Film: Strażnicy Galaktyki (Guardians of the Galaxy)

straznicy galaktykiKino przygodowe z lat 80-tych przeniesione do konwencji sci-fi, które naprawdę bawi i dostarcza solidnej porcji rozrywki, a przy tym ma kilka elementów wyróżniających je ponad wiele podobnych produkcji.

Trzeba przyznać, że sam początek jest dosyć zaskakujący biorąc pod uwagę, że nastawiłem się na film czysto rozrywkowy… a dostałem mały melodramat. Szybko jednak film przybiera bardziej rozrywkową stylistykę i zdecydowanie lżejszy nastrój. Fabuła jest dosyć standardowa dla kina awanturniczego. Tajemniczy artefakt, który trzeba posiąść. Kilka osób próbujących go przechwycić… Oczywiście okazuje się, że artefakt ma potężną moc i trafia w ręce Złego, który służy jeszcze większemu Złemu… W międzyczasie mnóstwo strzelania, walk i potyczek… przerywanych patetycznymi scenami z hasłami o wolności i niepodległości całej galaktyki. Słowem, nic odkrywczego.

Na szczęście mało oryginalne fragmenty fabularne okraszone są zabawnymi dialogami prowadzonymi między całą, zwariowaną ekipą głównych bohaterów. A Ci z kolei są jednymi z oryginalniejszych jakie znajdziecie w kinie przygodowym ostatnich lat.

Główny bohater to młodzieniec posiadający groźnie brzmiący pseudonim StarLord… niestety nie wzbudza on żadnego respektu i nie jest przez nikogo kojarzony. Dalej mamy szopa-złodzieja, który jest efekt eksperymentów genetycznych, a towarzyszy mu małomówny acz wierny kompan… drzewiec. Wśród tej gromadki nie może oczywiście zabraknąć seksownej, zielonoskórej córki głównego Złego, która ma z nim swoje porachunki, a na koniec jeszcze tępy osiłek, również mający swoją mroczną historię. Wszyscy mają swoje własne motywy i cele ale ostatecznie łączą swoje siły w chwalebnej misji.

Oczywiście jak to w ekranizacji amerykańskich komiksów bywa, zdarzają się wzniosłe i patetyczne sceny. Na szczęście nie trwają zbyt długo, a wszechobecny i naprawdę zabawny humor rozluźnia atmosferę.

W stosunku do innych tego typu produkcji mamy tutaj kilka mocnych atutów, które wyróżniają ten film na ich tle. Zaliczyć do nich można:

  • oryginalnych (anty)bohaterów, którzy mają zdecydowanie więcej ułomności niż mocnych stron,
  • soundtrack z “Awesome” hitami z lat 70 i 80 (zadziwiająco dobrze podkreślający nieco absurdalny klimat całości),
  • mnóstwo naprawdę zabawnych dialogów.

Jak się okazuje jest to wystarczające aby stworzyć dobrą, lekką i przyjemną komedię przygodową osadzoną w klimacie sci-fi.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

6 myśli na temat “Film: Strażnicy Galaktyki (Guardians of the Galaxy)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s