Film: Fala (Die Welle)

falaNie ma to jak zacząć nowy rok od dobrego filmu. Tym razem raczej mało znana, acz bardzo interesująca produkcja zza zachodniej granicy.

Młody nauczyciel wiedzy o społeczeństwie, trenujący również szkolną drużynę piłki wodnej, ma przeprowadzić lekcję o autokratyzmie. Mieszkający w młodości na squacie w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg, lepiej czuje się w anarchistycznej tematyce, zostaje jednak wrobiony “w autokrację” przez starszego kolegę, który zabiera mu jego ulubiony temat.

Zajęcia mają trwać przez tydzień, jednak już na samym wstępie uczniowie niemieckiego liceum twierdzą, że zdają sobie sprawę, że ścieżka totalitaryzmu jest ślepa i nic takiego już nie może mieć miejsca w nowoczesnym społeczeństwie, szczególnie w kraju o takiej historii jak Niemcy. To daje Wengerowi do myślenia i skłania go do przeprowadzenia małego eksperymentu.

Każe wybrać uczniom swojego przywódcę, którego będą bezwzględnie słuchać. Po w pełni demokratycznym głosowaniu, jako osoba o największym autorytecie, sam zostaje wybrany na ich lidera. Od tego momentu wprowadza żelazną dyscyplinę. Każe mówić do siebie pan Wenger, pozwala odzywać się dopiero po udzieleniu głosu i na stojąco. Nikogo do niczego nie zmusza, jeżeli komuś się nie podoba może opuścić zajęcia.

Przez następne dni obserwujemy wprowadzanie kolejnych mechanizmów, które charakteryzują rządy autokratyczne, od ustalenia wspólnego uniformu, znalezienia wspólnego celu, aż po mobilizację w bojkotowaniu nielubianego nauczyciela, który prowadzi lekcje anarchii. Uczniowie traktują to jako niezłą zabawę i sami proponują nowe pomysły, na przykład stworzenie logo organizacji, czy gest przywitania. Większość klasy jednoczy się mając wspólny cel i sprawę, co prowadzi do lepszej integracji między uczniami objawiającej się pomocą w trudnych sytuacjach nie tylko na terenie szkoły.

Nie wszystkim jednak nowe porządki, wprowadzone przez charyzmatycznego nauczyciela, przypadają do gustu. Niektóre jednostki się buntują i porzucają zajęcia, inne poddają się presji otoczenia. Jednak cały czas w każdej chwili można opuścić klasę.

Ciekawa jest również reakcja pozostałych dorosłych. Partnerka Wengera, z niepokojem obserwuje poczynania swojego przyjaciela. Inni nauczyciele są spolaryzowani, natomiast dyrektorce szkoły, podoba się dyscyplina wprowadzona przez Rainera i daje mu swoje nieoficjalne przyzwolenia na dalsze przeprowadzenie zajęć w takiej formie.

Fala, bo taką nazwę przyjęła ich wspólnota, szybko przenosi się jednak poza mury szkolne. Jednolite uniformy chętnie noszone przez młodzież pokazują ich przynależność do grupy, a traktowana jako niezła zabawa akcja rozklejania wlepek z logo organizacji w przestrzeni publicznej szybko rozsławia przedsięwzięcie na całe miasto i wzbudza zainteresowanie pozostałej młodzieży nie uczestniczącej bezpośrednio w tym projekcie.

Ostatniego dnia eksperymentu ma miejsce kolejne ważne wydarzenie w życiu szkoły, mecz piłki wodnej z nielubianym liceum. Napięcie jest więc podgrzane do granic możliwości. Całą szkołę łączy wspólny cel: chęć pokonania odwiecznych rywali. Z drugiej strony przeciwnicy organizacji postanawiają wykorzystać to wydarzenie do akcji rozrzucenia ulotek przeciw Fali…

Eksperyment coraz bardziej wymyka się spod kontroli, uczniowie sami przejmują inicjatywę robiąc coraz więcej dla “sprawy” i tłamsząc wszystkich, którzy mają inne podejście do ich poglądów… Z drugiej strony czy Wenger nie poczuł zbyt dużej władzy wynikającej z kultu i zaufania, którym został obdarzony przez uczniów… czy nie zmanipulował ich zbytnio dla własnych celów jak np. podbudowania swojego ego? I czy będzie w stanie zakończyć eksperyment?

To świetna produkcja, która w sposób bardzo obrazowy, a zarazem bardziej dosłowny niż na przykład Biała wstążka, przedstawia proces kształtowania się ustroju w którym dominuje kult jednego wodza.

To film, który powinno się pokazywać jako lekturę obowiązkowa w szkołach… nie tylko niemieckich.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

P.S. Film dostępny jest w usłudze VOD Player.pl w strefie T-Mobile. Przez pierwszy miesiąc można wypróbować ją za darmo. Jeżeli się skusicie to polecam obejrzenie tego filmu.

Jedna myśl na temat “Film: Fala (Die Welle)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s