MIASTOmovie:Wro Grey City i My Brooklyn

miastomovieOdbywająca się po raz trzeci we Wrocławiu inicjatywa MIASTOMovie to miejski festiwal goszczący w Kinie Nowe Horyzonty oraz innych przestrzeniach Wrocławia, który przez film, debatę i działania artystyczne pyta o stan polskich miast i szuka sposobów wpływu na ich rozwój i kondycję.

W ramach festiwalu odbywa się przegląd filmów dokumentalnych traktujących o problemach współczesnych metropolii. Stanowią one punkt wyjścia do dalszych dyskusji na tematy otaczającej nas przestrzeni.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest “Miasto z odzysku” czyli “tworzenia miasta jego odnawianie i przeobrażanie, jakim podlega oraz odzyskiwaniem pamięci o miejscach i architektoniczno-społecznej historii metropolii”.

W ramach tegorocznego festiwalu obejrzałem dwa filmy Grey City i My Brooklyn i to o nich będzie w dalszej części wpisu.

Grey City reż. Marcelo Mesquita, Guilherme Valiengo, Brazylia 2013

Film opowiadający o działalności słynnych graficiarzy w betonowej dżungli jaką jest brazylijskie Sao Paulo. 11 milionów mieszkańców oraz tysiące kilometry szarych budowli spowodowały narodziny nurtu graffiti bazującego na lokalnym folklorze, a jednocześnie odciętym od mód i nurtów z innych regionów świata.

Film bazuje na interesującym pomyśle konfliktu interesów władz miasta oraz lokalnych artystów. Ci drudzy starają się ożywić smutne i szare ściany metropolii jednocześnie prezentując swoje wizje artystyczne. Z drugiej strony władze miasta walczy z “bohomazami” poprzez wynajmowanie ekip, które jeżdżą całymi dniami po mieście i szarą farbą zamalowują poszczególne dzieła. Co ciekawe zamalowują je selektywnie, a decyzje o tym co jest sztuką, a co bohomazem podejmuje ekipa “malarska” z samochodu na zasadzie o “ten mi się podoba to go zostawimy, a to jest brzydkie i bez sensu więc zamalujmy to”.

Punktem wyjścia jest zdarzenie z 2008 roku kiedy to służby miejskie zamalowały na szaro zajmujący 700m2 mural stworzony między innymi przez braci OsGemeos (pisałem o nich przy okazji warsztatów streetartowych w Berlinie). Zbiegło to się w czasie z zaproszeniem do namalowania muralu na wyjście do słynnej londyńskiej Tate Gallery.

Władze starając się wybrnąć z niezręcznej sytuacji (gdy to dzieła uznanych artystów są niszczone przez władze miasta) pozwalają im ponownie odmalować tą przestrzeń. Obserwujemy więc OsGemeos oraz innych, lokalnych acz już słynnych na świecie graficiarzy (Nunca, Nina) przy pracy oraz słuchamy ich wypowiedzi na temat sztuki, rozumienia miasta i odzyskiwania przestrzeni.

Jako kontrast do wypowiedzi artystów jeździmy również z ekipą miejską zamalowującą ich murale. Możemy więc poobserwować jak oni podchodzą do swojej pracy, ich argumenty i procesy decyzyjne dotyczące selekcji konkretnych obrazów do zamalowania.

Film choć bazuje na interesującym pomyśle jest nieco chaotyczny. Dodatkowo oprócz ogólnego pomysłu zabrakło mu dopracowania w szczegółach i odpowiedniej ilości ciekawego materiału. Bo choć produkcja nie jest zbyt długa (ok. 80 minut) to w środkowej części wypełniona jest raczej mało interesującymi sekwencjami. Tak więc pomimo dostępu do uznanych na świecie artystów i próby spojrzenia na problem z różnych perspektyw całość nie wykorzystuje w pełni potencjału czego efektem jest dosyć średni film.

Moja subiektywna ocena: 5/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na:  Filmweb

My Brooklyn reż. Kelly Anderson, USA 2012

Przed seansem “My Brooklyn”miał miejsce, krótki wykład nawiązujący do tematyki filmu. Był on zatytuowany Gentryfikacji Berlina i został wygłoszony przez autorkę książki o takim właśnie tytule. Gentryfikacja to pojęcie oznaczające zmianę charakteru danej części miasta. Najczęściej dotyczy charakteru dzielnicy mieszkalnej, pierwotnie zamieszkałej przez szerokie spektrum lokatorów, w strefę zdominowaną przez mieszkańców o stosunkowo wysokim statusie materialnym. Autorka pokrótce przedstawiła proces gentryfikacji kolejnych dzielnic Berlina i jego wpływu na lokalne społeczności.

Ten sam temat poruszał film w reżyserii Kelly Anderson. Ona z kolei opowiadała o słynnej nowojorskiej dzielnicy Brooklyn, w której mieszkała przez kilkanaście lat i która przez ten okres z obszaru kojarzonego z biedną ludnością afroamerykańską przekształciła się w nowoczesną dzielnicę apartamentowców dla najbogatszych.

Reżyserka na własne oczy obserwowała jak rdzenni mieszkańcy tej dzielnicy muszą opuścić swoje domy i miejsce, w którym spędzili całe życie ze względu na politykę miasta oraz różne organizacje lobbujące na rzecz developerów. Sprzedaż gruntów pod nowe inwestycji, powodowały drastyczny wzrost czynszów w okolicy, co z kolei zmusiło lokalną ludność do migracji do innych, tańszych części miasta.

Autorka pyta czy takie zmiany to tylko konieczna rewitalizacja stanowiący nieunikniony i naturalny rozwój każdego miasta czy też przejaw utraty: tożsamości, różnorodności klasowej i ekonomicznej, a także wypierania kultury alternatywnej.

Anderson przeprowadza rozmowy zarówno z lokalnymi mieszkańcami dzielnicy, innymi mieszkańcami Nowego Jorku, urzędnikami, lobbystami, lokalnymi oraz nowymi inwestorami. Z rozmów tych wyłania się smutny obraz tego jak polityka i wielkie pieniądze stoją przeciwko oryginalnej funkcji miasta mającej zapewnić dobre życie ich mieszkańcom.

Choć temat wydaje się być odległy to jednak we Wrocławiu też takie procesy następują. Po seansie miała odbyć się debata na temat rewitalizacji na przykładzie wrocławskiego Nadodrza. Niestety ze względu na późną porę nie zostaliśmy na tej niewątpliwie interesującej części będącej uzupełnieniem całego tego bloku.

Moja subiektywna ocena: 6/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: IMDB

W tym roku MIASTOmovie nieco umknęło mojej uwadze (trochę przez gapiostwo ale także ze względu na nieco niekorzystny termin kolidujący z innymi aktywnościami). W przyszłym roku niewątpliwi postaram bardziej dokładnie przyjrzeć się tej imprezie i wziąć udział w większej liczbie wydarzeń z nią związanych bo niewątpliwie na to zasługuje.

Strona oficjalna: http://miastomovie.pl

3 myśli na temat “MIASTOmovie:Wro Grey City i My Brooklyn

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s