Kreta: Knossos i Cretaquarium

Często będąc na wakacjach pewnie jesteście w pobliżu miejsc, które są tak sławne, że po prostu wypada tam być. Nie zawsze oznacza to jednak, że warte są odwiedzenia. Na Krecie takim miejscem jest, położone 6 km na wschód Heraklionu, Knossos.

Znajdujące się tam ruiny minojskiego pałacu określane są często jako archeologiczny Disneyland. Atrakcji tam jednak niewiele, a z disneylandem ma tylko tyle wspólnego, że odwiedzają go tłumy turystów.


Historia odkrycia tego miejsca wiąże się z postacią Arthura Evansa. Ten (określany przez niektórych jako “domorosły”) archeolog prowadził badania na Krecie w latach 1899-1905. Wówczas to natrafił na zajmujące ponad 17 tys m2 ruiny pałacu pochodzące z okresu 2000-1400 p.n.e.

Sam pałac w swojej historii był wielokrotnie przebudowywany, rozbudowywany a także ulegał różnym zniszczeniom na przestrzeni wieków. Wśród jego pomieszczeń znaleziono liczne małe pomieszczenia oddzielone wąskimi korytarzami przypominającymi labirynt. Uważa się go za labirynt gdzie przetrzymywany był słynny mitologiczny stwór Minotaur. W rzeczywistości były to magazyny, pomieszczenia gospodarcze oraz produkcyjne. Na obszarze wykopalisk znaleziono mnóstwo pozostałości z warsztatów kamieniarskich i garncarskich.

Pałac ten związany jest z mitami o wspomnianym Minotaurze, Ariadnie, Dedalu i legendarnym królu Minosie.

Evans postanowił, że jego odkrycie jest tak wielkie, że powinni je zobaczyć nie tylko specjaliści ale też przeciętni ludzie. Stąd też postanowił zrekonstruować ruiny. Niestety współcześni badacze zarzucają mu, że w trakcie tego procesu użył zbyt wiele betonu i zbyt mocno ingerował w oryginalne materiały.

Tak, jak z punktu widzenia nauki jest to niewątpliwie bardzo wartościowe odkrycie, to dla przeciętnego zjadacza chleba, nie ma tam zbyt wielu atrakcji. Szczególnie, że praktycznie wszystkie wartościowe eksponaty zostały wywiezione do Muzeum Archeologicznego w Heraklionie (na miejscu pozostało tylko kilka kopii). Tak więc zamiast zwiedzać „podrasowane” ruiny pałacu, warto wybrać się do muzeum archeologicznego, gdzie znajduje się wiele ciekawych eksponatów znalezionych nie tylko w Knossos ale też na terenie całej Krety.

 

I właśnie do Heraklionu prowadził dalszy plan wycieczki. Do dyspozycji było 2-3 godziny, które można było spędzić na zwiedzaniu muzeum, zapoznaniu się z miastem lub wybraniu się na zakupy… W muzeum już byliśmy, miasto samo w sobie jest mało interesujące, a zakupów nie planowaliśmy. Poszwendaliśmy się więc po nielicznych deptakach miejskich.

 

Ostatnią atrakcją tego dnia było Cretaquarium. Znajdujące się ok. 18 km na wschód od Heraklionu, w miejscowości Gournes, w budynkach przebudowanych po dawnej bazie wojsk USA. Jak się domyślacie można tam oglądać akwaria, z różnymi rodzajami ryb i innych stworzeń morskich zamieszkujących akwen morza Śródziemnego. Zostało stworzone przy udziale środków unijny pełni więc też rolę edukacyjny. Jest to atrakcja głównie dla młodszych uczestników wycieczki… co nie oznacza, że nie można tam zrobić ciekawych zdjęć.

 

Jak widać nie była to zbyt ekscytująca wycieczka… przereklamowane Knossos, mało interesujący Heraklion, którego najciekawszą część czyli muzeum archeologiczne odwiedziliśmy już wcześniej oraz Creataquarium będąca głównie atrakcją dla dzieci…

Pełna galeria zdjęć

Wszystkie wpisy poświęcone wycieczce na Kretę oznaczone zostały tagiem Kreta

Jedna myśl na temat “Kreta: Knossos i Cretaquarium

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s