Nowe Horyzonty 2014: Część 1

NH2014Po pierwszej recenzji jednego z filmów otwarcia 14. edycja festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Pora przybliżyć Wam kolejne kilka produkcji obejrzanych na tym festiwalu. Dzisiaj trzy z nich. Klimatyczny film na pograniczu realizmu magicznego (Kosmos). Interesujący dokument o przyjaźni dwóch Hiszpanów, z których jeden postanawia przyłączyć się do organizacji terrorystycznej walczącej o niepodległość Kraju Basków (Asier i ja) i biografia barwnej postaci sceny muzycznej Alice Cooper (Super Duper Alice Cooper).

Sils Maria / Clouds of Sils Maria reż Olivier Assayas  (2014)

Film zasłużył na specjalne wyróżnienie i oddzielny wpis.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

 

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

 

Kosmos reż. Reha Erdem (2010)

kosmosFilm w konwencji realizmu magicznego. Tytułowego Kosmosa poznajemy gdy brnąc przez śnieg dociera do niewielkiego miasteczka. Tam to przypadkowo ratuje młodego chłopaka, którego porywa nurt rzeki. Fama o bohaterze szybko roznosi się wśród okolicznych mieszkańców, którzy generalnie nie są zbyt otwarci dla obcych. W ramach wdzięczności Kosmos dostaje własny kąt, gdzie może zamieszkać. Nie jest jednak zainteresowany podjęciem jakiejkolwiek pracy, gdyż jest to sprzeczne z jego filozofią życiową, która głosi że praca nie ma sensu, a prawdziwym sensem życia jest kochać i być kochanym. Włóczy się więc po okolicy od czasu do czasu próbując pomóc lokalnej ludności. Okazuje się, że ma on specjalny dar pozwalający na leczenie ludzi. Gdy wiadomość ta roznosi się po okolicy coraz więcej potrzebujących próbuje go znaleźć… niestety nie zawsze dobre chęci wystarczają. Dodatkowo w okolicy w ostatnich czasach pojawiają się tajemnicze włamania do sklepów. Niepracujący Kosmos zaczyna wzbudzać podejrzenia…

W filmie udało się połączyć baśniowy klimat położonej gdzieś na uboczu świata miejscowością z obrazem zamieszkującej jej przyziemnej społeczności. Sam bohater to intrygująca postać będąca na wpół istotą boską na wpół szaleńcem. Filmowi nie sposób odmówić specyficznego klimatu, jednak momentami nieco nuży.

Moja subiektywna ocena: 6/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

 

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

 

Asier i ja / Asier ETA biok reż. Amaia Merino, Aitor Merino  (2014)

asier i jaDokument nakręcony przez hiszpańskiego aktora Aitor Merino. Opowiada on historię swojej przyjaźni z tytułowym Asierem. Obaj wychowali się i razem dorastali w Kraju Basków. Jednak po ukończeniu szkoły średniej ich drogi rozchodzą się. Aitor wyjeżdża do Madrytu studiować aktorstwo, a Asier zostaje w rodzinnych strona i wstępuje do ETA, ruchu wyzwoleńczego na rzecz niepodległości baskijskiej, znanego między innymi z krwawych zamachów terrorystycznych. Asier i Aitor pomimo dzielącej ich odległości oraz zainteresowań nadal pozostają przyjaciółmi. Gdy Asier trafia do więzienia, Aitor postanawia nakręcić film o ich przyjaźni próbując zrozumieć przyjaciela i jednocześnie przedstawić motywacje nim kierujące, swoim nowym przyjaciołom z Madrytu. Czy mu się to uda… czy pomimo swojej przyjaźni jest w stanie wytłumaczyć postępowanie swojego druha?

Pierwsza część filmu opowiada historię z dystansem i sporą dawką humoru. Druga staje się nieco bardziej poważna i niestety zdecydowanie mniej ciekawa ze względu na zamieszczenie bardzo długich fragmentów z imprez rodzinnych organizowanych na powitanie wracającego z odsiadki bohatera.

Całość to interesujące spojrzenie na wewnętrzne problemy Hiszpanii, która właściwie jest zlepkiem różnych kultur i społeczności nie do końca czujących jedność narodową. Jadąc tam na wakacje większość ludzi zapewne kompletnie nie zdaje sobie z tego sprawy oraz z faktu, że wcale nie jest to kraj mlekiem i miodem płynący i boryka się z poważnymi problemami natury etnicznej.

Moja subiektywna ocena: 6/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

 

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

 

Super Duper Alice Cooper reż. Reginald Harkema, Scot McFadyen, Sam Dunn (2014)

 

super duper alice cooperWe wstępie sam Alice Cooper zaprasza nas na jazdę bez trzymanki po swojej karierze…

Młodego Vincenta Furniera poznajemy jako dziecko wychowywane w bogobojnej rodzinie pastora. W pewnym momencie wraz z kumplami postanawia założyć zespół grający przeboje Beatlesów. Niestety nikt z nich nie potrafi grać, stąd też ściągają do grupy pierwszego członka, który opanował sztukę gry na gitarze. Po pewnym czasie jako zespół The Spiders zaczynają odwiedzać różne, lokalne festiwale. Tam poznają nowe zespoły i czerpią inspiruje z ich wyglądu i zachowania. Tak powstaje Alice Cooper (jako zespół) a Vincent Furnier staje się jego frontmanem, który ze spokojnego Dr Jekylla, na scenie przeistacza się w mrocznego i nieobliczalnego Mr. Hyde’a. Dalej śledzimy jak zespół stopniowo zaczyna zdobywać popularność, w jaki sposób doszło do tego, że zostali okrzyknięci “mordercami kurczaków”, aż po jego rozpad i solową karier Furniera jako Alice Coopera. Stres i ciągł przebywanie w trasie powoduje problemy alkoholowe głównego bohatera, które prowadzą do terapii odwykowej. Po powrocie zaczynają się problemy z narkotykami przez które Alice ociera się o śmierć.

Film jest dosyć standardowym dokumentem biograficznym choć poprawnie zrealizowanym, jednak nie wyróżniający się niczym szczególnym na tle podobnych produkcji. Biorąc pod uwagę tak ekstrawagancką i kultową postać oczekiwałem większej dozy szaleństwa.

Swoją drogą po obejrzeniu tego filmu wiem już dlaczego praktycznie nie kojarzę żadnego hitu Alice Coopera… to bowiem bardziej wykreowana postać sceniczna mająca szokować i zadziwiać niż uzdolniony muzyk.

Moja subiektywna ocena: 6/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

 

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

3 myśli na temat “Nowe Horyzonty 2014: Część 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s