Film: Sils Maria (Clouds of Sils Maria)

sils maria14. edycja Nowych Horyzontów już za nami. Pokłosiem jej będzie kilku częściowa relacja, z krótkimi opisami 26 filmów, które miałem okazję tam zobaczyć. Do tej pory każdy z takich wpisów zawierała recenzję kilka filmów. Tym razem postanowiłem nico zmodyfikować koncepcję. Najlepsze produkcje zostaną wyróżnione oddzielnymi wpisami. Tak więc dzisiaj pierwszy film, który obejrzeliśmy na Nowych Horyzontach 2014, będący też jednym z filmów otwarcia. Panie i Panowie oto Sils Maria z Juliette Binoche i Kristen Stewart.

Utytułowana aktorka Maria Enders (Juliette Binoche) jedzie wraz ze swoją asystentką Valentine (Kristen Stewart) do Szwajcarii w celu odebrania nagrody w imieniu swojego dobrego przyjaciela. Tym przyjacielem jest znany pisarz, który był autorem i reżyserem sztuki, która stała się początkiem wielkiej kariery młodej, i nikomu wówczas nie znanej, Marii. Sztuka opowiada o toksycznym związku młodej bohaterki granej przez Marię z jej szefową Heleną. Postać odtwarzana przez Marię wykorzystuje swoją młodość i przebojowość aby uzależnić od siebie dużo starszą, acz samotną, kobietę sukcesu.

W trakcie podróży otrzymują one informację, że ich przyjaciel umiera. Staje się to oczywiście wielkim wydarzeniem, a odbiorem nagrody zaczyna się interesować coraz więcej ludzi. W trakcie uroczystości z Marią kontaktuje się znany reżyser, który chciałby nakręcić kontynuację sztuki z przed dwudziestu lat. Przy czym tym razem Maria miała by zagrać rolę Heleny, a w jej dawną rolę miałaby się wcielić bożyszcze nastolatek, młoda i kontrowersyjna gwiazdka Jo-Ann Ellis (Chloe Moretz).

Maria niechętnie zgadza się na propozycję, gdyż nie potrafi utożsamić się z nową-starą protagonistką. Ostatecznie daje się przekonać i zaczyna próbne czytanie tekstu wraz ze swoją asystentką. W trakcie tych przygotowań bohaterki mocno wczuwają się w swoje postacie. Każda z nich jednak inaczej interpretuje bohaterki. Maria zdaje sobie sprawę, że się starzeje ale z drugiej strony nie chce się z tym faktem pogodzić.

Wbrew pozorom historia ta posiada więcej wątków. Prace nad filmem są bowiem okazją do spotkania starych znajomych, odrodzenia dawnych sympatii i antypatii. Żona pisarza, dawny kolega z planu filmowego z którym łączy Marię jakaś tajemnicza historia, młoda gwiazdka, która przychodzi aby zastąpić podstarzałą gwiazdę. W tle również obserwujemy życie gwiazd i celebrytów, narodziny skandali i tragedii, zaglądamy w środek światka filmowego, który momentami pokazany jest w satyryczny sposób. Znajdziemy też drobne uszczypliwości skierowane w kierunku kina hollywoodzkiego i różnice między nim, a kinem europejskim.

Oprócz ciekawej roli Binoche zaskakująco dobrze sprawuje się Kristen Stewart. Bell ze Zmierzchu okazuje się godną partnerką dla uznanej aktorki.

Ciekawe, wielowymiarowe i wciągające kino.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

3 myśli na temat “Film: Sils Maria (Clouds of Sils Maria)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s