Film: Magisterka (Tesis)

magisterkaKolejny z filmów pokazywanych na tegorocznym festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty i zasługujący na wyróżnienia to hiszpański thriller z 1996 roku Magisterka (rozpowszechniany w Polsce też pod tytułem Teza).

Studentka madryckiej szkoły filmowej Angela Marquez pisze pracę magisterską na temat przemocy w filmach. Prosi swojego promotora o pomoc w zdobyciu pewnych drastycznych nagrań. Następnego dnia Angela znajduje martwego profesora w uniwersyteckiej sali projekcyjnej. W odtwarzaczu natrafia natomiast na tajemniczą kasetę VHS, którą natychmiast chowa i opuszcza salę. Okazuje się, że kaseta zawiera brutalny film, na którym torturowana i maltretowana jest młoda kobieta. Jest to nagranie z tzw. “snuff movies” czyli filmów pokazujących prawdziwe sceny tortur, gwałtów i morderstw ze szczególnych okrucieństwem. Angela postanawia rozwiązać sprawę i dowiedzieć się kto nakręcił ten film.

O pomoc zwraca się do kolegi ze studiów Chemy, dziwaka i odludka zafascynowanego przemocą i kinem klasy Z, mającego sporą kolekcję ekstremalnych filmów kina grozy. W trakcie śledztwa pojawia się kilka postaci mogących mieć różne motywy i zawikłaną przeszłość. Całości dodaje smaczku, że ofiarą na filmie jest zaginiona kilka lat wcześniej studentka tej samej uczelni.

Trzymający w napięciu, ze sporą dawką humoru i licznymi twistami fabularnymi thriller młodego jeszcze Alejandro Amenabara (znanego z takich produkcji jak Otwórz oczy, którego hollywodzkim remakiem jest Vanilla Sky, dramatu W stronę morza czy horroru Inni). Ciekawy temat i sprawne przemieszanie gatunkowe (kryminał, horror, komedia, dramat, romans) sprawia, że choć film w kilku elementach technicznych nieco się zestarzał, nadal dobrze się go ogląda. Jest to niewątpliwie zasługa głębszej, niż w podobnych produkcjach, treści skłaniającej po seansie do chwili zastanowienia. Autor zadaje bowiem kilka istotnych pytań i to zarówno dotyczących twórców filmowych jak i publiczności, która ogląda efekty ich pracy.

Jeżeli jeszcze nie widzieliście. Polecam!

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

3 myśli na temat “Film: Magisterka (Tesis)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s