Kreta: Samaria

Podobnie, jak w przypadku naszego pobytu na Teneryfie, gdzie odwiedziliśmy słynny wąwóz Masca, na Krecie również znaleźliśmy interesujące miejsca dla preferujących bardziej aktywne formy wypoczynku. Samaria to najdłuższy, suchy wąwóz Europy, liczy 18 kilometrów z czego 16 km zostało udostępnione dla turystów (14 km wąwozu + 2 kilometry dojścia do morza). W dzisiejszym wpisie znajdziecie więc krótką relacja z trekkingu po Samarii.

Wąwóz znajduje się w założonym w 1962 roku Parku Narodowym. Decyzja o utworzeniu rezerwatu zapadła po tym gdy stwierdzono, że na Krecie pozostało tylko około 200 sztuk kóz kri kri (gatunek endemiczny dzikiej kozy – zwanej też agrimi). W środkowej części parku znajdowała się wioska o nazwie Samaria, która w momencie utworzenia parku musiała zostać przesiedlona. Od niej to pochodzi nazwa całego wąwozu.

W przeciwieństwie do Maski, która w kilku momentach miała troszkę bardziej wymagające fragmenty, Samaria jest właściwie szeroką ścieżką spacerową w niecodziennych okolicznościach przyrody. Trasa choć długa jest przez stosunkowo płaska. Początek wąwozu zaczyna się w miejscu zwanym Ksiloskalo na wysokości ponad 1220 m.n.p.m, stamtąd drewnianymi “schodami” schodzi się do poziomu 600 m.n.p.m. Tam mamy punkt postojowy będący strażnicą św. Mikołaja (Agios Nikolas) skąd podążamy szerokim korytem rzeki do dawnej wioski Samaria, gdzie znajdziemy pozostałe do dnia dzisiejszego budynki m.in cerkiew Ossia Maria. Wąwóz kończy się w miejscowości Ajia Rumeli z której można się wydostać tylko promem.

Czas przejścia to około 6 godzin. Z ciekawostek bilety do wąwozu mają dwie części: pierwsza sprawdzana przy wejściu druga przy wyjściu. Wynika to z faktu, że nie można nocować na terenie Parku.

W drodze powrotnej czekało na nas jeszcze kilka ładnych widoków.

Pełną galerię znajdziecie tutaj

Wszystkie wpisy poświęcone wycieczce na Kretę oznaczone zostały tagiem Kreta

Jedna myśl na temat “Kreta: Samaria

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s