach przeprowadzanych w ramach imprezy. Były to między innymi konkurs na najlepszy komiks, scenariusz gry fabularnej w konwencji Steampunk lub Cyberpunk, literatury dla najlepszych opowiadań oraz oczywiście cosplayu.

Przed galą

Pomiędzy rozstrzygnięciem poszczególnych konkursów teatr z Katowic prezentował krótkie inscenizacje w klimacie steampunka. Trzeba przyznać, że stały one na wysokim poziomie, a do tego były dynamiczne i interesujące. Poniżej nieco fotek z gali.

 

Kobieta na ekranie – filmowy wizerunek blondynki

Ostatnia z prelekcji na którą się wybraliśmy była poświęcona postaciom blondynek w filmach fantastycznych. Prezenterka opowiadała o różnych typach blondwłosych bohaterek począwszy od Barbary z Nocy żywych trupów, przez Carrie, po Babydoll z Sucker Punch. Niestety ze względu na późną godzinę prelekcji musieliśmy ją opuścić przed końcem aby zdążyć na ostatni tramwaj. Nie dowiedziałem się wiec czy ostatnią, bonusową postacią, była… Buffy.

Zwycięzcy konkursów

Dni Fantastyki choć skierowane głównie do najzagorzalszych fanów tego gatunku są imprezą gdzie przeciętny człowiek też, wśród licznych projekcji, może wypatrzeć coś dla siebie… a jak nie wypatrzy to… ostatecznie zawsze pozostaje mu konkurs cosplayu 😉

Pełna galeria

2 myśli na temat “Wrocław: Dni Fantastyki część II – O prelekcjach i Gala

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s