Wrocław: Dni Fantastyki 2015 część I

W dniach 26-28 czerwca we wrocławskiej Leśnicy odbywały się kolejne Dni Fantastyki. Podobnie jak w ubiegłym roku (wpisy z poprzedniej edycji znajdziecie tutaj i tutaj) postanowiłem wybrać na tą imprezę, a konsekwencją tego jest pierwsza część relacji.

W przeciwieństwie do ubiegłorocznej edycji, tym razem, mniejszy nacisk położyliśmy na prelekcje – wstępnie wybraliśmy tylko trzy – a naszym głównym punktem programu była Gala Cosplay.

Po prawie godzinnej jeździe związanej z reorganizacją ruchu w tej części Wrocławia i gigantycznych korkach, w których musieliśmy wystać, ledwo zdążyliśmy na pierwszy wykład zatytułowany „Najlepsze seriale wszechczasów”.

Najlepsze seriale wszechczasów… temat na pozór mało oryginalny, a na dodatek bardzo subiektywny. Oczekiwałem, że zostanie on zdominowany przez produkcje z ostatnich lat. O dziwo autorzy (Michał „Puszon” Stachyra i Szymon „Simon Zack” Żakiewicz z wydawnictwa Van Der Book) potrafili podejść do tematu z odpowiednim dystansem. Pewnie dlatego, że byli w moim wieku i mieli zdecydowanie szerszy pogląd na świat seriali niż ostatnie 5-10 lat, kiedy stały się one bardzo popularne i dużo łatwiej dostępne dzięki wszechobecnemu internetowi. Myślałem, że wykład ten wzbudzi moje kontrowersje, o dziwo nie miałem się do czego przyczepić.

Oto kilkanaście przykładowych tytułów z 20 seriali, które zostały wybrane przez autorów tej prelekcji. Oprócz kilku hitów z ostatnich lat takich jak Gra o Tron, House of Card, Dexter, Dr. House, Big Bang Theory, Breaking Bed, Sherlock, nie zabrakło takich klasyków jak Dr. Who, Star Trek, Z archiwum X, Twin Peaks, ale też Przyjaciele, Robin z Sharewood czy… Cudowne lata.

Pojawienie się w tym zestawieniu każdego z nich było odpowiednio uargumentowane, a ponadto urozmaicone licznymi ciekawostkami.

Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to brak w zestawieniu Buffy… 😉 na szczęście autorzy zrehabilitowali się w moich oczach umieszczając w swojej selekcji Fireflya.

Oryginalny plan zakładał udanie się na kolejny wkład, jednak zmieniliśmy go i postanowiliśmy wybrać się na spacer w okolicy leśnickiego zamku w poszukiwaniu cosplayerów w środowisku naturalnym oraz zaglądając przy okazji na odbywające się w trakcie całej imprezy wystawy.

Cosplayer w środowisku „naturalnym”…

Wystawy były trzy i zawierały ciekawe „modele” z kultowych filmów sci-fi.

Papierowe modele z Uniwersum Gwiezdnych Wojen (Barnard Szukiel)

Sokół Millenium – skala 1:36 powstawał w przeciągu 4 lat. Od podstaw wykonany z papieru.

AlienHive (Michał Zniszczoł)

art from SCRAP (Sebastian Kucharski – SKafS)

Oprócz wystaw było również małe „centrum handlowe” gdzie można było zaopatrzyć się w różne gadżety niezbędne miłośnikom fantasy.

Szwendanie się po okolicy tak nas zaabsorbowało, że odpuściliśmy sobie kolejną prelekcję (o Al Capone). Zajrzeliśmy za to na bitwę komiksów, która tak zaintrygowała KaTe, że została tam do końca. Zabawa ta polagała na tym, że zawodnicy dostawali hasło i mieli 7 minut na narysowanie scenki z nim związanej. Następnie publiczność, przez głosowanie, wybierała zwycięzcę, który przechodził do kolejnej rundy.

Zakończenie jednego z etapów konkursu pod hasłem „Ślepy traf”

W sali gdzie prowadzony był konkurs prezentowana była również wystawa związana z komiksem.

Gdy KaTe obserwowała poczynania rysowników, ja wykorzystałem ten czas na pokręcienie się po okolicy z aparatem ;)…

„Znajoma postać” z ubiegłego roku

Tak to nieuchronnie zbliżał się czas wielkiej Gali Cosplayu, a fotorelację z niej… zobaczycie w kolejnym odcinku.

Pełna galeria (101 zdjęć)

Jedna myśl na temat “Wrocław: Dni Fantastyki 2015 część I

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s