Film: Rebirth – Premiera w Centrum Technologii Audiowizualnych

11 grudnia 2014 roku we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych (dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych) odbyła się premiera najnowszego filmu Patryka Kizny zatytułowanego Rebirth. Patryk zasłynął w 2010 roku produkcją The Chapel. Krótkim filmem w technice timelapse HDR przestawiającym zniszczony kościół ewangelicki w Żeliszowie na Dolnym Śląsku.

Film zdobył sporą popularność nie tylko w Polsce. Autor po tym wydarzeniu był zapraszany na konferencje poświęcone odrestaurowaniu zrujnowanych budowli, a samą kaplicą w Żeliszowie zaczęto się interesować za granicą. W końcu powstała fundacja zbierająca fundusze na jej, przynajmniej częściową, odbudowę.

Patryka tak zafascynowało to miejsce, że postanowił jeszcze raz wykorzystać je jako głównego bohatera swojego kolejnego filmu – Rebirth. Tym razem jednak dzięki zainteresowaniu pewnej szwajcarskiej firmy specjalizującej się w renowacji zabytków uzyskał dostęp do jeszcze bardziej zaawansowanej technologii – skanera laserowego. W filmie wykorzystano też wiele innych zaawansowanych efektów specjalnych.

W trakcie premiery, zanim został zaprezentowany sam film, mieliśmy okazję posłuchać kilku krótki prelekcji.

Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania wszystkich widzów przez dyrektora wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych. Przypomniał on bogatą historię tego miejsca, tutaj swoje pełnometrażowe debiuty nakręcili m.in: Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, a także Roman Polański. Później powstawały tu produkcje takich reżyserów jak: Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda, Sylwester Chęciński czy Stanisław Lenartowicz.

Po tym wstępie na scenie pojawił się dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, który opowiedział o zaniedbanej spuściźnie ewangelickiej, którą można spotkać na Dolnym Śląsku. O tym jak to z biegiem czasu perełki historyczno-architektoniczne nie tylko niszczały nadgryzione biegiem czasu, ale były też z premedytacją destruowane przez wandali tylko ze względu na swoje pochodzenie.

W końcu mieliśmy okazję posłuchać autora filmu opowiadającego pokrótce o procesie tworzenia swojego najnowszego dzieła, które zajęło mu zdecydowanie więcej czasu niż planował. Dlaczego postanowił jeszcze raz wrócić w to samo miejsce i co różni tą produkcję od jej poprzedniczki.

W Rebirth, Patryk postanowił bowiem dodać do tej budowli pierwiastek ludzki, poprzez wykorzystanie jego innej fascynacji, tańca eksperymentalnego. Dzięki temu uzyskał efekt zestawiający cyklu życia budowli z życiem człowieka.

Kolejnym punktem programu było krótkie wystąpienie pracowników Fundacji Twoje Dziedzictwo. Opowiadali oni o tym co udało im się zrobić dzięki sławie, którą zdobył pierwszy film. Zebrane fundusze pozwoliły na rozpoczęcie odbudowy fragmentu dachu kaplicy.

Przed samym seansem Rebirth puszczony został film z komentarzami twórców opowiadający o procesie jego powstawania oraz przesłaniu i filozofii za nim stojącej. Dopiero po jego projekcji przyszedł w końcu czas na głównego bohatera wieczoru.

Tydzień później miała miejsce oficjalna premiera internetowa Rebirth. Sami możecie więc go obejrzeć i wyrobić sobie zdanie. Jest to produkcja eksperymentalna więc zanim to zrobicie znajdźcie kilkanaście minut czasu w trakcie którego nikt Wam nie będzie przeszkadzał, stwórzcie odpowiedni nastrój, siądźcie wygodnie i zrelaksujcie się. Uruchomcie też odtwarzanie na pełnym ekranie.

Na zakończenie publiczność miała okazję zadać kilka pytań twórcom. Miedzy innymi o to ile osób pracowało nad produkcją, jak pracowało się zdalnie (ekipa pracująca nad efektem końcowym była bowiem rozrzucona po całym świecie) a także dalsze plany Patryka na przykład czy ma jakieś inne budowle, które chciałby uczynić głównymi bohaterami swoich kolejnych filmów.

Podsumowując, było to bardzo interesujące wydarzenie i dotyczy to zarówno samego projektu, jego tematyki, jak i postaci autora. Patryk Kizny jest świadomym artystą sprawnie wykorzystującym najnowsze techniki audiowizualne do poruszania ciekawych tematów i historii, które na dodatek mają realny wpływ na rzeczywistość. Oprócz tego bardzo interesująco opowiada o swoich pomysłach i inspiracjach.

Warto dodać, że wstęp na premierę był bezpłatny. Wystarczyło jedynie wysłać maila z prośbą o zaproszenie. Ja dowiedziałem się o tym wydarzeniu dzięki informacji, która została wysłana do naszej firmy. Swoją drogą było jeszcze trochę wolnych miejsc. To kolejny przykład, na to że warto interesować tym co się dzieje w obszarze kulturalnym najbliższej okolicy, bo czasami można trafić na prawdziwe perełki… i nie zawsze trzeba jechać na drugi koniec świata, aby uczestniczyć w intrygującym wydarzeniu.

Jeżeli zainteresował Was temat to kilka linków gdzie możecie nieco zgłębić temat:

2 myśli na temat “Film: Rebirth – Premiera w Centrum Technologii Audiowizualnych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s