Film: Ip Man 2 (Yip Man 2)

ip man 2Pierwsza część Ip Mana kończy się wraz z zakończeniem wojny japońsko-chińskiej. Dalsze losy naszego bohatera śledzimy pięć lat później, w znajdującym się pod wpływami brytyjskimi Hong-Kongu. Tutaj to Ip Man próbuje założyć własną szkołę kung-fu. Początki nie są zbyt obiecujące, gdyż nie ma chętnych na naukę w nowej, nikomu nieznanej szkole. Dopiero pierwszy przypadkowy uczeń ściąga większą ich ilość.

Pojawia się jednak pewien problem, otóż aby móc prowadzić własną szkołę kung-fu trzeba udowodnić swoją wartość i pokonać wszystkich aktualnych mistrzów innych szkół. Ostatecznie udaje się to Ip Manowi, jednak okazuje się, że dodatkowo trzeba płacić składkę członkowską. Ip Man odmawia co oczywiście sprowadza na niego dodatkowe kłopoty.

W końcu jednak wszyscy chińscy mistrzowie znajdują wspólnego wroga. Jest nim skorumpowany brytyjski urzędnik, który organizuje walkę bokserską. W trakcie przygotowań do gali dochodzi do incydentu, który podważa honor chińskich sztuk walki. Zmodyfikowano więc program aby doszło do pojedynku między buńczucznym i nieokrzesanym angielskim mistrzem bokserskim oraz najlepszym mistrzem kung-fu…

W filmie wróci do nas kilku starych znajomych z pierwszej części, niektórzy pokazani jednak w nieco innym świetle.

W przeciwieństwie do pierwszej części, w kontynuacji zmarginalizowano fabułę. Jest ona bardziej schematyczna i służy wyłącznie połączeniu ze sobą poszczególnych sekwencji walk. Film przez to jest krótszy i bardziej upakowany akcją… co niektórym zapewne przypadnie do gustu. Podobnie jak w pierwowzorze tutaj również na główny plan wysuwa się patriotyzm i obrona honoru chińczyków, tym razem przed zadufanymi w sobie Brytyjczykami.

Ostatecznie film jest nieco słabszy od poprzedniego (głównie przez zbagatelizowanie roli fabuły). Mimo wszystko ogląda się go na tyle dobrze, że nie obniżę mu końcowej oceny w stosunku do pierwowzoru. Miłośnicy filmów kopanych będą usatysfakcjonowani… reszta otrzymuje lekkie i w gruncie rzeczy przyjemne kino weekendowe.

Moja subiektywna ocena: 7-/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

4 myśli na temat “Film: Ip Man 2 (Yip Man 2)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s