Film: Metoda (El Metodo)

Siedmmetodaioro doświadczonych menadżerów zostaje zaproszonych na ostatni etap rekrutacji do dużej korporacji, wszyscy ubiegają się o to samo stanowisko. Zbiega to się z dniem manifestacji antyglobalistów odbywającej się na ulicach Madrytu. Po przybyciu na miejsce nasza siódemka zostaje zamknięta w jednym pokoju. Okazuje się jednak, że nie przychodzi do nich nikogo z rekrutujących, a informacje o kolejnych zadaniach otrzymują na ekranach monitorów.

Pierwsze zadanie wydaje się dosyć proste – wybrać spośród siebie leadera. Trzeba jednak przekonać do tego większość kandydatów. Biorąc pod uwagę różne typy osobowości, ambicje i motywacje poszczególnych uczestników okazuje się to nie takie proste.

Drugie zadanie jest zdecydowanie trudniejsze… dalsza rozgrywka będzie bowiem polegać na eliminacji kolejnych kandydatów przez jednomyślne zagłosowanie wszystkich za opuszczeniem przez kolejną osobę pomieszczenia, bądź sprawienie, aby ona sama postanowiła opuścić rekrutację.

W następnych etapach zadania stawiane przez “firmę” sprawiają, że uczestnicy tej gry stosują coraz to mniej etyczne zagrywki. Będziemy więc świadkami gier statusowych, badania lojalności wobec firmy, nawet kosztem własnych przekonań, aż po ukryty mobbing czy dyskryminację (oczywiście zawoalowaną za racjonalnymi argumentami). Wszystkie chwyty są dozwolone: od tymczasowych sojuszy, przez wykorzystywanie każdej słabości poszczególnych kandydatów, intrygi, romanse czy wyciąganie brudów z przeszłości.

Ta stosunkowo mało znana hiszpańska produkcja to bardzo interesujące połączenie dramatu w stylu „Dwunastu gniewnych ludzi” z… „Big Brotherem”, które demaskuje, w białych rękawiczkach, brudny świat w jakim funkcjonuje się na wyższych poziomach największych korporacji, gdzie etyka i moralność jednostek jest poświęcana dla dobra i lojalności wobec firmy, a gierki, intrygi i wykorzystywanie każdej słabości współpracowników, dla podbudowywania własnej pozycji i wspinania się po szczebelkach korporacyjnej hierarchii, jest na porządku dziennym.

Warto zobaczyć!

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Jedna myśl na temat “Film: Metoda (El Metodo)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s