Nowe Horyzonty 2014: Część 5

NH2014W piątej części podsumowania nowe kino rosyjskie (Ten ostatni rok), amerykańskie kino drogi połączone ze zwiedzaniem miejsc znanych z filmów (Blue Highway), film o bezproduktywnym spędzaniu czasu (L jak Laba) i coś co reżyser określił mianem musicalu szpiegowskiego kręconego m.in we Wrocławiu (Głos szpiega)…


Ten ostatni rok / Yeshche odin god reż. Oksana Bychkova (2014)

Rok z życia pewnego małżeństwa Igora i Żeni obserwowany od Sylwestra do Sylwestra. Łączy ich uczucie, jednak dzieli pozycja społeczna. On prosty chłopak jeżdżący taksówką, ona dziewczyna, która dostaje pracę w dynamicznej agencji reklamowej. Obserwujemy jak dziewczyna coraz bardziej zachłystuje się wolnością i życiem pełnym imprez i rozrywek charakterystycznych dla rosyjskiej klasy średniej. Czy ich uczucie przetrwa i będzie wystarczające do utrzymania związku.

W tle widzimy dwie Rosje: jedną nowoczesną podążającą za modami zachodnimi, drugą stanowiącą przekrój społeczeństwa, które jeździ taksówkami z Igorem: od ciułających grosz robotników po wiecznie narzekających oligarchów.

Moja subiektywna ocena: 5/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Blue Highway reż. Kyle Smith (2013)

blue highwayDwójka przyjaciół wyrusza w podróż przez Amerykę zaczynając od Północnej Karoliny a kończąc w Los Angeles, odwiedzając miejsca znane z różnych amerykańskich filmów. Oprócz ciekawostek dla miłośników kina związanych z zobaczeniem miejsc gdzie kręcono mniej lub bardziej kultowe produkcje, w tle obserwujemy rozwój fascynacji między dwoma ludźmi od jej początku po zmierzch. Ładnie sfilmowany – do obejrzenia.

Moja subiektywna ocena: 6+/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

L jak Laba / L for Leisure reż. Lev Kalman, Whitney Horn (2014)

l jak labaFilm, który formalnie jest gdzieś pomiędzy Rejsem a Hydrozagadką. Składa się z luźnych scen przedstawiających ludzi spędzających bezproduktywnie czas. Mamy więc niewiele wnoszące dialogi oraz sytuacje, w których obserwujemy “bohaterów” którzy tak właściwie nic konkretnie nie robią… Uczciwie trzeba jednak przyznać, że pomimo braku akcji film posiada specyficzny klimat, który oddaje poczucie tytułowej laby.

Jeżeli chcecie bezproduktywnie zmarnować czas wpatrując się w ekran, sącząc drinka w upalny dzień i nie chcecie żeby w trakcie filmu jakaś pseudofabuła zajmowała Wasz umysłu to ten tytuł jak najbardziej może się sprawdzić.

Moja subiektywna ocena: 5/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Głos szpiega / The Sound o Spying reż. Philippe Mora (2014)

Mój pierwszy film, cieszącego się kultem na festiwalu Philippe Mora… i przyznam się, że nie jestem zainteresowany zobaczeniem jego innych produkcji. Głos szpiega to wg reżysera szpiegowski musical… który z żadnym z tych gatunków nie ma za dużo wspólnego. Produkcja ta nie broni się kompletnie niczym. Ani ślamazarną fabułą (nie mającą nic wspólnego z intrygą jakiej spodziewalibyśmy się po filmie o agentach tajnych służb), ani zdjęciami, ani nawet muzyką (no, może jeden kawałek jest przyzwoity). Wygląda jak nakręcony z doskoku, z kompletnie nieinteresującą historią, a na dodatek słaby technicznie. W sumie nie bardzo wiadomo jaki cel przyświecał jego twórcom.

Ciekawostką jest, że film częściowo był kręcony we Wrocławiu, który stanowi tło dla tej nieciekawej historii.

Pewnie nigdy nie traficie na ten film, ale gdyby jednak, to trzymacie się od niego z daleka.

Moja subiektywna ocena: 2/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Locke reż. Steven Knight (2013)

Jako jeden z najlepszych filmów festiwalu doczekał się oddzielnego wpisu.

Moja subiektywna ocena: 9/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

2 myśli na temat “Nowe Horyzonty 2014: Część 5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s